Celer: Vše co vědět – Účinky, oblíbené druhy a pěstování

Vypěstujte si celer v zahradě. Poradíme vám pár základních pravidel jak o něj pečovat. Znáte oblíbené druhy celeru a účinky na zdraví?

O zelenině celer

Celer je často opomíjená kořenová zelenina, ale neměli byste ji ze svého jídelníčku vyřazovat, protože je velmi prospěšná pro lidský organismus. Obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a stopových látek Jeho pěstování není nikterak složité a lehce to zvládnete i u vás na zahradě. Stačí znát pár základních pravidel.

celer
Zdroj foto: Sakoodter Stocker / Shutterstock.com

Druhy celeru

Celer je u nás znám až od 17. století, ale pěstovali ho už staří Egypťané. Ti ho však využívali jen jako koření. V dnešní době známe hned několik druhů této zeleniny.

Mezi nejoblíbenější druhy patří:

  • Celer řapíkatý, ze kterého se využívá jeho nadzemní část
  • Celer listový je známý, protože je velmi bohatý na vitamín C
  • Do vývarů se často používá celer hlíznatý neboli kořenový. U tohoto typu se zpracovává podzemní část, ale využít se dají i listy.

Účinky celeru na zdraví

Jedná se o kořenovou zeleninu, která má velmi pozitivní dopad na lidský organismus. Obsahuje mnoho vitamínů, například B1, B2, PP a C, ale také je bohatým zdrojem minerálů a stopových látek. Dokáže tišit bolest, podporuje trávení a působí močopudně. V kuchyni ho využijete při přípravě polévek, omáček, pomazánek i salátů.

Recepty z celeru

Mezi nejznámější celerové recepty patří chutná krémová polévka a také pomazánka. Oblíbeným pokrmem jsou ovšem i další recepty:

  • Celerový salát
  • Celerové hranolky

Celerová nať se hodí na grilování.

Další oblíbené recepty jsou celerové placky, nebo pyré.

Pěstování celeru

Hlíznatý celer pěstujte ve středně těžké hlinité půdě. Ostatní druhy mají raději půdu lehčí. Obecně všechny druhy jsou náročné na dostatečný přísun vody, proto je nesmíte zapomínat pravidelně zalévat.

Celer vyséváme v únoru do truhlíků a ven jej můžeme dát nejdříve v březnu, a to na slunné stanoviště, které je však chráněno před větrem. Během růstu ho musíte občas okopat, aby došlo k provzdušnění kořenů a přihnojovat.

  1. Kdy sklízet celer?

    Řapíkatý celer se sklízí od konce srpna do listopadu. Hlíznatý celer můžete sklízet od poloviny října do poloviny listopadu.

Pouze hlíznatý celer se dá skladovat po celou zimu. Ostatní druhy vám tak dlouho nevydrží, ani když je uskladníte do pařeniště.


Další tipy na zeleninu

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.