Vistárie je popínavá dřevina. Jak ji pěstovat doma?

Modré nebo fialové květy vistárie tvoří neodolatelné přírodní girlandy a budou pastvou pro oči. Vaše zahrada budou s touto dřevinou nádherným a kouzelným místem, které ohromí každý den nejen vás, ale také vaše sousedy i návštěvy. Jak tuto úžasnou rostlinu pěstovat?

vistárie
Zdroj foto: Dan74 / Shutterstock.com

Vistárii obdivuje celý svět

Možná si vybavíte krásné fotografie z japonských parků. Tam totiž kvetou vistárie ve velké počtu a celý svět se na ně jezdí dívat, podobně jako na proslulé romantické sakury. Vistárie vypadají nádherně na stěnách či obloucích, kde se rozpínají do větších ploch, a tak svými květy dělají krásné celé své okolí. Nejstarší vistárii najdete v Japonsku, kde svou rozlohou pokrývá 2000 m2 – a stávají se tak naprostým světovým unikátem přírody.

Květení vistárie

Pokud se rozhodnete pro vysazení vistárie ve vaší zahradě, obrňte se trpělivostí. Poprvé totiž vykvete zhruba až po 8 letech vzrůstu. Záleží jak na péči o tuto dřevinu, tak také na způsobu množení nebo hnojení. Radost vám udělá nejen svými květy, na které si sice chvíle počkáte, ale také svým popínavým vzrůstem. Když konečně vistárie vykvete, můžete se těšit z:

 • růžových,
 • modrých,
 • fialových,
 • bílých květů, které se podobají podlouhlým hroznům.

Vistárie dorůstá velkých rozměrů

Ve chvíli, kdy se vaše vistárie rozroste, pak dorůstá až do výšky 12 metrů. Celé kmeny, liány i větve jsou porostlé listy, a tak mohou skvěle zakrýt nevzhlednou zeď nebo stěnu pergoly. Hrozny květů mohou být až půlmetrové, a tak skutečně nejlépe ozdobí vaši zahradu ohromujícím vzhledem.

Pěstování vistárie

Jestliže vás tato dřevitá květina uchvátila, pak je nutné vybrat vhodné místo na vaší zahradě k jejímu vysazení. V tuto chvíli je nutné myslet na nejzásadnější pravidla, aby vám tato rostlina dělala radost dlouhá léta.

 • Při výběru je dobré zvolit pohledově zajímavé místo. Krásně se vistárie bude vyjímat u pergoly, balkonu či terasy, dobře zapůsobí také přímo u vstupní branky nebo při stěně domu u hlavního vchodu.
 • Vyhněte se vysazení na severní straně vašeho domu.
 • Vyberte spíš slunné místo, kde se bude vistárie těšit z tepla a krásně pokvete.
 • Zvolte místo, kde je půda bez obsahu vápníku, spíše zvolte klasicky hlinitou a dobře propustnou zeminu.
 • Rostlina nikdy nesmí trpět suchem, proto je nutné vysadit ji kousek dál od nosné zdi.

Kdy nejlépe vistárii vysadit?

Pokud chcete mít jistotu, že váš kvetoucí strom bude prospívat a krásně růst, pak je nutné dbát nejen na zásady dobrého místa, ale také na čas vysazení. Sázení si naplánujte nejlépe na jaro, kdy sazenici přesadíte z květináče s celým kořenovým balem do země na zahradě. Pokud byste si naplánovali výsadbu na podzim, hrozí možné uhynutí kořenů nebo namrznutí ještě nezakořeněné rostliny.

Při jarní výsadbě nezapomeňte na dostatečnou vláhu, kdy musí být půda neustále vlhká. Jedině tak kořeny dobře zapustí a zakoření do zeminy a začne se brzy rozrůstat. Pokud jste vybrali k vysazení vistárie jižní stranu vaší zahrady, pak rostlině raději na začátku dodejte trochu umělého stínu, aby se nevysílila slunečními paprsky ještě před zakořeněním. Zemina kolem kořenů může být navrchu obohacená o mulčovací kůru.

Podmínky pro pěstování vistárie

Jestliže si chcete udržet krásnou a vzrostlou vistárii po dlouhá léta, pak mějte na paměti pár důležitých podmínek pro co nejlepší pěstování.

 • Vistárie mají raději vlhkou nebo polosuchou půdu, nesmí nikdy úplně vyschnout.
 • Zvládne i tuhou zimu, při které stačí jen ke kořenům nahrnout více kůry. Přežije až v –20 °C.
 • Nejvíce krásy vám vistárie dá ve svém období květu. Těšit se můžete už na začátku dubna, vistárie kvete až do konce května. Nezapomeňte odkvetlé květy stříhat.
 • Radost vám udělá i jako živý plot díky krásným, velkým a zeleným listům.

Pokud tedy chcete oslnit svou krásnou zahradou, vistárie by neměla ve vašem repertoáru rozhodně chybět. Užijte si první jarní dny spolu s krásnými květy této dřevité rostliny.


Tipy na další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.