Přemýšlíte nad nákupem další zeleně do bytu? Přečtěte si o krásných lopatkovcích

Následující článek věnujeme oblíbeným lopatkovcům, neboli toulcovkám. Tyto pokojovky nejsou náročné na pěstování a budou vás opakovaně těšit svými velkými, tropicky vyhlížejícími květy.

Jak vybrat správnou rostlinu do bytu

V každém bytě jsou trochu jiné podmínky pro pěstování rostlin. Nejdůležitějšími aspekty při výběru pokojovek je množství světla, vlhkost a teplota v bytě nebo domě. Než se vydáte na nákup, dobře si rozmyslete, kam konkrétně budete chtít novou rostlinku umístit. Při nákupu pokojových rostlin je vždy lepší navštívit specializované zahradnictví nebo květinářství. Soukromí zahradníci dávají svým rostlinám nadstandardní péči, často je množí sami nebo je odebírají od zkušených pěstitelů. Každý nadšený zahradník vám také rád poradí s výběrem. Rostliny prodávané v supermarketech jsou většinou pěstovány v halách pod umělým osvětlením. Opravdové sluneční světlo u vás doma je potom pro rostlinku překvapením a tak trochu šokem. Může se proto stát, že vám rychle uhyne.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Lopatkovec – toulcovka – spatifylum. Tři jména pro jednu květinu

V přírodě rostou toulcovky v tropických a subtropických oblastech, a to až v 50ti různých druzích. Nejlépe se jim daří v deštných pralesích, kde jsou součástí bohatého nízkého podrostu. To nám napovídá, že tyto květiny potřebují k tomu, aby dobře prospívaly, dostatek vzdušné vlhkosti a tepla. Výhodou je, že dobře snáší i stinné prostředí, můžete je tedy umístit i do tmavších koutů bytu. Stejně jako mnoho dalších pokojových rostlin lopatkovec skvěle čistí vzduch. Filtruje ze vzduchu vysoce škodlivé chemické látky, a to konkrétně oxid uhelnatý, benzen a formaldehyd. Mezi další rostliny čistící vzduch patří například monstery, zelence, tchýnin jazyk, dracény, rýmovník, fíkusy, ledviníky a další.

Zdroj foto: bhaskar deb / Shutterstock.com

Pěstování lopatkovce není náročné

Vlhkomilný lopatkovec potřebuje v první řadě dostatečnou zálivku. Umístíte-li ho do velmi teplého pokoje, zalévejte jej i třikrát týdně. Jednoduše vyzkoušejte strčit do hlíny prst, měla by být stále vlhká. Přebytečnou vodu ale z misky pod květináčem vylévejte. Pokud je v místnosti suchý vzduch, stříkejte okolí listů vodou z rozprašovače. Květy neroste. Rostlina vám dá jasně najevo, zda je s vaší péčí spokojená. Začnou-li listy uvadat, je nutné zalévat častěji. Naopak hnědé nebo černé skvrny na listech vám naznačí, že zaléváte příliš.

Pokud vás rostlinka trápí tím, že nekvete, dopřejte jí běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Sáhnout můžete i po hnojivu v tyčinkách, které bude rostlinu hnojit v malých dávkách několik týdnů. Zakrátko byste se měli dočkat objemných, bílých nebo světle zelených květů s výraznou palicí uvnitř.

Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Přesazování a rozmnožování toulcovek

Pokud cítíte, že začíná být vašemu lopatkovci květináč malý, dopřejte mu více prostoru a přesaďte jej. Nejvhodnějším obdobím pro tyto zásahy je vždy jaro. Lopatkovce nevyžadují žádný speciální substrát (na rozdíl od orchidejí a jiných náročných květin). Sáhněte tedy po běžném substrátu pro pokojové rostliny.

Rozmnožování lopatkovců také není žádná věda. Na jaře vyjměte lopatkovec z květináče a jemně oddělte postranní trsy i s kořeny. Ty nasázejte do nových malých květináčů. Nezapomeňte zalévat!

Je lopatkovec jedovatý?

Odpověď je bohužel ano. Máte-li doma malé dítě, kočku, psa nebo jiné milé zvířátko, které rádo ochutnává zakázané ovoce, dejte si pozor. Řešením je vždy umístit květinu z dosahu nenechavých pracek. Kočičím mámám a tátům je ale jistě jasné, že když si zvědavá micka něco zamane, dostane se kamkoliv. Proto se při výběru pokojových rostlin vždy raději nejprve ujistěte, zda nemůže vašim miláčkům ublížit.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.