Mateřídouška: Vše o rostlině. Účinky, čaj a pěstování

Mateřídouška se vyskytuje jak v Evropě, Asii, Africe, tak i například v Grónsku. K oblíbeným bylinkám patří již od nepaměti. Víte jaké má účinky a jak si připravit oblíbený čaj z mateřídoušky?

mateřídouška
Zdroj foto: Wakhron / Shutterstock.com

O rostlině mateřídouška

Mateřídouška (lat. Thymus) je vytrvalá rostlinka, co má ráda spoustu světla a tepla. Není proto divu, že ve Středozemí roste skoro na každém kroku. V době květu je hojně pokryta fialovými kvítky a line se z ní příjemná aromatická vůně. Bude se jí dařit v mírném svahu zahrady – a krásně ozdobí i vaši skalku.

Řadí se do čeledi hluchavkovitých a její latinský název zní thymus. Což nás přivádí k otázce, zda je mateřídouška příbuzná s tymiánem? A odpověď zní ano. Hlavní rozdíl je v době květenství, kdy tymián vykvétá dříve, než mateřídouška, která dosahuje maximálně 20 centimetrů, a je tak označována spíše za plazivou rostlinu. Tymián může dorůstat až do výšky 40 centimetrů.

Druhy mateřídoušky

Existuje více druhů téhle rostlinky. Nejčastěji narazíte na matidoušku obecnou nebo mateřídoušku úzkolistou (lat. Thymus serpyllum) . Další známe druhy jsou:

  • Mateřízdouška vejčitá (lat. Thymus pulegioides)
  • Mateřídouška časná (lat. Thymus praecox)

Účinky mateřídoušky

V léčitelství je oblíbená pro své protizánětlivé účinky, používá se do čajových směsí při chřipce a nachlazení, pomáhá při stresovém vypětí, úzkostech a také při depresích. Mateřídouška rovněž pomáhá navodit klidný spánek.

Použití mateřídoušky

Mateřídoušku využívali již staří Egypťané k balzamování mumií, starověcí Řekové ji pálili na posvátných místech, aby dodala sílu bojovníkům, a Římané ji začali využívat k výrobě parfémů. Toto jediné využíti si mateřídouška uchovala do současnosti.

Jestliže si ji v látkovém pytlíčku položíte pod polštář, budete spát klidně a spokojeně až do rána. Esenciální oleje z mateřídoušky mají využití v kosmetice a aromaterapii. V drogerii na ně můžete narazit v zubních pastách a ústních vodách. V kuchyni má využití jako součást kořenicích přípravků, výborně se hodí například k masu.

Čaj z mateřídoušky

Nesmíme zapomenout ani na mateřídouškový čaj, který tiší kašel a současně také pomáhá zklidnit trávicí systém.

Příprava čaje je jednoduchá, stačí když sušenou mateřídoušku vyluhujete v hrníčku horké vody a necháte louhovat 10 minut.

Mateřídouška je bylinka, co zkrášlí vaši zahradní skalku, pomůže vám při kašli a nachlazení, zlepší kvalitu vašeho spánku a při sušení vám příjemně provoní celý byt.

Pěstování mateřídoušky

Nevadí jí sucho a je velice odolná. Vypěstovat se dá buď ze semínek, nebo ji lze namnožit z přírody. Jednoduše nasbírejte lodyhy, případné květy odstraňte a lodyhy zasaďte do půdy. Pravidelně zalévejte, aby rostlinka mohla pořádně zakořenit.

Sběr mateřídoušky a sušení

Pokud si chcete mateřídoušku nasbírat, vyrazte za slunného dne v době od června do září. S sebou si nezapomeňte vzít nůžky, kterými budete odstříhávat horní části rostlinky, co nejsou zdřevnatělé.

Podle léčitelů je její sběr nejvhodnější mezi polednem a druhou hodinou odpolední.

Mateřídouška roste hlavně v nížinách a na slunných místech.

Nemá ráda vlhkost, své květy s oblibou vystavuje slunečním paprskům. Najdete ji na loukách, v suchých stráních a na mezích. Sušte celé rostlinky, nejlépe zavěšené v prostoru. Jakmile budou pořádně usušené, můžete květy a listy zdrhnout ze stonků a uložit do sklenice s víkem.


Další oblíbené rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.