Juka: Jak o tuto oblíbenou rostlinu pečovat?

Juka je velmi oblíbená stálezelená rostlina, která k nám přišla z USA. Je odolná vůči suchu, takže přežije i nadměrně suchá léta. Pokud si chcete juku pořídit i na svou zahradu, měli byste vědět, jak se o tuto trvalku starat a jak ji pěstovat.

Zalévání juky

Jak již bylo zmíněno, juka je velmi odolná proti suchu, a to díky jejím voskovým listům. Po nasazení ji tedy nemusíte často zalévat. Klidně přežije, i když ji zapomenete zalévat i několik let.

Zdroj foto: K.Decor / Shutterstock.com

Kam juku zasadit

I co se týče půdy, je juka docela nenáročná rostlina – daří se jí prakticky v jakékoliv zemině, která dobře vsakuje vodu. Ať už ji zasadíte do písku nebo třeba do hlíny, chybu neuděláte.

Ostřihávání

Je přirozené, že staré listy na rostlině odumírají a hnědnou. V tomto ohledu je juka podobná palmě. Tyto suché listy na ní můžete nechat, nebo je odstřihnout.

Umístění juky na zahradě

Jelikož jsou listy juky docela pichlavé, měla by se vysazovat dál od cest a chodníků, kdy by se i ni mohly například děti poranit. Vždy se tedy ujistěte, že okolo rostliny ponecháte dostatek prostoru pro chození.

Množení

Juku můžete namnožit několika způsoby, jako je například:

  • dělením,
  • kořenovými řízky,
  • stonkovými řízky.

Pokud budete pěstovat juku ze semen, obrňte se trpělivostí, jelikož tato semena klíčí opravdu pomalu.

Zdroj foto: horiyan / Shutterstock.com

Hnojení

Pokud pěstujete juku doma, měli byste ji jednou za tři týdny přihnojit tekutým hnojivem pro palmy. V teplých dnech můžete rostlinu přemístit na balkon, ujistěte se ale, že bude na místě, kde není přímé sluneční světlo, průvan ani možnost dopadu deště. V zimě ji zase umístěte na místo, kde jsou nižší teploty, jako je například zahrada nebo lodžie. V zimním období rostlinu vůbec nehnojte a omezte její zálivku.

Pěstujete doma juky?

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Eva Loukotova říká

    Dobrý den, mám na vás dotaz. Soused zemřel a zůstala po něm velká Juka. Při stěhování se jí ulomila špice. Obrazí si a poroste dál do výšky nebo je to velký problém a už dál neporoste . Moc děkuji za odpověď, s pozdravem Loukotova

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.