Cuketa: Jak na pěstování této bohatě plodící zeleniny?

Cuketa patří mezi oblíbenou zeleninu, jejich využití v kuchyni je totiž opravdu široké. Navíc tato rostlina vůbec není složitá na pěstování, vyplatí se proto mít ji na zahradě.

Odměnou vám budou cukety různých barev a tvarů, které navíc obsahují řadu důležitých živin prospěšných pro naše tělo.

Zdroj foto: alicja neumiler / Shutterstock.com

Zdravá zelenina

Cukety jsou vhodné hlavně do dietních jídelníčků, ovšem připravit si ji můžete na několik různých způsobů, takže si každý přijde na své. Vzhledem k tomu, že je tento plod tvořen z až 90 % vodou, obsahuje tak jen minimum kalorií. Zato však nabízí nezaměnitelnou chuť.  Zároveň je cuketa bohatá také na obsah vlákniny.

Navíc obsahuje výrazné množství draslíku, co pomáhá detoxikaci těla a odvádí přebytečnou vodu z organismu. Díky tomu se jedná o skvělou potravinu pro ty, které trápí různé zdravotní obtíže jako je například cukrovka, obezita nebo bolesti kloubů. Svým složením přispívá také k lepší činnosti ledvin a trávicího ústrojí.

TIP: Vychutnejte si skvělý cuketový koláč. Je zdravý a rychlý na přípravu

Výsev a výsadba

Cukety můžete pěstovat ze semínek, nebo pořídit rovnou sazeničky. Nejlepším stanovištěm je teplé a chráněné místo. Před samotným výsevem nebo výsadbou je vhodné přikrýt záhon na dva týdny černou fólií, díky čemuž se zemina prohřeje. Důležitý je také obsah živin v půdě, je proto dobré přidat hnojivo nebo kompost. Vhodná doba na výsadbu cuket je v období května, ovšem pokračovat můžete klidně až do června. Díky tomu tak bude plodit až do začátku zimy.

Jednotlivé rostliny by mezi sebou měly mít prostor alespoň 80 centimetrů. Skvělým pomocníkem pro pěstování je černá mulčovací netkaná textilie. Díky té bude mít půda dostatečnou teplotu, navíc předejdete růstu nepříjemného plevelu. Tato textilie má význam i pro kvalitu plodů. Ty totiž díky ní neleží přímo na zemi – a vlivem vlhkosti tak nedochází k uhnívání plodů.

Zdroj foto: vaivirga / Shutterstock.com

Pěstování cukety

Pokud nechcete pěstovat cukety v mulčovací textilii, měli byste alespoň půdu pod nimi mulčovat pomocí organického materiálu. U rostoucích plodů je to pak ještě důležitější, abyste omezili vlhkost ohrožující plody. Jakmile se tedy cukety objeví, podložte je například slámou či pilinami, případně dlaždicí. V období nasazování plodů je nezbytný také dostatek živin a vody. Pokud je tedy sucho, dopřejte rostlinám odstátou zálivku, ideálně dešťovou vodu. Pro hnojení, které byste měli provádět zhruba každé dva týdny, jsou nejvhodnější hnojiva bohatá na dusík. Užívejte proto například rohovinovou moučku, jíchu z kopřiv nebo jiné organické hnojivo, co je určené pro výživu zeleniny.

Pěstování cuket si nežádá složité úkony, základem je pouze vydatné hnojení pro kvalitní plody, které je pak třeba chránit před nežádoucí vlhkostí. Díky tomu tak snadno získáte různorodé cukety, záleží jen na tom, jaký kultivar vyberete.

TIP: Vyzkoušejte recept na cuketovou polévku.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.