Kategorie

Rostliny a květiny

Kategorie rostliny a květiny je vaším průvodcem do spoznávání světa přírody. Naleznete zde široký výběr informací o rostlinách a květinách, které se nacházejí v našich podmínkach a naší zahradě. Průběžně aktualizujeme a přidáváme nové hodnotné informace nejen o různých druzích rostlin a květin, ale také o jejich pěstování, péči a využití v různých oblastech života.

Jednotlivé články obsahují podrobné popisy jednotlivých druhů rostlin a květin, včetně jejich vlastností, návodů na pěstování a tipů pro úspěšnou péči či množení rostlin. Můžete objevovat různé rostliny a květiny vhodné pro vaši zahradu (jako třeba stromy a keře), interiér, balkon nebo dokonce i pro specifické klimatické podmínky.

Kromě tradičních českých rostlin se dozvíte více o exotických rostlinách, které dodají vášmu domovu nevšední atmosféru, nebo se vám hodí více informací o léčivých bylinách i tradičních bylinkách, které mohou podpořit vaše zdraví a blahobyt. Připravené jsou také klasické kategorie jako zelenina a ovoce. Prozkoumejte různé květinové druhy, které vám poskytnou inspiraci pro vytváření elegantních květinových aranžmá nebo překrásných zahradních úprav.

Využijte kategorie rostliny a květiny jako zdroj inspirace a znalostí, který vám pomůže rozšířit vaše zahradnické dovednosti a prohloubit vaše porozumění k tomuto rozmanitému světu přírody. Dostupné jsou různé podkategorie jako trvalky a skalničky či letničky.

Jak pěstovat zeleninu, rostliny nebo ovoce na zahradě či v bytě? To je otázka, která trápí mnoho zahrádkářů, nejen začátečníky. Podívejte se, co všechno si dokážete vypěstovat sami u vás doma. Na Tipio.cz vám přinášíme mnoho rad z pěstování bylinek, zeleniny, rostlin a ovoce.

Pěstování zeleniny

Mezi základní zeleninu, kterou si dokážete vypěstovat doma patří rajčata, paprika, okurky, cibule, česnek, hrášek či ředkvičky. Možná také přemýšlíte jak pěstovat cuketu, kedluben, petržel nebo mrkev. Dnes se těší oblibě také pěstování batátů. Pokud máte na zahrádce více místa můžete si vypěstovat hlávkové zelí, celer, kopr, fenykl, řepu nebo pórek.

Pěstování bylinek

Bylinky často využíváme jako dochovadla do polévky nebo hlavního jídla. V bytě či na zahradě si sami můžete vypěstovat bazalku, pažitku, rozmarýn, koriandr, bobkový list, řeřichu nebo majoránku. Dále si také můžete doma pěstovat a sbírat rebarboru (reveň), libereček, oregano, tymián, šalvěj, kmín nebo chilli papričky.

Na čaj je vhodné pěstovat mátu, mateřídoušku nebo můžete vyzkoušet vypěstovat zázvor, který se označuje za superpotravinu.

Chcete-li pěstovat houby, určitě vyzkoušejte žampiony nebo hlívu ústřičnou.

Pěstování ovoce

Kdo by si nevychutnal chutné ovoce. V českých zahrádkách si klasicky pěstujeme jablka, hrušky, jahody, maliny, rybíz, borůvky, angrešt a další ovoce.

Exotické ovoce

Věděli jste ale, že dnes si už můžete v našich podmínkách vypěstovat avokádo, citrón či mango? Exotické ovoce se dnes těší popularitě, proto můžete vyzkoušet pěstovat meloun, ananas, pomelo nebo hurmikaki.

Pěstování rostlin

Rostliny nemají jen designovou funkci, kdy ozdobí zahradu či interiér. Často mají tyto rostliny pozitivní zdravotní účinky na naše zdraví.

Chcete-li mít barevnou zahradu doporučujeme pěstovat levandule, magnolie, pivoňky, lichořeřišnice, lilie, hortenzie, hyacinty nebo echinaceu.

Ve vaší zahradě se také určitě bude dařit, když budete pěstovat rododendron, motýlí keř, mandevillu nebo fuchsie. Další oblíbené rostliny jsou oleandr, juka, kala, bobkovišeň nebo plamének.

Pěstování pokojových rostlin

Mezi pokojové rostliny, které si můžete pěstovat patří aloe vera, rýmovník, begonie, orchideje, kalanchoe, brambořík, kolopejka, kávovník či dracena. Uvnitř si také vypěstujete eukalyptus, bromelie, bonsaj, tlustice, lopatkovec, nebo dnes populární řasokoule.

Přehledný seznam rostlin a květin naleznete v našem atlasu rostlin.