Pěstování Kalanchoe a vhodné podmínky pro tuto pokojovku

Kalanchoe (kolopejka) je častou ozdobou interiérů zejména díky nenáročnému pěstování. Kolopejce postačí dostatek slunečního svitu, není však nutné, a občasné zalévání. Vodu potřebují až ve chvíli, kdy jsou suché. Všechny druhy se snadno rozmnoží z listů nebo řízkováním.

U nás je také známá pod názvem kolopejka, je to kvetoucí „pokojovka“ pocházející z dalekého Madagaskaru a tropické Afriky.

kalanchoe
Zdroj foto: Anakumka / Shutterstock.com

Pěstování kalanchoe

Kalanchoe je sukulent, proto se jí daří spíše při nízké vlhkosti. Při jejím nákupu soustřeďte svou pozornost na květy. Sáhněte po těch nerozkvetlých.

Světlo

Potřebují mnoho slunce a světla, vyberte okno orientované na jih a v létě jasné nepřímé světlo (nebo okno východ/západ). Pokud je vaše rostlina kalanchoe “štíhlá”, pravděpodobně nedostává dostatek světla a slunce.

Půda

Směs určená pro kaktusy a sukulenty se postará o správnou výživu rostliny. Pro lepší odvodnění smíchejte perlit nebo písek.

Teplota

Když se o svou kolopejku dobře staráte, odmění vás květy, ale je třeba je udržovat mimo průvan. Nenechávejte ji na místech, kde je pod 10 °C.

Zalévání kalanchoe

Velké množství vody může vaši kolopejku zcela zničit. Mezi jednotlivým zaléváním nechte svou kalanchoe vyschnout. Poté dlouze zalévejte, dokud nevyteče voda do misky pod květináčem. Misku okamžitě vyprázdněte. Nikdy nenechávejte rostlinu „sedět“ ve vodě.

Doporučujeme: Kotvičník zemní

Výživa

Ve chvíli, kdy kolopejka rozkvete, dodejte jí každých pár týdnů vyvážené organické hnojivo. Jinou výživu nepotřebuje.

Kalanchoe v květináči

V hliněných květináčích se jí daří dobře, ale musí mít vypouštěcí otvor pro přebytečnou vodu. Misku pod květináčem vyprazdňujte. Jsou to malé rostliny, které se nemusí přesazovat.

Letní péče

Když je teplé léto, nechte tuhle rostlinku venku. Nezapomeňte ji však chránit před deštěm.

Množení kalanchoe

Množení kalanchoe se provádí řízkováním ze stonků nebo listů. Některé odrůdy vyplodí rostlinky, které lze vyjmout a zalévat.

Péče o kalanchoe

Odstraňte uvadlé květiny, aby vaše rostlinka vypadala esteticky skvěle. Jemné z nich odstraňte prach vlhkým hadříkem.

Kolopejka je ideální rostlina pro každého, kdo hledá nenáročnou pokojovku, o kterou se nemusí nijak přehnaně starat. Pěstování je opravdu nenáročné, navíc vás odmění krásně kvetoucími kvítky.


Tipy na další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.