Orchidej: kdy a kde je pěstovat a jak hnojit

Orchideje patří mezi nejčastěji pěstované kvetoucí rostliny v našich domácnostech. Péče o ně není složitá a za správné pěstování se květiny odměňují bohatými květy s nádhernou vůní.

Abyste měli i vy doma skvostnou orchidej, je potřeba dodržet pár zásadních postupů pro její úspěšné pěstování. Poradíme vám, jak na to.

Orchidej na okně

Máte v plánu si dát kvetoucí krásu na parapet? Smyslná orchidej určená pro umístění na okno, které je po celý rok v teple, je například můrovecpřekrásně kvete a pěstování je vhodné i pro začátečníky. Můrovec zvládne i nějaký ten začátečnický nezdar v pěstování.

Zdroj foto: Ihor Korsunskyi / Shutterstock.com

Další odrůda vhodná na okno je orchidej Vanda. Sice se jedná o tropické rostliny, co uvítají, když bude v místnosti po celý rok okolo 20 stupňů, nesmíte je však dávat na jižní okno. Na přímé a spalující slunce zkrátka nejsou zvyklé, v tropickém pralese je chrání příkrov zeleně.

Jak se starat o orchidej tohoto druhu? Důležité je si uvědomit, jak vlastně rostou. Ve své domovině se totiž vyskytují na větvích vzrostlých stromů a živiny přijímají z kořenů umístěných ve vzduchu. Těmto druhům nejlépe prospívá ponoření jejich kořenů na deset minut denně do vody.

Nesmíte je přelévat

Květináč na orchidej můžete mít klidně průsvitný, protože většina těchto květin roste na stromech, a jejich kořeny tak bývají světlu vystaveny. Musíte si však pohlídat správnou zálivku. Když květinu přelijete, zasadíte se o pomalé uhnívání jejích kořenů a o nemožnost květiny přijímat kyslík. Zkrátka ji zahubíte.

Zdroj foto: Magdalena Skrzypczak / Shutterstock.com

Jak tedy zalévat orchidej?

Květina vyžaduje měkkou vodu, ideálně dešťovou. Stačí, když rostlinu v květináči jednou týdně ponoříte na několik minut do dešťové vody, poté ji vytáhnete a necháte důkladně okapat. Voda se nesmí dostat do středové růžice.

Některé květiny budou mít zimní spánek

Už jsme si uvedli druhy, co vyžadují konstantní podmínky po celý rok. Existují ale i druhy pocházející z vyšší nadmořské výšky nebo subtropických oblastí, které jsou zvyklé na větší střídání teplot.

Jak pěstovat orchidej Oncidium, Cambria nebo Dendrobium? V zimě je umístěte do chladného pokoje, například do ložnice, a dbejte na to, abyste je při každém větrání v místnosti od okna s mrazivým vzduchem poponesli kousek dál. Na jaře je opět vraťte na teplé stanoviště.

Zdroj foto: Elena Blokhina / Shutterstock.com

S hnojivem opatrně

Až si domů přinesete orchidej, pěstování se stane vaším koníčkem. Nenáročná rostlina nevyžaduje žádnou speciální péči a bohatě jí stačí, když ji jednou za dva týdny jemně pohnojíte. Ani pralesní půda nebo vzduch nejsou rozhodně přesyceny obohacujícími látkami, proto to s hnojením určitě nepřehánějte. Hnojivo pro orchideje by mělo obsahovat draslík a fosfor, naopak vápník rostlině dokáže uškodit.

Přesazujte, až když je to nutné

Přemýšlíte, jak přesadit orchidej? Obecně se tato aktivita příliš často nedoporučuje, protože při ní existuje vysoké riziko zlomení citlivých kořenů. Když už však květina svým kořenovým balem z květináče odrůstá, je čas ji přesadit. Uschlé hnědé kořeny můžete kdykoliv zastřihovat, dejte si ale pozor, abyste nepoškodili silné tlustší zdravé kořeny.

Zdroj foto: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Rostlina má ráda rosení

Jelikož květina pochází z tropických oblastí, nemá ráda suchý vzduch. Jestli je u vás doma právě příliš suchý vzduch, dopřejte orchideji denně rosení, zabere to pár vteřin. Nikdy však neroste její květy, mohli byste je poškodit. Rosíme proto jen listy a kořeny.

Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlině neobjevují škůdci – a případně rostlinu proti nim ošetřete. Orchidej se vám za vaši péči odmění bohatými květy.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.