Andělika lékařská: Jak vypadá, jaké má účinky a kde ji seženete?

Mezi účinné byliny, které pomáhají na nejrůznější zdravotní neduhy, patří jistě i andělika lékařská. Mnoho lidí jí přitom nezná nebo jí nepřikládá velkou váhu. Účinky této byliny jsou přitom velmi pozitivní na mnoho částí těla či orgánů. S čím vám tato blahodárná bylina může pomoci?

Andělika lékařská
Zdroj foto: Fanfo / Shutterstock.com

Jak andělika vypadá?

Andělika lékařská (lat. Archangelica officinalis) dorůstá do výšky až dva metry, její kořen je řepovitý a lodyha rýhovaná. Listy poznáte díky oblému a dlouhému řapíku s délkou až půl metru. Korunní plátky jsou zelené, květy dosahují rozměrů až patnáct centimetrů. Květenství probíhá během července a srpna, po něm se na rostlině objeví světle žluté plody.

Tato bylina je také velmi známá pod dalšími lidovými pojmy:

  • andělka, andělička,
  • andělský kořen,
  • děhel, děhyl,
  • kořen sv. Ducha.

Které části byliny jsou nejlepší?

Nejčastěji se sbírá a suší kořen anděliky lékařské, v některých případech také nať nebo semena. Sušený kořen můžete užívat samotný, ve specializovaných obchodech ho nejčastěji seženete rozdrcený na prach. Tento prášek z anděliky lékařské můžete konzumovat dvakrát až třikrát denně před jídlem, stačí jen malé množství, asi čtvrt lžičky.

Blahodárné koupele z anděliky

Skvělé účinky má také příjemná aromatická koupel s příměsí anděliky. Asi 100 gramů kořene této byliny uvařte v litru vody, nechte vařit asi patnáct minut. Poté tuto vodu nalijte do vany a napusťte klasicky teplou vodu. Taková relaxační chvíle vám pomůže odbourat stres i celkové vyčerpání těla po náročném dni.

Pozitivní účinky anděliky lékařské na lidské zdraví

A k čemu že tato zázračná bylina slouží? Je úžasným pomocníkem pro odbourání stresu nebo bolesti či křeče břicha. Andělika lékařská pomáhá také srovnat menstruační cyklus a bolesti s ním spojené. V lidovém lékařství se andělika doporučuje dokonce v případě opožděné menstruace. Podporuje trávení i celkovou funkci žaludku, dokáže si poradit také s klasickou nevolností při cestování autem.

Skvěle podpoří i správnou funkčnost a prokrvení orgánů, doporučuje se také pro ty, kteří mají neustále studené končetiny. Andělika lékařská pomáhá zmírnit horečku či posílit celkovou imunitu pro dlouhodobé zdraví. V případě ucpaného nosu nebo problému s průduškami vás andělika zachrání skvělými účinky kořene.

Archangelica officinalis
Zdroj foto: Ingrid Maasik / Shutterstock.com

Kde anděliku seženete?

Pokud si pro anděliku chcete dojít mezi louky a lesy, vyrazte pro ni až na úplném konci léta, s prvním podzimním padáním listů. Jestliže se vám nepodaří anděliku nasbírat, můžete si ji pořídit také v bylinné lékárně nebo ve specializovaných obchodech. Tam ji seženete již sušenou, prodává se většinou po 50 gramech.

Anděliku lékařskou si můžete také vypěstovat na vlastní zahradě. Čerstvá semena sázejte do záhonu již po sezóně na podzim, kořen můžete sklízet druhým rokem. Nejvíce se této bylině bude dařit v mírném stínu a v lehké půdě, kde bude mít rostlina dostatek vláhy.

Andělika lékařská obohatí vaši lékárničku o blahodárné přírodní účinky, díky nimž vyléčíte nechlazení i nevolnosti.


Tipy na další zdravé rostlinky

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.