BydleníPokojové rostlinyRostliny a květiny

Dracena: Jak na pěstování a množení? + Oblíbené druhy

Dracena je oblíbená mezi bytovými designéry. V článku zjistíte jak dracenu pěstovat, zalévat nebo hnojit. Své domácí mazlíčky však od ní držte dál, protože je pro ně jedovatá.

Záliba v pěstování pokojových rostlin už dávno není jen výsadou maminek a babiček. Také dnešní mladá generace takzvaných mileniálů, tedy mladých lidí narozených v devadesátých letech a na přelomu tisíciletí, upoutává svou pozornost k pokojovkám. 

Proč se mladí poutají k rostlinám?

Založení rodiny a domova ve dvaceti už dnes není běžné. Mladí lidé dlouho studují, bydlí ve sdílených bytech, soustředí se na vzdělání a kariéru, a založení rodiny odkládají až ke třicítce. I vážné partnerské vztahy oplývají dostatkem svobody, a na domácí mazlíčky není čas. Každý dospělý člověk ale rád někomu dává svou lásku a péči. Proto se mileniálové často obracejí k pokojovým rostlinám. V následujícím článku se zaměříme na jednu z nejoblíbenějších moderních pokojových rostlin – dracenu.

Pokojová rostlina dracena
Zdroj foto: Studio Light and Shade / Shutterstock.com

Rostlina dracena

Dracena (lat. Dracaena), česky také dračinec, je pokojová rostlina, která má exotický vzhled připomínající palmu. Je oblíbená i mezi bytovými designéry vytvářejícími moderní interiéry a je vhodná do polostínu.

Jaké jsou druhy draceny?

Rostliny rodu draceny mají mnoho různých druhů. Ve volné přírodě – v tropických a subtropických oblastech v Africe, Asii i Americe – se dracény vyskytují ve formě stromů nebo keřů. Jako pokojovky se u nás nejčastěji pěstují tyhle druhy:

  • Dracena marginata (dračinec vroubený)
  • Dracena fragrans (dračinec vonný).

TIP: Máte rádi exotické pokojovky? Vyzkoušejte také rostlinu hvězdník 

  1. Jaký má dracena květ?

    Dracény mají kmen tlustší a na jeho vrcholu je koruna lesklých, světle zelených listů. Ty tvoří růžice, z nichž vyrůstají nové lístky. V dospělosti rostlina kvete výrazně vonícími bílými květy.

  2. Je dracena jedovatá?

    Dracena pro člověka není nebezpečná. Je však jedovatá pro zvířata, zejména kočky. U vašich domácích mazlíčků mohou způsobit zvracení, nechuť k jídlu nebo i zvýšenou produkci slin. Pozor si dávejte také třeba na pokojovou rostlinu tchýnin jazyk.

Jak pěstovat dracenu?

Dracena roste nejrychleji do výšky, na vrcholu se větví. Bohatá koruna je tvořená dlouhými, úzkými listy, zbarvenými do lesklých, tmavě zelených odstínů. 

Vzhledem ke své popularitě jsou draceny k dostání v téměř každém zahradnictví a květinářství. Jakmile přinesete novou rostlinu domů, přesaďte ji do většího květináče do kvalitní půdy (substrátu), nejlépe na rašelinové bázi. Nejvhodnějším obdobím pro přesazování je jaro. Každé dva až tři roky dopřejte draceně větší květináč s čerstvým substrátem.

Dracena
Zdroj foto: Haleigh Maray / Shutterstock.com

Jak často zalévat dracenu?

Draceně se dobře daří v polostínu, přímé sluneční paprsky by jí ublížily. Snažte se ji umístit do místa bez průvanu a se stálou pokojovou teplotou. Dbejte na pravidelnou zálivku, pokud se ale začnou na listech objevovat tmavé skvrny, zaléváte příliš. Používejte odstátou vodu nebo zachycenou dešťovou vodu. Kohoutková voda nedělá dobře žádným rostlinám. Ze své exotické domoviny je dracéna zvyklá na vyšší vlhkost vzduchu, ocení tedy také rosení rozprašovačem.

Jak hnojit dracenu?

Hnojit můžete dracénu univerzálním přípravkem pro hnojení pokojových rostlin. Máte-li známé mezi farmáři, vsaďte klidně na přírodní hnůj od koní či krav.

Chcete-li, aby vaše rostlinka měla silnější kmen, ořezejte větve na vrcholu. Když je vložíte do vody, brzy pustí nové kořínky. Naklíčené řízky zasadíte do nového květináče.

Dracena
Zdroj foto: TAYADA / Shutterstock.com

TIP: Mírnou podobnost můžete najít třeba také s pokojovkou lopatkovec.

Po koupi rostlinu taktéž zasaďte do nového květináče, tentokrát ale sáhněte po menším. Čím těsnější květináč zvolíte, tím lépe bude dracéna prospívat. Přebytečnou vodu z misky pod květináčem vylévejte. Dracéna vonná je totiž spíše suchomilná rostlina, je tedy nutné ji zalévat výrazně méně než dracénu vroubenou. Pokud ji ale umístíte na teplé a suché místo, například poblíž topení, dopřejte jí také rosení listů rozprašovačem.

TIP: Chcete-li další exotické pokojové rostliny rozhodně vyzkoušejte Filodendron.

Množení draceny

Množení draceny provádíme rovněž pomocí řízkování. Alespoň 10 cm dlouhé řízky necháváme zakořenit v mírně vlhkém substrátu, tvořeném pískem a rašelinou.

Oblíbíte-li si dracény, český trh nabízí široké možnosti. Dalším zajímavým druhem je například Dracaena reflexa, česky přezdívaná „píseň Indie“. Vytváření vaší malé džungle záleží už jen na vaší fantazii.

TIP: Nahradit ji také můžete pokojovkou zelenec, která má podobný tvar listů.

Zdroj: gardeningknowhow.com

Share this post

About the author

Jsem Marián a jsem redaktorem webu Tipio.cz. Ve volném čase se věnuji zahrádkaření. Rád si pochutnám na dobrém jídle, proto se také občas věnuji receptům. Všeobecný přehled je důležitý a proto se rád věnuji i jiným zajímavým tématům.