Orchidej: Jak na pěstování, oblíbené druhy a péče

Orchideje patří mezi nejčastěji pěstované kvetoucí rostliny v našich domácnostech. Péče o orchidej není složitá a za správné pěstování se květiny odměňují bohatými květy s nádhernou vůní.

O rostlině orchidej

Orchidej je oblíbená kvetoucí rostlina, která může mít různé velikosti, tvary a barvy. Jsou to oblíbené okrasné rostliny, které můžete běžně pěstovat na zahradách i v interiérech. Mají krásné květiny a jedinečné tvary listů.

Druhy orchideje

Existují různé barevné druhy této rastliny jaké jsou nejpopulárnější?

  • Bílá orchidej
  • Modrá
  • Fialová
  • Žlutá
  • netradiční černá orchidej

Máte v plánu si dát kvetoucí krásu na parapet? Smyslná orchidej v květináči určená pro umístění na okno, které je po celý rok v teple, je například můrovec – překrásně kvete a pěstování je vhodné i pro začátečníky. Můrovec (lat. Orchidaceae Phalaenopsis) zvládne i nějaký ten začátečnický nezdar v pěstování.

Další odrůda vhodná na okno je orchidej Vanda. Sice se jedná o tropické rostliny, co uvítají, když bude v místnosti po celý rok okolo 20 stupňů, nesmíte je však dávat na jižní okno. Na přímé a spalující slunce zkrátka nejsou zvyklé, v tropickém pralese je chrání příkrov zeleně.

orchidej
Zdroj foto: Ihor Korsunskyi / Shutterstock.com

Jak se starat o orchidej tohoto druhu? Důležité je si uvědomit, jak vlastně rostou. Ve své domovině se totiž vyskytují na větvích vzrostlých stromů a živiny přijímají z kořenů umístěných ve vzduchu. Těmto druhům nejlépe prospívá ponoření jejich kořenů na deset minut denně do vody.

Pěstování orchidej

Pojďme se podívat na to jak pěstovat tuhle krásnou rostlinku.

Květináč na orchidej můžete mít klidně průsvitný, protože většina těchto květin roste na stromech, a jejich kořeny tak bývají světlu vystaveny. Musíte si však pohlídat správnou zálivku. Když květinu přelijete, zasadíte se o pomalé uhnívání jejích kořenů a o nemožnost květiny přijímat kyslík. Zkrátka ji zahubíte.

Doporučujeme: Vše o pokojovce filodendron

Jak zálevat orchidej?

Zalévání orchideje vyžaduje měkkou vodu, ideálně dešťovou. Stačí, když rostlinu v květináči jednou týdně ponoříte na několik minut do dešťové vody, poté ji vytáhnete a necháte důkladně okapat. Voda se nesmí dostat do středové růžice.

Zazimování orchideje

Už jsme si uvedli druhy, co vyžadují konstantní podmínky po celý rok. Existují ale i druhy pocházející z vyšší nadmořské výšky nebo subtropických oblastí, které jsou zvyklé na větší střídání teplot. Jak pěstovat orchidej Oncidium, Cambria nebo Orchidej Dendrobium?

V zimě je umístěte do chladného pokoje, například do ložnice, a dbejte na to, abyste je při každém větrání v místnosti od okna s mrazivým vzduchem poponesli kousek dál. Na jaře je opět vraťte na teplé stanoviště.

Zdroj foto: Elena Blokhina / Shutterstock.com

Hnojení orchideje

Až si domů přinesete orchidej, pěstování se stane vaším koníčkem. Nenáročná rostlina nevyžaduje žádnou speciální péči a bohatě jí stačí, když ji jednou za dva týdny jemně pohnojíte. Ani pralesní půda nebo vzduch nejsou rozhodně přesyceny obohacujícími látkami, proto to s hnojením určitě nepřehánějte. Hnojivo na orchideje by mělo obsahovat draslík a fosfor, naopak vápník rostlině dokáže uškodit.

Lidé také čtou: Co je eukalyptus a jak ho pěstovat

Přesazování orchideje

Přemýšlíte, jak přesadit orchidej? Obecně se tato aktivita příliš často nedoporučuje, protože při ní existuje vysoké riziko zlomení citlivých kořenů. Když už však květina svým kořenovým balem z květináče odrůstá, je čas ji přesadit. Uschlé hnědé kořeny můžete kdykoliv zastřihovat, dejte si ale pozor, abyste nepoškodili silné tlustší zdravé kořeny.

Kdy přesadit orchidej?

Ideální na přesázení orchideje je jar nebo podzim. Pokud je to možné, rostlinu přesazujte, když jí odkvetou květiny a ne ještě před kvetením.

Doporučujeme: Zamiokulkas

Jak pečovat o orchidej?

Jelikož květina pochází z tropických oblastí, nemá ráda suchý vzduch. Jestli je u vás doma právě příliš suchý vzduch, dopřejte orchideji denně rosení, zabere to pár vteřin. Nikdy však neroste její květy, mohli byste je poškodit. Rosíme proto jen listy a kořeny.

Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlině neobjevují škůdci – a případně rostlinu proti nim ošetřete. Orchidej se vám za vaši péči odmění bohatými květy.


Tipy na další pokojové rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.