Echinacea: Kde zasadit a jak se o ni starat během roku?

Echinacea, běžně nazývaná „třapatka nachová“, pro své květenství ve tvaru kužele zakončené pichlavou kopulí semenných hlav, je velmi oblíbená. Pokud je vybavena správnými podmínkami, daří se jí v každé zahradě.

Echinacea je nádherně zbarvená květina, která rozzáří zahradu. Jak ji pěstovat, aby se jí dařilo? Na podmínky je nenáročná, stačí dodržet pár rad.

Echinacea je důležitým zdrojem nektaru pro motýly a mnoho ptáků (zejména stehlíků), kteří se k rostlinám slétají, aby si vychutnali semena rostliny. Můžete si vychutnat nádherné květiny i barevnou divočinu, kterou přitahují.

echinacea
Zdroj foto: Audrey Wilson1 / Shutterstock.com

Kdy a kde zasadit echinaceu

Echinacea není na pěstování náročná, ovšem pro barevné květy je potřeba se na některé věci zaměřit.

Půda

Echinacea bude tolerovat špatnou skalnatou půdu, ale nebude růst ve vlhké, bahnité půdě. Mulčujte rostliny kompostem v době výsadby.

Světlo

Této rostlině se daří na plném až částečném slunci. Rostliny potřebují alespoň čtyři hodiny slunečního světla denně. Rostliny přirozeně rostou podél okrajů lesů, takže se jim bude dařit na místech s ranním stínem a odpoledním sluncem nebo naopak.

Rozestupy

Třapatky jsou shlukující se rostliny. Jedna rostlina bude mít tendenci se zvětšovat, ale nebude se šířit a zahlcovat zahradu kořeny nebo oddenky. Případná velikost shluku rostlin závisí na kultivaru, proto zkontrolujte velikost dospělosti uvedenou v popisu rostliny, která vám pomůže rozhodnout se o rozestupu. 

Pokud se odhaduje, že rostlina doroste do šířky 45 cm, ponechejte mezi rostlinami 50 cm rozestup. Protože Echinacea se zakořeňuje velmi hluboko, pečlivě se o místě výsadby rozhodněte. Přestěhování jim nesvědčí.

Výsadba

Rostliny vysaďte na jaře nebo na podzim, do dobře odvodněné půdy na plné a částečné slunce. Echinacea se také snadno pěstuje ze semen, ale aby mohla vyklíčit, vyžaduje chladné a vlhké období – zvané stratifikace. Na podzim zasévejte semena hustě, lehce zakryjte, abyste ptáky odradili od jejich konzumace. Semena budou klíčit na jaře. Většina rostlin bude kvést během druhého roku.

Jak pěstovat echinaceu po celou sezónu

Růst

Echinacea jsou shlukující trvalky, které dorůstají do zralé velikosti mezi 45 cm až 1 m široké a až 1,5 m vysoké. Velikost závisí na odrůdě. Rostliny mají velké květy s kuželovitými středy, držené na vysokých, rovných stoncích.

Zalévání

Echinacea není na zalévání nijak náročná. Mladé rostliny je potřeba více zalévat, abyste jim pomohli založit nové kořeny. Zalévejte každý den nebo obden bezprostředně po výsadbě, postupně několikrát za týden, jednou týdně, každý druhý týden. Zavlažujte pouze když je ve vaší oblasti extrémní sucho. 

Druhý rok po výsadbě a dále byste neměli vůbec zalévat, pokud není vaše oblast osm a více týdnů bez deště. Jsou tolerantní k suchu.

Hnojení

Většina trvalek nepotřebuje sezónní aplikaci hnojiv. Mulčování rostlin Echinacea na jaře kompostem by mělo stačit, pokud vaše zahrada nemá specifické nedostatky živin. Pokud na vašich rostlinách roste spousta listů, ale žádné květy, nebo jsou listy podivně zbarvené (fialové nebo žluté), proveďte půdní test, který určí, které živiny rostlinám chybí.

Mulčování

Na jaře mulčujte kompostem, abyste zlepšili úrodnost půdy kolem rostliny.

Ořezávání a prořezávání

Odřízněte mrtvé květiny zpět na list, kde můžete vidět pupen připravený rozkvést. Ke konci květu nechte na rostlině nějaké květiny uschnout a nechte semena. Ptáci milují občerstvení na semenech, což je dostatečný důvod k jejich udržení, ale rostliny se také samy zasejí.

Mějte pod kontrolou velkost rostliny a odkládejte rozkvetení celé rostliny řezáním rostlin zpět v červnu na 70 cm.

Echinacea: Péče na konci sezóny

Nechte rostliny stát, dokud nejsou zcela suché. Semena jsou důležitým zdrojem potravy pro divokou zvěř. Při zazimování zahrady, rostlinu zastřihněte.

Zdroj: growveg.co.uk, gardenerspath.com


Další tipy na pěstování

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.