Jak pěstovat rajčata a vše co potřebujete vědět

Rozhodli jste se pro pěstování rajčat v zahradě nebo na balkoně? Dočtete se vše, co potřebujete o rajčatech a jejich pěstování vědět. Od předpěstování sazenic až po sušení rajčat.

Plody rajčat jsou velmi oblíbenou plodinou a není divu. Pro pěstování této rostliny vám postačí třeba i balkónový prostor, čerstvá a chutná rajčata jsou tak velmi dostupná. Je však třeba věnovat jim dostatečnou péči.

O rajčatech

Rajče jedlé jsou pěstována hlavně pro získávání lahodných dužnatých plodů. Jaké jsou jejich příznivé vlastnosti?

  • Jedná se o vytrvalou rostlinu bylinného charakteru, která je pěstována jako jednoletka.
  • Jde o nepříliš náročnou a odolnou rostlinu, právě proto se těší takové oblibě.
  • Rajčata jsou bohatá na beta-karoten a vitamín C a B.
  • Jsou také významným zdrojem chromu a draslíku.
  • Mají vysoký podíl vlákniny, která má příznivý vliv na naše trávení, a naopak obsahuje pouze minimum tuků, které by mohly býti nežádoucí.
  • Do jídelníčku byste je měli zařadit ať už jako součást zdravé diety, či doplněk pro běžné stravování, obsahují totiž významné antioxidanty.
  • Dokonce blahodárně působí i na problémy s prostatou.
  • Vhodná jsou rajčat také pro lidi s nemocemi srdce či krevního oběhu.

Jak pěstovat rajčata?

Jakmile jednou ochutnáte rozdíl mezi rajčetem z dovozu a tím, co si vypěstujete sami, rozhodně budete pro pěstování rajčat. Nesmírnou výhodou této rostliny je její relativní nenáročnost, pěstovat ji lze:

  • na zahrádce,
  • v truhlících,
  • na balkóně domu.

Samozřejmě je však nutné rostlině věnovat vhodnou péči, aby mohla dobře prosperovat a plodila mnoho plodů.

pěstování rajčat
Zdroj foto: Ton Weerayut Photographer / Shutterstock.com

Předpěstování sazenic

Nejsnazším způsobem je výsadba předpěstovaných sazenic. Důležité je, aby taková sazenice měla tmavé listy a bohatý kořenový systém, aby se mohla správně uchytit v půdě.

Ideální dobou, kdy je zasadit, je období mezi koncem dubna a koncem května, zpravidla po takzvaných zmrzlících.

U jednotlivých odrůd se tyto podmínky mohou lehce lišit. Je důležité, abyste přes zasazením udržovali kořenový bal vlhký.

Sázení rajčat do země

Pro sazenice se do začátku hodí zemina se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu, aby mohla vyrůst silná a plodící rostlina. Jestliže máte obavy z přízemních mrazíků, lze sazeničky na noc zakrývat zahrádkářskou bílou textilií.

Ještě, než připravenou rostlinu zasadíte do země, je důležité do záhonu či nádoby zapíchat oporné tyčky.

Jestliže byste tento úkol prováděli až po zasazení, mohlo by dojít k poškození kořenového systému rostlin.

Péče o rajčata

Aby rostliny dobře prospívaly, je důležité dodržovat jejich základní požadavky tak, abyste předešli špatnému růstu, poškození a nízkému výnosu. Proto je zde pár tipů, jak se o rajčata dobře starat:

  • Sazenice brzy vyvazujte k oporným tyčkám, aby nedošlo k poškození větrem a případnému zlomení.
  • K správnému prospívání je důležitá nakypřená půda. Můžete také přihrnout zeminu ke stonku, aby se více rozrostl kořenový systém.
  • Pravidelně a dostatečně zalévejte, jinak hrozí praskání plodů, jejich deformita a malá velikost.
  • Zhruba jednou za dva týdny nezapomeňte hnojení rajčat, aby rostliny měly všechny potřebné živiny.

Na co si dát pozor při pěstování?

  1. Rajčata nepřelívejte. Jestliže to s vláhou přeženete, může dojít k uhnívání kořenů, v důsledku čehož následně uhyne celá rostlina.
  2. Neodřezávejte boční výhony nožem – hrozí vyšší riziko přenosu chorob mezi rajčaty.
  3. Snažte se vyhnout zálivce na listy, to by totiž mohlo zvýšit riziko napadení rostlin škůdci. V souvislosti s tím také myslete na případnou prevenci proti škůdcům a chorobám.
  4. Rozhodně nesklízejte zelená rajčata k přímé konzumaci, obsahují totiž škodlivé látky. Nedozrálá rajčata lze nechat dozrát na okně a později zpracovat.

Jak pěstovat rajčata na balkoně

Jestliže nemáte zahradu, a přesto toužíte po vlastních rajčatech, pak se nabízí řešení pěstování rajčat v truhlíku. Ovšem je důležité dodržovat pár zásad, aby i takto pěstované rostliny mohly prosperovat.

Nejdůležitější je správný výběr místa. Nejlepší je pro rajčata balkon orientovaný na jih či západ, a hlavně by měl být zakrytý střechou, rajčata totiž nemají ráda přílišnou vlhkost. Jestliže střechu nemáte, pak se snažte rostliny umístit tak, aby jim nepršelo na listy, například ke zdi.

