Batáty: Sladké brambory, které si vypěstujete jednoduše

Batáty neboli sladké brambory jsou výbornou pochoutkou, která se skvěle hodí do české kuchyně. Stejně jako klasické brambory, tak i u těchto brambor jsou poživatelné podzemní hlízy, ovšem mají zcela jinou chuť. Jejich pěstování není nikterak složité a zvládnete to i na vaší zahradě. Pozor si však musíte dát u jejich skladování, které není dlouhodobě možné.

Zdroj foto: KarepaStock / Shutterstock.com

Druhy sladkých brambor

Batáty mají hned několik různých tvarů, velikostí i barev. U nás jsou nejrozšířenější červené. Jejich dužina je buď žlutá, nebo bílá. Tato odrůda obsahuje nejvíce betakarotenu a je oblíbená také proto, že se skvěle hodí nejen na vaření, ale i na zapékání, což u jiných druhů někdy nebývá možné. Pokud máte rádi domácí hranolky, měli byste si pořídit raději žluté batáty, které jsou vhodné na smažení, nebo je využijete při přípravě těsta. Existuje i oranžová odrůda, ale s tou se u nás nesetkáte.

Zdroj foto: Paul Pellegrino / Shutterstock.com

Pěstování batátů

Batáty se dovedou přizpůsobit jakékoliv zeměpisné oblasti, a tak se dají bez problémů pěstovat i u nás. Mají jen pár požadavků:

  • K dobrému růstu potřebují slunné místo.
  • Ideální půda je hlinitopísčitá.
  • Jsou to plazivky, a proto potřebují vyvázání.
  • Vysadit ven je můžete až po přízemních mrazících.

Nejčastěji se pěstují pomocí předklíčení tak, že do zakoupené hlízy napícháte špejle a necháte je klíčit nad sklenicí vody, a až poté je zasadíte do květináče nebo do země.

Jak batáty uskladnit

Batáty se sklízejí, až jejich listy zcela zhnědnou. Poté je potřeba je pořádně uskladnit, protože nemají takovou výdrž, jako klasické brambory. Pokud chcete, aby vám vydržely přes celou zimu až do jara, musíte je dát do suššího, dobře větraného sklepa, nejlépe do nádoby s pískem nebo pilinami, protože jsou náchylné k plesnivění a hnilobě. V lednici vám vydrží maximálně týden a přímo mrazit se nesmějí.

Batáty jsou sice podobné klasickým bramborám, ale musíte s nimi zacházet jemněji, protože nejsou tak odolné.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.