Chřest (asparagus) – Jak jej pěstovat a využití v kuchyni

Chřest, neboli asparagus, je v našich podmínkách oblíbenou zeleninou, v různých nářečích se mu přezdívá i špargl. Je ceněn pro své pozitivní přínosy na lidské zdraví, jelikož obsahuje spoustu vlákniny a bílkovin. Je tedy vhodný jako potravina při dietách.

O Chřestu

Chřest obsahuje poměrně velké množství vody, a díky tomu jde o nízkokalorickou zeleninu, která by určitě neměla chybět v jídelníčku, pokud se snažíte udržet v kondici nebo chcete zhubnout. Kromě toho ale obsahuje i řadu cenných látek a samozřejmě i vitamínů. Je bohatý na minerální látky, jako jsou hořčík, vápník či draslík. Obsahuje také kyselinu listovou a vitamíny B1 a B2. Nejznámější je chřest lékařský.

Dále je chřest zdrojem vlákniny, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, dokáže upravit krevní tlak a podílí se na zlepšení látkové výměny. I proto je chřestová polévka tak zdravá, a navíc jde o vydatné jídlo. Podílí se také na úpravě zažívání a pomáhá lepšímu trávení.

Druhy chřestu

Známe tři druhy chřestu.

  • chřest bílý,
  • chřest zelený,
  • chřest fialový.

Zatímco chřest zelený se používá zejména ve studené kuchyni na přípravu salátů, z bílého nebo fialového si můžeme připravit skvělé omáčky nebo polévky. Hodí se tedy pro použití v teplé kuchyni.

chřest pěstování
Chřest lékařský. Zdroj foto: gorillaimages / Shutterstock.com

Pěstování chřestu

Pokud chcete zasadit chřest ještě před teplou sezónou, můžete jej vysadit v březnu doma, a následně přesadit na zahrádku v době, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Tak již nebude rostlince dlouho trvat zakořenit.

V případě, že budete na jaře zasívat semínka, vložte je do hloubky maximálně 3 centimetry pod povrch. Chřest je vytrvalá rostlina, takže vyberte takové stanoviště, kde vám může růst i několik let. Toto stanoviště musí být dostatečně slunné a teplé. Chřestu se totiž moc nedaří v teplotách pod 16 stupňů Celsia.

Zálivka chřestu

Nemusíte jej často zalévat, jelikož má raději sušší půdu. Je tedy potřeba jej zalévat jen v době většího sucha. Zato hnojit jej musíte pravidelně, a to organickým hnojivem jak v průběhu růstu, tak i po sklizni, aby byl připraven na zimu.

Lidé také čtou: Křen – Všechno o rostlině a pěstování

Zazimování chřestu

Před zimou je potřeba seříznout uvadlé výhony a do okolí rostlin nahrnout kompost. Ten zajistí dostatek tepla a živin pro zimní období. Doma jej uskladníme prakticky stejně, jako každou jinou zeleninu.

Můžete jej:

  • zamrazit,
  • zavařit,
  • naložit.

Co chřest ohrožuje?

Ani tato zelenina není chráněna před škůdci. Nejčastějším je slimák. Proto byste měli používat organické postřiky či si vyrobit vlastní z oleje, vody a prášku do pečiva.

Využití chřestu v kuchyni

Chřest se nejčastěji připravuje vařením ve slané vodě bez dřevnaté části a svázaný po několika kusech, jejichž optimální počet je šest. Nicméně i slupky se dají využít, jelikož je v nich spousta vitamínů – připravuje se z nich například Chřestová polévka.

Dobře vypěstovaný chřest je křehký a po ohnutí by neměl být gumový, ale měl by hned prasknout.

Recepty z chřestu mají v kuchyni velké využití, protože je vhodný nejen do polévek. Krátce povařený chřest se společně s máslem hodí jako základ na přípravu omáček, zasyrova ho pak lze přidávat do zeleninových salátů. Hodí se pro přípravu vegetariánských jídel ale i jako příloha k masu. Výborný je i zapečený chřest s těstovinami a nebo si můžete připravit chřestové rizoto.

Jak dlouho vařit chřest?

Chřest vaříme obvykle jen několik minut, vždy záleží na tom, jakou tloušťku mají výhonky.

  • bílý chřest se vaří o něco déle zhruba 5 – 8 minut
  • zelenému chřestu obvykle stačí i méně asi 2 – 5 minut.

Před podáváním je ale potřeba vyzkoušet, zda chřest opravdu změknul. V polévkách, které se mixují, je třeba mít chřest opravdu měkký, jinak ale stačí, když bude chřest uvařen do poloměkka.


Tipy na další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.