Jack Russell | Co musíte vědět před jeho pořízením?

Jack Russell teriér je v našich končinách i po celém světě velmi rozšířeným plemenem. Páníčkové na něm milují jeho energičnost a veselou povahu. Právě jeho náboj však může některým nezkušeným pejskařům snadno přerůst přes hlavu. Chcete se dozvědět, jak k němu přistupovat a co všechno potřebuje ke spokojenému životu? Pak pokračujte ve čtení našeho článku.

Původ Jack Russell teriéra

Zá původem Jack Russell teriéra se musíme vrátit do Anglie v 80. letech 19. století. Tehdy se jistý pastor jménem John „Jack“ Russell rozhodl, že vyšlechtí perfektního loveckého psa. Předchůdcem Jacka Russella byli nejspíše angličtí britští teriéři, které však již v současné době bohužel nenajdeme.

jack russell
Zdroj foto: Coffeemill / Shutterstock.com

Reverendovi psi se rychle začali šířit i mezi další chovatele a Jack Russell se tak rozšířil do celého světa coby platný lovec nebo hubitel škůdců. Povaha přitom zůstává na loveckou notu naladěná i v dnešních dneh.

Vzhled Jacka Russella

Ať už jste zkušený pejskař nebo chovatel začátečník, Jack Russell teriéra pravděpodobně poznáte velmi snadno. To je dáno především jeho pigmentací srsti, která je na většině těla bílá, ale uši a okolí očí je obvykle hnědá. Tato pigmentace se přitom může protáhnout klidně po celé tlamě až k čumáku. Objevit se může i jinde na těle.

Jinak je Jack Russell spíše malým psem s polovztyčenými uchy. Je velmi dobře osvalený a vyčnívá svou extrémní hbitostí a rychlostí. Má mírně protažený čumák a středně širokou hlavu. Oči Jacka Russella jsou obvykle malé a černé.

Barvy a srst Jacka Russella

Srst hraje u rozlišování Jacka Russella prim. Obecně totiž platí, že jej lze rozdělit do tří typů právě podle jeho srsti:

 • Jack Russell teriér drsnosrstý (dlouhosrstý)
 • Jack Russell teriér krátkosrstý (hladkosrstý)
 • Jack Russell s lámanou srstí

Drsnosrstý nebo dlouhosrstý Jack Russell teriér je charakteristický právědelším a na dotek drsným ostrstěním. U hladkosrstého je typická dokonale uhlazená srst, která bezvadně přiléhá k tělu a je mimořádně jemná na dotek. Lámaná srst je jakýmsi přechodem mezi oběma variantami a nesmírně těžce se rozeznává.

Jack Russell vs Parson Russell

Pastor Russell samozřejmě nepřišel pouze s jedním plemenem, ale během svých šlechtitelských snah dal vzniknout také Parson Jack Russell teriérovi, který se od svého souputníka mírně liší. Pro větší přehled vám přinášíme přehlednou tabulku, v níž si můžete všechny rozdíly mezi nimi prohlédnout.

Jack Russell teriér

 • Průměrná výška: 25-35 cm (kratší nohy)
 • Váha: Jack Russell pes – 6-8 kg
  Jack Russell fenka – 4-8 kg
 • Věk dožití: 13-16 let
 • Srst: dle variant, vždy bílá a hnědá
 • Postava: atletická, osvalená

Parson Jack Russell

 • Průměrná výška: 25-36 cm (delší nohy)
 • Váha: Parson Jack Russel pes – 5,5 – 9 kg, fenka – 5-9 kg
 • Věk dožití: 12-15 let
 • Srst: dle varianty, s černými či citronovými znaky
 • Postava: dobře osvalená a atletická

Tyto dva od sebe nejlépe rozeznáte podle zbarvení srsti. Parson Jack Russell na ní totiž mívá černé nebo citronové skvrny, které jsou u Jack Russell teriéra nežádoucí. Je také obvykle o něco větší a má delší nohy, díky čemuž dokáže uhánět svou kořist i dlouhé hodiny. Jinak však mezi nimi příliš rozdílů není a pro oko běžného člověka jsou prakticky k nerozeznání.

Kříženci

U kříženců Jacka Russella často dochází k nadměrné hyperaktivitě, někdy až dokonce agresivitě, díky čemuž může být pro chovatele nesmírně složité takové „potřeštěnce“ chovat. Ačkoli se do jisté míry dají vycvičit, je to výrazně složitější než u čistokrevného psa.

Jedním z takových příkladů může být například kříženec Jacka Russella a čivavy, který je většinou opravdu extrémně hyperaktivní a může se stát, že se u něj spojí negativní vlastnosti obou plemen, čímž se může stát prakticky nezvladatelným.

Povaha Jacka Russella

Čistokrevný Jack Russell je obecně považován za vyrovnané plemeno s extrémním nadšením pro různé druhy aktivit. Právě v tom tkví nejspíše největší kámen úrazu. Jeho majitel totiž musí být opravdu aktivním člověkem a dopřát svému čtyřnohému mazlíčkovi pořádnou porci pohybu. Pokud se vám to nepodaří, má sklony k destruktivnímu chování, hlasitému štěkání a naříkání. Obecně se příliš nemusí s cizími psi, takže je především na ulici nezbytné dbát zvýšené opatrnosti.

Jestliže jste však odhodláni dopřát mu všechno potřebné, odmění se vám neutuchající láskou a přátelskou povahou. Miluje děti a jejich hravost a s lidmi vychází přímo skvěle. Jedná se tak o senzačního společníka. I když by se mohlo díky jeho velikosti zdát, že se jedná o výborné plemeno i do menšího bytu, nenechte se zmást. Bez dostatku pohybu může Jack Russell v bytě působit doslova jako slon v porcelánu.

Štěně Jacka Russella

U štěněte Jack Russell teriéra je nezbytné dbát na správnou socializaci již od mládí, zvláště pak v případě, že máte v domě další zvířata nebo psy. S nimi si totiž moc nerozumí a jestliže si na ně zavčasu nezvykne, mohlo by docházet k velmi nepříjemným situacím.

Štěňata Jacka Russella jsou však velice malá – ostatně váží jen necelé kilo – a s tím je nutné počítat. Určitě je zezačátku nezatěžujte dlouhými procházkami nebo nějakým cvičením. Dopřejte jim kvalitní stravu a s tréninkem nezačínejte dříve než zhruba v 4 až 6 týdnech věku.

Jack Russell výchova

Jack Russell je extrémně chytré a aktivní plemeno, díky čemuž jej rozhodně do tréninku nikdy nebudete nutit. Co však může být problémem je jeho občasná hyperaktivita. Kvůli ní se může stát, že si hůře udrží pozornost a v kombinaci s jeho tvrdohlavostí se tak výcvik může zvrhnout v jeho one-man show. U povelů pro Jacka Russella nikdy nezačínejte ničím, u čeho by musel zkrotit svou aktivitu. Raději jej tedy dříve naučte „přines“ než „lehni“.

Před samotným cvičením se doporučuje vzít psa na kratší procházku, při které se lehce unaví a vybije tak nadbytečnou energii. Samotný výcvik je pak o něco jednodušší, přesto vyžaduje velmi pevnou ruku a důslednost. Nikdy psovi neustupujte, protože by si to mohl zažít jako dogma a začal by toho brzy zneužívat. Je také dobré dodržovat pozitivní přístup a postavit trénink na základě odměn. Nikdy se neuchylujte k žádnému násilí ani zvyšování hlasu. Jack Russell si opravdu snadno postaví hlavu.

Péče o Jack Russell

Jak už jsme několikrát zmiňovali, tohle plemeno je opravdu velmi aktivní. Klíčovou součástí péče o něj tak je především aktivní pohyb. U člověka, který pohyb nestíhá nebo zkrátka není až tak aktivním typem, bude trpět a probudí se v něm všechny jeho špatné vlastnosti.

