Hyacint pěstování: ozdoba mnoha zahrad potřebuje vysokou vrstvu půdy

Hyacinty už brzy zjara hýří svými barvami, a jejich omamná vůně láká hmyz ze širokého okolí. Jejich výhodou je, že je můžete pěstovat jak na záhonu, tak i doma v květináči.

A vydrží vám při dobré péči celé roky. Jak na to, aby se vám hyacint odvděčil dlouholetostí?

Dříve vzácná rostlina je dnes k vidění v mnoha zahradách

Podzim je ideálním časem na to, abyste si přichystali cibuloviny na příští sezónu. Můžete je sadit do záhonu i trávníku, ale také vkládat do květináčů, čímž budou připraveny pro zimní a jarní rychlení. Platí to beze zbytku také pro hyacint. V Evropě se objevil až v 17. století, kam byl přivezený ze své domoviny – z Asie. V té době ovšem byl vyvažován zlatem a patřil k velmi vzácným rostlinám, jež si mohli dovolit jen ti nejbohatší.

Zdroj foto: Kolpakova Svetlana / Shutterstock.com

V současnosti se jedná o květinu běžně přístupnou každému, komu se líbí. V předjaří krásně rozkvetlé hyacinty prodávají také supermarkety, ovšem vypěstovat si je můžete i sami z cibulky. Jedná se o hyacint východní, jenž se prodává v mnoha barevných variantách. V České republice nikde ve volné přírodě hyacint nenajdete.

Jak pěstovat hyacint

Pokud chcete hyacintu dopřát vhodné podmínky, měli byste cibulku zasadit na slunné místo do výživné a lehčí půdy, v níž nebude chybět dobře vyzrálý kompost. I když má hyacint rád zjara hodně slunce, během roku už se spokojí i s mírným stínem. Klidně tedy může růst pod listnatým keřem nebo stromem, který bude na jaře ještě bez listí. Sluneční paprsky doputují k cibulkám hyacintů, a ty budou moci vyrůst a vykvést nádhernými a voňavými květy v růžové, žluté, lososové, modré i bílé barvě.

Cibule je vhodné vysadit na konci září nebo během října, a to do hloubky asi 12 až 15 centimetrů a ve vzdálenosti okolo 10 až 20 centimetrů od sebe. Platí, že nad cibulkou hyacintu v zemi by měla být tak vysoká vrstva půdy, jak je vysoká sama cibulka.

Protože by cibule mohly v zimě vymrznout, ochrání je vrstva rašeliny nebo suchého listí a slámy. Na jaře je však třeba ji v předstihu odstranit, aby hyacinty mohly vyrazit, kvést a omamně vonět do svého okolí.

Zdroj foto: Photography Cornwall / Shutterstock.com

Co udělat s odkvetlým hyacintem v květináči?

Možná jste darem dostali v nádobě hyacint, který vám udělal radost. Nyní však již odkvetl. Ale co s ním? Na místě je omezit zálivku a vyčkávat na dobu, až listy seschnou a změní barvu do žlutého odstínu. Cibulka v této době vyzrává a zatáhne se. Květináč je možné umístit do chladnější místnosti, kde je tma. Vyzrálou cibuli hyacintu poznáte snadno – na omak je pevná. Můžete ji vyjmout z půdy a uskladnit pro podzimní výsadbu do půdy.

Když odkvetou hyacinty na záhonu, je třeba odstranit květ, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semeníku. Měla by pak menší cibuli. Listy však ponechejte, samy zežloutnou a uschnou, a pak z rostliny odpadnou.

Množení hyacintu

U hyacintu platí přímá úměra – čím větší cibule, tím větší květenství. Tato okrasná rostlina má jednu zvláštnost, a to neobvyklé množení. To se totiž provádí naříznutím cibule do kříže. Je třeba to udělat nejlépe v červnu, a naříznuté cibule pak pěstovat v pařeništi nebo skleníku při teplotě okolo 25 °C. Můžete je ovšem dát i pod plastový kryt na záhon.

Zdroj foto: Kolpakova Svetlana / Shutterstock.com

Tím, že se mateřská cibule hyacintu nařízne, vytvoří se malé postranní cibulky. Před naříznutím je třeba cibuli dobře očistit od zeminy, a také z ní odstranit suché vrstvy slupek. V rozšířené spodní části cibule se udělají dva zářezy do kříže, a to až do jedné třetiny cibule. Místo naříznutí poprášíte nadrceným dřevěným uhlím a cibuli zasadíte do květináče naříznutým křížem nahoru tak, aby ze substrátu vyčnívala.

Květináč necháte doma na teplém místě do doby, než se začnou vytvářet malé cibulky. Vhodné je udržování dostatečné vlhkosti okolního vzduchu, takže klidně cibulku přikryjte plastovým krytem s perforacemi. Dceřiné cibulky vykvétají asi za dva až tři roky od výsadby. To dostatečně zesílí a vyrostou.

Zdroj foto: Aljasamara / Shutterstock.com

Jak je vidět, i hyacint koupený v supermarketu vám může dělat radost po dlouhý čas, když se mu budete patřičně věnovat.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací