Pěstování pomela: Vypěstujete ho i u nás

Pomelo na první pohled připomíná grapefruit a je také nabité vitamíny, ovšem nemá jeho typickou hořkou chuť. Ačkoli mnoho lidí ho považuje za asijské ovoce, konkrétně thajské, ve skutečnosti není jeho původ znám.

Pomelo má velmi podobnou chuť jako u nás známější grapefruit, ovšem chybí mu jeho typická hořkost. Má citrusovou nasládlou chuť a může dorůst až do velikosti melounu. Pomelo je nabité zdraví prospěšnými látkami – vitamíny, minerály a především antioxidanty.

Zdroj foto: Romix Image / Shutterstock.com

Nabité vitamínem C

Pomelo je ovoce, které je doslova nabité vitamínem C. Jedno toto průměrné ovoce obsahuje dávku na několik dní. Vitamíc C je silným antioxidantem pomáhající s veškerými virovými onemocněními.

Kromě velkého množství vitamínu C obsahuje také draslík, několik dalších vitamínů a minerálů, bílkoviny a vlákninu.

S pomelem se zbavíte přebytečných kilogramů

Bílkoviny a vláknina jsou důležité složky v potravinách, pokud se snažíte zhubnout. Vláknina dodává pocit sytosti a bílkoviny podporují tvorbu svalů a obě látky pomelo obsahuje. Kromě toho je velmi nízkolkalorické.

Pomelo zpomaluje stárnutí

Za stárnutí kůže mohou především škodlivé volné radikály. Je již známé, že proti volným radikálům úspěšně bojují antioxidanty. Jedním z největších anitoxidantů je vitamín C. Volné radikály mají na svědomí mnoho negativních věcí v lidském těle, včetně stárnutí kůže.

Zdroj foto: Roxana Bashyrova / Shutterstock.com

Pozitivní účinky pomela na zdraví

Pomelo má další pozitivní účinky na zdraví:

  • má protiplísňové a antibakteriální účinky,
  • extrakt z pomelo slupek a listů zabíjí rakovinné buňky a zabraňuje šíření rakoviny,
  • zlepšuje zdraví srdce.

Přečtěte si také více o exotickém ovocí hurmikaki. Také má mnoho pozitivních účinkú na organismus.

Jak na pěstování pomela

Daří se mu i v našem podnebí, pokud mu připravíte správné podmínky. Nejlepším místem pro pěstování pomela je balkon nebo skleník.

Pokud se přece jen rozhodnete pro pěstování venku, vyberte místo, které není na přímém slunci a je chráněné před větrem. Ideální je místo pod velkým stromem, kam nesvítí přímé ostré slunce.

Pomelo můžete vypěstovat ze semínek, ale lepší alternativou je zakoupení sazeničky v květinářství. Během jednoho roku vyroste rostlina přibližně o 50 cm.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.