Kávovník: Působivá pokojovka s krásnou vůní. Jak jej pěstovat doma?

Kávovník si potrpí na subtropické a tropické podnebí, ovšem vypěstovat si ho můžete i doma v květináči. Nejenže se můžete těšit na skvěle vypadající stále zelenou rostlinu, potěší vás jistě také květy vonící po jasmínu a možnost vypěstovat si své vlastní kávové bobule.

Zdroj foto: Nawadoln / Shutterstock.com

Setí semen

S pěstováním kávovníku můžete začít již od samotných semínek. Převážně jsou nabízena semena kávovníku arabského, ovšem najít můžete i jiné druhy. Vždy však dbejte na kvalitu semen, aby se klíčení podařilo.

  • Budete potřebovat vhodný květináč a do něj mírně kyselý substrát.
  • Pak už jen stačí zasadit až pět semen a nádobu umístit na teplé místo, klidně do blízkosti topení.
  • V takovém případě však věnujte více pozornosti zálivce, protože půda může rychle vysychat.
  • Substrát by měl být neustále mírně vlhký.

Je třeba obrnit se trpělivostí, protože klíčení trvá několik týdnů. Jakmile se objeví první lístky rostlin, můžete je přesadit do jednotlivých květináčů.

Zálivka

U kávovníku je správná zálivka nezbytná. Značně se totiž liší od ostatních rostlin. Je velmi důležité, abyste kávovník nepřelili, pak totiž dochází k uhnívání kořenů a rostlina celkově uvadá. To, že je správný čas na zalévání, poznáte podle svěšených listů.

V takovém případě je vhodné poskytnout rostlině dostatek vody. Pokud však chcete mít jistotu, že ji zaléváte správně a nehrozí přemokření, nabízí se ještě další způsob zalévání.

Zdroj foto: motorolka / Shutterstock.com
  1. Stačí vzít květináč s rostlinou a postavit ho do větší nádoby.
  2. Pak už jen stačí kávovník důkladně prolít vodou a nechat ho v nádobě stát zhruba třicet minut.
  3. Po slití vody vraťte rostlinu na původní místo. Přílišnou zálivku můžete poznat také podle opadávajících listů.

Hnojení

Kromě vhodné kyselé půdy je třeba kávovník také přihnojovat, aby měl dostatek potřebných živin. Nejlepší volbou jsou v tomto případě tekutá hnojiva. Ta byste měli přidávat zhruba jednou za dva týdny, po odkvětu je však vhodné hnojení i zálivku omezit.

Květy a plody

Jestliže se těšíte, až kávovník vykvete, budete muset být trpěliví. Rostlina totiž začíná kvést až zhruba po třech letech. Ovšem má krásné bílé květy, které navíc provoní příjemnou vůní celý byt. Kávovník je však díky svým výrazným listům zdobnou pokojovkou i bez květů.

Zhruba jeden rok po nasazení květů dochází ke zrání plodů. Jedná se o typické kávové bobule zelené barvy, která se později mění do červena. Semena můžete využít k dalšímu rozmnožování, ovšem pokud jste milovníky kávy, můžete si z nich vyzkoušet přípravu vlastní kávy. Je to však běh na dlouhou trať.

Kávovník je považován za poměrně exotickou rostlinu, ovšem to vůbec nebrání pěstování v našich podmínkách. Venku se mu sice dařit nebude, ovšem v příjemných teplotách bytu se můžete těšit na jeho květy i plody.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.