Péče o srst není u krátkosrstých Jack Russell teriérů nijak složitá, stačí jej občas vykartáčovat a v případě potřeby vykoupat. U hrubosrstých Jack Russell teriérů je kartáčování nutné častěji, zvláště pak v období línání. Pravidelně také nechejte psům vyčistit uši, zastřihnout drápy a vyčistit zuby.

Krmení Jack Russell

Při krmení Jacka Russella se doporučuje především kvalitní suchá strava bez příměsí obilovin. Vyzkoušet můžete také granule Eukanuba Jack Russell, které byly vytvořeny konkrétně pro toto plemeno. Krmnou dávku je pak nejlepší rozdělit do dvou denních jídel.

Stejně jako u lidí však platí, že ne každý pes je stejný. Ke krmení proto vždy přistupujte podle úrovně aktivity, věku a celkové kondice psa. Nikdy by nemělo dojít k jeho přejídání a nadměrnému příbytku na váze.

Doporučujeme: Přečtěte si více o plemeni psa bígl

Zdravotní problémy plemena Jack Russell

Díky svému výjimečně aktivnímu životnímu stylu se plemena Jack Russell těší dobrému zdraví. Nemoci jsou u něj při správné stravě a péči velmi vzácné, přesto se však mohou objevit. Mezi nejčastější zdravotní potíže Jacka Russella patří:

 • Legg-Calvé-Perthesova choroba
 • Patelární luxace
 • Glaukomy
 • Luxace čočky
 • Hluchota

Mimo jiné může trpět také epilepsií či jinými vážnými chorobami. Pokud se vám tedy váš pejsek nezdá tak úplně v kondici, s návštěvou veterináře rozhodně neváhejte.

Proč si pořídit Jacka Russela

 • Je velmi aktivní a hodí se pro všechny sportovce
 • Nadevše miluje svou rodinu
 • Při správné socializaci má mírnou a vyrovnanou povahu
 • Má rád trénink a je nesmírně chytrý
 • Je velmi ostražitý

Proč si Jacka Russela nepořizovat

 • Jestliže nemáte čas s ním trénovat, bude se chovat destruktivně
 • Příliš se nemusí s ostatními psi
 • Dokáže si postavit hlavu a nic s ním nehne

Zamilujete si ho na první pohled

Jacka Russella si pravděpodobně zamilujete na první pohled. Je velmi přátelský, vyrovnaný a aktivní. Jeho pohled navíc uchvátil mnoho psích pánů po celém světě. Miluje trénink a s jeho bystrostí si také rychle osvojí všechny návyky. Bohužel dokáže však být také nesmírně tvrdohlavý, nesnáší neaktivitu a jeho lovecké pudy se mohou objevit kdykoliv a kdekoliv. Pokud jste ale zkušeným chovatelem s pevnou a rozhodnou rukou, rozhodně vám bude neocenitelným společníkem.

Často kladené otázky

 1. Je Jack Russell vhodný do bytu?

  I když by se tak mohl díky jeho velikosti jevit, do bytu se příliš nehodí. Umí totiž štěkat, škrábat, utíkat a skákat, čímž rozhodně nepotěší vás ani vaše sousedy.

 2. Hodí se Jack Russell k dětem?

  Ano. Jack Russell děti miluje, protože jsou mu svou hravostí nesmírně blízké. Je však nutné nastavit jisté hranice, protože si nenechá líbit tahání za ocas nebo fyzické ubližování.

 3. Jak vycvičit Jacka Russella?

  Výcvik Jacka Russella musí být velice důsledný a vedený pevnou rukou. Výjimky v něm nesmí existovat a je nutné nastavit správný systém odměn i trestů. Nikdy však psa nebijte ani po něm příliš nekřičte. Mohl by si postavit hlavu a výcvik s ním bude jednoduše nemožný.

Zdroj: therealjackrussell.com, dogtime.com, britannica.com


Tipy na další plemena

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.