Kopr vonný vypěstujete snadno vaší zahradě. Zahrňte ho do vaší úrody

Snad na každé české zahradě našich maminek i babiček najdeme jeden kout, kde hojně roste kopr. Ten je pak hojně využíván v kuchyni pro jeho svěží chuť a vůni.

Využijte tento zdravý druh koření a vypěstujte si i vy základ pro koprovou omáčku nebo kulajdu.

kopr vonný
Zdroj foto: ALEX S / Shutterstock.com

Účinky kopru

Kromě vitamínu C má tato příjemně aromatická zelenina skvělou podpůrnou vlastnost pro chuť k jídlu, a díky močopudným účinkem je vhodná i jako preventivní léčba proti zánětům ve vylučovací soustavě. Pomáhá při nadýmání a celkově prospívá lidskému zdraví. Možná proto by kop neměl chybět ani na vaší zahradě, a zvlášť ve vaší kuchyni.

Pěstování kopru vonného

Pomocí semínek můžete sázet kopr postupně tak, abyste měli stále dostatek zeleniny po celou sezónu. S výsadbou můžete začít hned z jara, nejvhodnější je začátek sadby v dubnu. Nepotřebuje zvláštní a speciální půdu, jen by neměla být příliš mokrá a těžká, bez známky živin. Před výsadbou si půdu prokypřete – a pro jistotu přidejte trochu hnojiva pro podpoření živin. Pokud jej sázíte do řádků, pak by mezi nimi měla být vzdálenost alespoň 20 centimetrů.

kopr
Zdroj foto: Igor Pushkarev / Shutterstock.com

Při další sezoně možná semínka ani kupovat nemusíte. Tato zelenina funguje podobně nenáročně jako plevel. Na stejném místě totiž s největší pravděpodobností vyroste znovu díky vysemenění květů.

Sklízení kopru

Suchá nebo nahnědlá nať už není vhodná pro sklizeň. Proto dbejte na to, aby při sklizni byla nať kopru ještě plná života a krásně zelená. Do svazků svazujte odstřiženou nať asi ve dvaceti centimetrové délce. Takový kopr můžete využít ke konzervaci nebo pro nakládání kyselých okurek. Vhodný je ale také sušený kopr, který je dobré sušit vzhůru nohama. Sklízet kopr můžete až do doby, než vykvete.

Díky malé náročnosti na pěstování bude tato zelenina jednou z prvních úrod vaší zahrady.

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. Gregor říká

    Jakákoli snaha “pěstovat” kopr zatím dopadla špatně. Takže nechám pár rostlin přezrát, vítr semena rozfouká a nějaká vezmu a kamsi zahodím. Od dubna mi pak roste nejkrásnější kopr celkem všude. Pozor na brambory, ty kopr hned zahubí. Musíte ho sklidit než bramborová nať povyroste.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.