Sázení česneku na podzim nebo co se vyplatí vysadit na podzim

Sázení česneku na podzim je zřejmě jedna z posledních aktivit zahrádkářů před zimou. Co se vyplatí sázet na podzim? Kromě česneku se podíváme také na další cibuloviny.

I když by se chtělo říct, že na podzim už má zahrádkář po sezóně, pravda to tak docela není. Ještě ho totiž čeká spousta práce s výsadbou některých okrasných i užitkových rostlin.

Stihnou se totiž ještě zakořenit – a na jaro tak budou dobře připravené. Co všechno byste měli na podzim vysadit?

Pozor na první mrazíky

Při podzimní výsadbě je třeba sledovat předpověď počasí a dávat pozor na to, kdy přijdou první mrazíky, jež nejsou právě pro některé druhy rostlin vítané. Možná vás překvapí, že i zeleninu je možné v tento čas vysadit. Lze si takto předpřipravit ředkvičky, salát, mrkev i špenát. Nejvhodnějším časem je září nebo začátek října.

Sázení česneku na podzim

Kupodivu s výsadbou česneku není třeba nějak pospíchat. Měli bychom správně počkat na to, až teplota půdy klesne pod 9 °C. Jedině tak si zajistíme to, aby česnek zakořenil, a přitom nezačal před nadcházející zimou rašit. To by bylo nemilé a mohlo by to ohrozit naši úrodu. Proto si klidně počkáme až na měsíce listopad a prosinec.

TIP: Česnek a jeho příznivé účinky: Přírodní antibiotikum posiluje střeva, cévy i srdce

Pokud bychom uposlechli moudrosti našich předků, pustili bychom se do výsadby česneku na svátek sv. Havla. Stará pranostika totiž říká – svatý Havel česnek sázel.

Sázení česneku na podzim
Zdroj foto: alicja neumiler / Shutterstock.com

Pro výsadbu česneku si kupte certifikovanou sadbu, čímž se vyhnete možným potížím s plísněmi, které česnek tak rády napadají. Ideální je moření česneku v 5 % roztoku přípravku Sulka po dobu asi 6 až 12 hodin. Jako vhodné místo se jeví takové, co je prosluněné. Půda by měla být středně těžká až lehčí a propustná, aby v ní nestála voda. Ta by mohla česneku uškodit.

Před samotnou výsadbou dobře zeminu zryjeme asi 15 centimetrů do hloubky a zapravíme do ní dobře uleželý zahradní kompost, jenž zlepší výživu. Rozhodně se vyhněte použití chlévské mrvy, tu česnek nesnáší. Když ho přehnojíte dusíkem, dočkáte se menší trvanlivosti česneku, o což asi nikdo nestojí. Zkušení zahradníci radí sadit česnek po košťálovinách nebo okurkách a vyhnou se místům, kde předtím rostla rajčata, cibule nebo pór.

Sázení česneku na podzim a cibule
Zdroj foto: alicja neumiler / Shutterstock.com

Jak sázet česnek na podzim

I sázení česneku na podzim vyžaduje dodržovat určitá pravidla, abyste se v následující sezóně dočkali bohaté úrody. Třeba je zajímavé, že důlky pro jednotlivé stroužky byste neměli dělat kolíkem. V hloubce by vznikla díra se vzduchem, což česneku příliš nesvědčí. Lepší variantou je dělat díry lopatkou, a to do hloubky 8 centimetrů, přičemž je nutné dodržovat šířku mezi jednotlivými řádky 25 až 30 centimetrů. Pro zimní výsadbu je vhodné vybírat ozimé odrůdy česneku:

  • Lukan,
  • Jovan,
  • Vekan,
  • Benátčan,
  • Matin,
  • Anton.

Co sázíme na podzim

Období podzimu je ideálním časem pro výsadbu cibulovin okrasných rostlin, jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty nebo sněženky. Ty hned zjara udělají na zahradě radost včelám a čmelákům a také pochopitelně vám, když budou kvést. Většina cibulnatých rostlin vyžaduje místo s dostatkem slunečních paprsků, dařit se jim ale může i v polostínu na záhonech, skalkách i pod keři, pokud tam bude svítit slunce. Dokonce můžeme cibuloviny zasadit i do trávníku, ale jen ty, které rostou brzy zjara. Musíte totiž počítat s tím, že trávník je pak třeba sekat, a bylo by škoda pokosit i právě rozkvetlé sněženky. Ty by se měly ještě před prvním sečením trávníku zatáhnout.

sázení na podzim
Zdroj foto: macka / Shutterstock.com

Pro výsadbu cibulovin si připravíte písčitohlinitou půdu, co je propustná. Tu asi dva týdny před sázením zryjete a zbavíte plevele a kořenů. Pak jednotlivé cibulky vysazujete do hloubky asi 10 až 15 centimetrů. Přikryjete zeminu smíchanou s pískem a rašelinou a nejlépe doplněnou také plným hnojivem nebo kostní moučkou.

I na podzim čeká zahrádkáře hodně práce, pokud se chce následující rok dočkat krásných květů nebo bohaté úrody zeleniny.

Zdroj: gardenersworld.com


Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Jiří Černý říká

    Já sázím Sportku a Eurojacpot. Asi dělám chybu, nechtějí se zakořenit.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.