Ať už se rozhodnete pro pěstování zakrslých odrůd vhodných přímo pro pěstování v truhlíku, či normálních tyčkových rajčat, vyplatí se vám pořídit samozavlažovací nádobu. Ta totiž zajistí, že rostliny nebudou zalévány přes listy.

Keříčkovým rajčatům postačí normální truhlíky, ovšem pro odrůdu tyčkových rajčat je nutné pořídit větší nádoby, ve kterých se bude moct dostatečně vytvořit jejich kořenový systém.

Choroby a škůdci rajčat

Plíseň bramborová

Nejčastější chorobou, která rajčata postihuje, je plíseň bramborová. Projevuje se vznikem nepravidelných šedozelených skvrn od okrajů listů, které postupně zasychají. Později může dojít také k napadení stonku a plodů.

Základní prevencí je nezalívat rostlinám listy, ovšem jestliže si chcete být opravdu jistí, můžete aplikovat speciální postřik na rajčata proti plísni, čímž dosáhnete spolehlivé ochrany.

Čerň rajčatová

Rostliny vám může postihnout také čerň rajčatová, která se projevuje žlutými skvrnami na listech a zasycháním.

Vhodnou prevencí je dostatečné větrání (ovšem ne průvan) a výměna zeminy. Samozřejmě i na tento problém lze sehnat speciální postřik, který vaše rajčata této choroby zbaví.

Septorióza

Další chorobou je takzvaná septorióza, což je také druh plísně, zabírají na něj jen postřiky. Nutné však je rajčata ošetřit preventivně, aby k napadení vůbec nedošlo. Tyto fungicidní přípravky se aplikují zpravidla již v červnu, ještě před tím, než dojde k tvoření plodů.

Vadnutí rajčat

Jestliže dochází k vadnutí rajčat a rostlina odspodu usychá, snižte zálivku a jako prevenci každý rok měňte stanoviště. Lze využít i postřik, který rajčata ochrání.

pěstování rajčat
Zdroj foto: goffkein.pro / Shutterstock.com

Jak zaštipovat rajčata?

Jak zaštipovat rajčata, tak aby jim to bylo ku prospěchu a ne naopak?

  • Je třeba zastřihovat boční výhony, aby rostlina mohla dostatečně vyhnat růst do výšky a dobře plodit.
  • Zároveň nadbytečné listy nebudou zabraňovat slunečnímu záření a plody tak budou snadněji dozrávat, rostlina navíc nebude zbytečně vyčerpávána.
  • Tyto výhony ideálně odlamujte rukou či pomocí nehtu hned, jak se objeví za listem. Čím mladší a křehčí výhon bude, tím lépe vám to půjde.

Sušená rajčata v troubě

Sušená rajčata jsou oblíbenou přísadou mnoha receptů a v kuchyni mají opravdu velké využití.

Proces sušení je navíc velmi jednoduchý a jedná se o spolehlivý způsob konzervace čerstvých rajčat.

  1. Na plech vystlaný pečícím papírem vyskládejte nakrájená rajčata.
  2. Dle chuti můžete osolit a okořenit bazalkou, nebo nechat rajčata čisté a dochucovat až při vaření.
  3. Postup sušení začíná od 180 °C po dobu 30 minut, poté teplotu snižte na 140 °C a sušte dalších 30 minut, nakonec nechte rajčata sušit ještě dalších 30 minut na pouhých 100 °C.
  4. Poté vyndejte z trouby a nechte vychladnout.
  5. Následně vyskládejte do připravených skleniček, přidat můžete ještě na plátky nakrájený česnek.
  6. Na závěr jen zalijte olivovým olejem tak, aby byla všechna rajčata ponořená a máte hotovo.

Jak oloupat rajčata?

Loupaná rajčata jsou součástí například rajské polévky, boloňské omáčky na špagety či lasagne, a také řady dalších receptů.

TIP: Chutným receptem je také rajská polévka s rýží

Výhodou zavařování loupaných rajčat je zachování jejich výtečné chuti. Ačkoliv by se mohlo zdát, že loupání rajčat není jednoduchý proces, s trochou zručnosti a trpělivosti to zvládne každý.

  1. Slupku rajčete na obou koncích lehce nařízněte do křížku, pro tento krok je důležitý malý a ostrý nožík.
  2. Poté rajčata přelijte vařící vodou a nechte chvilku stát.
  3. Zhruba po minutě vodu slijte a zchlaďte rajčata pomocí studené vody.
  4. Jakmile jsou dostatečně vychladlá na to, abyste je udrželi v ruce, můžete přistoupit ke stahování slupky. Stačí pomocí nožíku stáhnout slupku směrem od křížku.
  5. Následně pak můžete takto připravená rajčata zpracovat rovnou, anebo se nabízí i sterilizace pro dlouhodobější zachování. Loupaná rajčata také využijete při přípravě zeleninového leče.

Pěstování rajčat není zrovna lehkým koníčkem, ovšem rostlina si nežádá mnoho speciálních opatření, a navíc se vám odmění výtečnými plody, jejichž chuť se ani zdaleka nebude podobat těm rajčatům, které koupíte v obchodě.

Zdroj: almanac.com, gardenersworld.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.