Mango: Pěstování z pecky. Účinky a jak ho nakrájet?

Mango můžete vypěstovat u vás doma z pecky. Pěstujte mangovník v květináči. Znáte jeho zdravotní účinky? Poradíme vám jak ho nakrájet a jak zjistit, jestli je mango zralé.

Ovoce mango je cizokrajné ovoce, protože pochází z Asie. Je často spojována s pozitivní účinky na zdraví – zlepšení imunity, zdraví zažívacího traktu a zraku, a dokonce nižší riziko některých druhů rakoviny.

Tropické mango často řadíme k dalším tropickým ovocným druhům jako je avokádo, liči, papája, kumquat dračí ovoce či maracuja.
Zralé mango celé v košíku
Zdroj foto: Piyaset / Shutterstock.com

Účinky manga na zdraví

Ačkoli je exotické ovoce mango nabité živinami, zejména vitamínem C, má velmi nízký kalorií. To je důvodem, proč je častou ingrediencí při přípravě oblíbených smoothie.

Je nabité antioxidanty

Mangiferin je látka, která je často označována za superantioxidant a právě mango je jím doslova nabité. Mangiferin má příznivé účinky proti poškození volnými radikály v souvislosti s rakovinou, cukrovkou a zdravím srdce.

Mango má mnoho vitamínů

Je skvělým zdrojem živin zvyšujících imunitu. Mango má velkou zásobu kyseliny listové a obsahuje mnoho vitaminů B a vitamínů A, C, K a E. Tyto všechny vitamíny manga posilují imunitu a zdraví člověka.

Chrání váš zrak

Součástí manga je také lutein, zeaxanthin a vitamin A. Látky chránící oči. Lutein a zeaxanthin tvoří ochranu před slunečními paprsky, zatímco nedostatek vitaminu A může způsobit problémy se zrakem.

Snižuje riziko některých typů rakoviny

Mango má vysoký obsah polyfenolů, které mají protirakovinové vlastnosti. Oxidační stres je častým spouštěčem tvorby rakoviny tlustého střeva, plic, prostaty, prsu a kostí. Polyfenoly bojují proti oxidačnímu stresu.

Mango nakrájené na kostky a celé mango
Zdroj foto: Kasabutskaya Nataliya / Shutterstock.com

Pěstování manga z pecky

Naše podmínky nejsou pro pěstování manga vhodné, můžete to vyzkoušet ve vytápěném skleníku.

Jak zasadit mango?

Na očistění pecky z manga se nebojte použít kartáček, důkladně ji vydrhněte. Tvrdý obal pecky je potřeba odstranit. Namočte pecku přibližně na dvě hodiny do vody, obal změkne a snadněji ho odstraníte. Uvnitř objevíte jádro, při loupání se nesmí poškodit.

Podmínky pro mangovník

Mangovník nemá rád vápník, k jeho zasazení proto využijte kokosový substrát. Není kyselý, ani zásaditý, je tedy pro mangovník ideální. Jádro zasaďte přibližně 3 – 4 cm hluboko do susbtrátu. Pěstujte mangovník v květináči nebo v jiné nádobě.

Udržujte nádobu v teple, minimálně 25 °C. Pravidelně zalévejte, aby byl subtrát vždy vlhký. Přibližně po dvou měsících se dočkáte vyklíčení.

Zpočátku není hnojení rostliny manga potřeba. Přibližně po půl roce můžete s dodáváním živin začít. Začněte zlehka třetinou doporučené dávky a postupně přidávejte. Ke konci léta naopak na hnojení ubírejte. Přes zimu nechte mangovník v chladnější místnosti s dostatkem světla.

Vzhled mangovníka

V Asii dorůstá mangovník až do 40 metrů, což se vám jistě nepovede. Buďte však trpěliví, plodů se dočkáte nejdříve za 7 let.

Jak jíst mango?

Koupili jste si v obchodě toto tropické ovoce a přemýšlíte, jak si mango nakrájet?

  1. Nejjednodušší způsob je použít škrabku na brambory a mango jednoduše oloupat a poté nakrájet nožem, pozor na pecku manga ve středu.
  2. Další způsob může být nakrájení manga nožem ještě ve slupce na 3 části, kdy vám ve střední části zůstane pecka. Potom ho můžete jemně nakrájet na kostičky (pozor na poškození kůže) a následně slupku snadno odstranit.

Šupu z manga jíst nedoporučujeme, jelikož toto tropické ovoce bývá dovezeno z dalekých zemí. Pecku z manga také nejezte, po oloupání ji vyhoďte spolu se slupkou.

Kostky manga můžete jíst samostatně nebo jej využít při přípravě nějakého receptu.

Kdy je mango zralé?

Zralé mango můžete poznat podle 3 základních indikátorů:

  • Mango by mělo být pevné (ani tvrdé, ani měkké)
  • Mělo by vonět
  • Mělo by být zbarveno alespoň 2 barvami (obvykle zelená, žlutá nebo červená)

Kdy je mango zkažené? Zjistíte to jednoduše, je-li měkké na dotek. Když ho rozříznete, bude se rozpadat a nebude mít příjemnou vůni ani chuť. Pokud tedy budete kupovat v obchodě mango v akci, dávejte pozor aby nebylo přezrálé.

Zdroj: thebetterindia.com, healthline.com, thespruce.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.