Pažitka: oblíbená rostlinka v našich kuchyních. Jak ji pěstovat?

Pažitka je u nás velice rozšířená rostlina, jelikož je nejenom jednoduchá na pěstování, ale nezabere ani mnoho místa, a navíc je zdravým a chutným doplňkem při vaření. Pěstovat ji ale klidně můžete i doma na balkoně či na okně. Jak na to?

pažitka
Zdroj foto: Anna Shepulova / Shutterstock.com

Jak vybrat pažitku na pěstování

Existuje hned několik odrůd s různě palčivou chutí a také má několik různých odstínů zelené barvy. Na pěstování si můžete vybrat bud semínka, nebo už předpěstovanou sazeničku. Dokonce není ani špatná volba nákupu pažitky v supermarketu. Zde je však třeba podotknout, že v takovém případě ji musíte hned po zakoupení seříznout a nechat ji vyrůst znovu. Jen to s jejím nákupem nepřehánějte, protože tato rostlinka se nedá nijak skladovat. Maximálně ji můžete zmrazit, ale tím změní chuť.

Jak pažitku pěstovat

Pažitku zasaďte do hlinité a humózní půdy. Potřebuje též přímé světlo a spoustu živin. Měli byste ji tedy přihnojovat. Ideální doba pro výsev je v březnu, ale nemusíte se bát zasadit ji i na podzim do pařeniště. Dá se také jednoduše množit. Stačí ji rozdělit na několik trsů a znovu zasadit. Rostlinky po celou dobu růstu musíte dostatečně zalévat a občas i okopat. Počítejte s tím, že druhým rokem se objeví květy, které je třeba vyštípat.

pažitka
Zdroj foto: Endless luck / Shutterstock.com

Jak pažitku sklízet?

Sklidit pažitku není složité a docílíte toho tak, že seřezáváte listy těsně u země. Dělejte to opakovaně, nebo vám začne kvést. Květy jsou sice velmi pěkné, ale zastavují tvorbu nových listů – a vy se tak připravíte o dobrou sklizeň. Pokud budete pažitku pěstovat ve skleníku nebo fólií, můžete se z ní těšit po celý rok. Tato rostlinka však dobře roste i na slunném balkóně nebo ve větším truhlíku za oknem.

Pažitka je skvělou rostlinkou, která podporuje trávení, snižuje krevní tlak, a hlavně funguje jak odpuzovač mšic.


Tipy na další bylinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.