Kalanchoe je nenáročná kvetoucí pokojová rostlina, která rozjasní i váš interiér

Kalanchoe, u nás také známá pod názvem kolopejka, je kvetoucí „pokojovka“ pocházející z dalekého Madagaskaru a tropické Afriky.

Kolopejka je častou ozdobou interiérů zejména díky nenáročnému pěstování. Kolopejce postačí dostatek slunečního svitu, není však nutné, a občasné zalévání. Vodu potřebují až ve chvíli, kdy jsou suché. Všechny druhy kalanchoe se snadno rozmnoží z listů nebo řízkováním.

Zdroj foto: Anakumka / Shutterstock.com

Tipy pro pěstování kalanchoe

Kalanchoe je sukulent, proto se jí daří spíše při nízké vlhkosti. Při jejím nákupu soustřeďte svou pozornost na květy. Sáhněte po těch nerozkvetlých.

Světlo

Kalanchoe potřebují mnoho slunce a světla, vyberte okno orientované na jih a v létě jasné nepřímé světlo (nebo okno východ/západ). Pokud je vaše rostlina kalanchoe „štíhlá“, pravděpodobně nedostává dostatek světla a slunce.

Půda

Směs určená pro kaktusy a sukulenty se postará o správnou výživu rostliny. Pro lepší odvodnění smíchejte perlit nebo písek.

Teplota

Když se o svou kolopejku dobře staráte, odmění vás květy, ale je třeba je udržovat mimo průvan. Nenechávejte kalanchoe na místech, kde je pod 10 °C.

Zalévání

Velké množství vody může vaši kolopejku zcela zničit. Mezi jednotlivým zaléváním nechte svou kalanchoe vyschnout. Poté dlouze zalévejte, dokud nevyteče voda do misky pod květináčem. Misku okamžitě vyprázdněte. Nikdy nenechávejte rostlinu „sedět“ ve vodě.

Zdroj foto: Dmytro Dzhyrma / Shutterstock.com

Výživa

Ve chvíli, kdy kolopejka rozkvete, dodejte jí každých pár týdnů vyvážené organické hnojivo. Jinou výživu nepotřebuje.

Květináče

Kalanchoe se v hliněných květináčích daří dobře, ale musí mít vypouštěcí otvor pro přebytečnou vodu. Misku pod květináčem vyprazdňujte. Jsou to malé rostliny, které se nemusí přesazovat.

Letní péče

Když je teplé léto, nechte kalanchoe venku. Nezapomeňte ji však chránit před deštěm.

Množení

Kalanchoe se snadno množí řízkováním ze stonků nebo listů. Některé odrůdy vyplodí rostlinky, které lze vyjmout a zalévat.

Péče

Odstraňte uvadlé květiny, aby vaše kalanchoe vypadala esteticky skvěle. Jemné z nich odstraňte prach vlhkým hadříkem.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.