Mateřídouška: Vše o rostlině. Účinky, čaj a pěstování
Mateřídouška se vyskytuje jak v Evropě, Asii, Africe, tak i například v Grónsku. K oblíbeným bylinkám patří již od nepaměti. Víte jaké má účinky a jak si připravit oblíbený čaj z mateřídoušky?
O rostlině mateřídouška
Mateřídouška (lat. Thymus) je vytrvalá rostlinka, co má ráda spoustu světla a tepla. Není proto divu, že ve Středozemí roste skoro na každém kroku. V době květu je hojně pokryta fialovými kvítky a line se z ní příjemná aromatická vůně. Bude se jí dařit v mírném svahu zahrady – a krásně ozdobí i vaši skalku.
Řadí se do čeledi hluchavkovitých a její latinský název zní thymus. Což nás přivádí k otázce, zda je mateřídouška příbuzná s tymiánem? A odpověď zní ano. Hlavní rozdíl je v době květenství, kdy tymián vykvétá dříve, než mateřídouška, která dosahuje maximálně 20 centimetrů, a je tak označována spíše za plazivou rostlinu. Tymián může dorůstat až do výšky 40 centimetrů.
Existuje více druhů téhle rostlinky. Nejčastěji narazíte na matidoušku obecnou nebo mateřídoušku úzkolistou (lat. Thymus serpyllum) . Další známe druhy jsou:
- Mateřízdouška vejčitá (lat. Thymus pulegioides)
- Mateřídouška časná (lat. Thymus praecox)
Pěstování mateřídoušky
Nevadí jí sucho a je velice odolná. Vypěstovat se dá buď ze semínek, nebo ji lze namnožit z přírody. Jednoduše nasbírejte lodyhy, případné květy odstraňte a lodyhy zasaďte do půdy. Pravidelně zalévejte, aby rostlinka mohla pořádně zakořenit.
Sběr mateřídoušky a sušení
Pokud si chcete mateřídoušku nasbírat, vyrazte za slunného dne v době od června do září. S sebou si nezapomeňte vzít nůžky, kterými budete odstříhávat horní části rostlinky, co nejsou zdřevnatělé.
Podle léčitelů je její sběr nejvhodnější mezi polednem a druhou hodinou odpolední.
Mateřídouška roste hlavně v nížinách a na slunných místech.
Nemá ráda vlhkost, své květy s oblibou vystavuje slunečním paprskům. Najdete ji na loukách, v suchých stráních a na mezích. Sušte celé rostlinky, nejlépe zavěšené v prostoru. Jakmile budou pořádně usušené, můžete květy a listy zdrhnout ze stonků a uložit do sklenice s víkem.

Účinky mateřídoušky
V léčitelství je oblíbená pro své protizánětlivé účinky, používá se do čajových směsí při chřipce a nachlazení, pomáhá při stresovém vypětí, úzkostech a také při depresích. Mateřídouška rovněž pomáhá navodit klidný spánek.
Použití mateřídoušky
Mateřídoušku využívali již staří Egypťané k balzamování mumií, starověcí Řekové ji pálili na posvátných místech, aby dodala sílu bojovníkům, a Římané ji začali využívat k výrobě parfémů. Toto jediné využíti si mateřídouška uchovala do současnosti.
Jestliže si ji v látkovém pytlíčku položíte pod polštář, budete spát klidně a spokojeně až do rána. Esenciální oleje z mateřídoušky mají využití v kosmetice a aromaterapii. V drogerii na ně můžete narazit v zubních pastách a ústních vodách. V kuchyni má využití jako součást kořenicích přípravků, výborně se hodí například k masu.
Čaj z mateřídoušky
Nesmíme zapomenout ani na mateřídouškový čaj, který tiší kašel a současně také pomáhá zklidnit trávicí systém.
Příprava čaje je jednoduchá, stačí když sušenou mateřídoušku vyluhujete v hrníčku horké vody a necháte louhovat 10 minut.
Mateřídouška je bylinka, co zkrášlí vaši zahradní skalku, pomůže vám při kašli a nachlazení, zlepší kvalitu vašeho spánku a při sušení vám příjemně provoní celý byt.
Další oblíbené rostlinky