Lopatkovec (toulcovka) – Jak na pěstování pokojovky?

Lopatkovec, neboli toulcovka je zajímavá pokojová rostlina, kterou si oblíbíte. Tyto pokojovky nejsou náročné na pěstování a budou vás opakovaně těšit svými velkými, tropicky vyhlížejícími květy.

Jak vybrat správnou pokojovou rostlinu?

V každém bytě jsou trochu jiné podmínky pro pěstování rostlin. Nejdůležitějšími aspekty při výběru pokojovek je množství světla, vlhkost a teplota v bytě nebo domě. Než se vydáte na nákup, dobře si rozmyslete, kam konkrétně budete chtít novou rostlinku umístit. Při nákupu pokojových rostlin je vždy lepší navštívit specializované zahradnictví nebo květinářství. Soukromí zahradníci dávají svým rostlinám nadstandardní péči, často je množí sami nebo je odebírají od zkušených pěstitelů. Každý nadšený zahradník vám také rád poradí s výběrem. Rostliny prodávané v supermarketech jsou většinou pěstovány v halách pod umělým osvětlením. Opravdové sluneční světlo u vás doma je potom pro rostlinku překvapením a tak trochu šokem. Může se proto stát, že vám rychle uhyne.

Lopatkovec
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Co je lopatkovec?

Lopatkovec (lat. Spathiphyllum) nese i název toulcovka nebo spatifylum. Odkud pochází toulcovka? V přírodě rostou toulcovky v tropických a subtropických oblastech, a to až v 50ti různých druzích. Nejlépe se jim daří v deštných pralesích, kde jsou součástí bohatého nízkého podrostu. To nám napovídá, že tyto květiny potřebují k tomu, aby dobře prospívaly, dostatek vzdušné vlhkosti a tepla.

Výhodou je, že dobře snáší i stinné prostředí, můžete je tedy umístit i do tmavších koutů bytu. Stejně jako mnoho dalších pokojových rostlin lopatkovec skvěle čistí vzduch. Filtruje ze vzduchu vysoce škodlivé chemické látky, a to konkrétně oxid uhelnatý, benzen a formaldehyd. Mezi další rostliny čistící vzduch patří například monstery, zelence, tchýnin jazyk, dracény, rýmovník, fíkusy, ledviníky a další.

Druhy lopatkovce

Jak bylo zmíněno existuje několik druhů toulcovky, neboly lopatkovce, nejznámější z nich je:

  • lopatkovec Wallisův (lat. Spathiphyllum wallisii), nazývá se také toulcovka kolumbijská.
  • lopatkovec květnatý (lat. Spathiphyllum floribundum)
  • Spathiphyllum kochii

Lopatkovec čistí vzduch

O lopatkovci se také ví, že funguje jako čistička vzduchu. I proto se hodí do obývacích pokojů, do ložnic nebo koupelen. Schopnosti této rostliny jsou také v tom, že dokáže absorbovat ze vzduchu nebezpečné organické těkavé sloučeniny. Do vzduchu nejrůznější nebezpečné látky může vypouštět třeba lakovaný nábytek a podobně. Pokud si pak lopatkovec dáte do místnosti, kde spíte, budete mít kolem sebe zdravější vzduch a bude se vám lépe spát.

Je lopatkovec jedovatý?

Odpověď je ano. Máte-li doma malé dítě, kočku, psa nebo jiné milé zvířátko, které rádo ochutnává zakázané ovoce, dejte si pozor na tuhle pokojovou rostlinu toulcovka. Řešením je, když umístíte květinu z dosahu nenechavých pracek. Kočičím mámám a tátům je ale jistě jasné, že když si zvědavá micka něco zamane, dostane se kamkoliv. Proto se při výběru pokojových rostlin vždy raději nejprve ujistěte, zda nemůže vašim miláčkům ublížit.

Pěstování lopatkovce

Vlhkomilný lopatkovec potřebuje v první řadě dostatečnou zálivku. Jak zalévat lopatkovec? Umístíte-li ho do velmi teplého pokoje, zalévejte jej i třikrát týdně. Jednoduše vyzkoušejte strčit do hlíny prst, měla by být stále vlhká. Přebytečnou vodu ale z misky pod květináčem vylévejte. Pokud je v místnosti suchý vzduch, stříkejte okolí listů vodou z rozprašovače. Květy lopatkovce neroste. Rostlina vám dá jasně najevo, zda je s vaší péčí spokojená.

Hnojení lopatkovce

Pokud vás trápí tím, že lopatkovec nekvete, dopřejte jí běžné hnojivo pro pokojové rostliny. Sáhnout můžete i po hnojivu v tyčinkách, kterým hnojte rostlinu v malých dávkách několik týdnů. Zakrátko byste se měli dočkat objemných, bílých nebo světle zelených květů s výraznou palicí uvnitř.

Hnědnutí listů u lopatkovce

Začnou-li listy uvadat, je nutné zalévat častěji. Naopak hnědé listylopatkovce nebo černé skvrny na listech vám naznačí, že zaléváte příliš.

Kam lopatkovec umístit?

Lopatkovec by měl mít dostatek tepla a světla, přímé slunce mu však škodí, takže na okenní parapet jej neumisťujte, to však neznamená, že v blízkosti oken být nemůže. Dokonce se dá pěstovat i na zahradě nebo na balkóně, musí mít ale stín. Pokud budete rostlinu vystavovat slunci, začnou hnědnout listy, a nakonec i zcela seschnou. Ideální je pro něj tak právě rozptýlené světlo.

Lopatkovec
Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Množení lopatkovce

Pokud cítíte, že začíná být vašemu lopatkovci květináč malý, dopřejte mu více prostoru a přesaďte jej. Jak přesadit lopatkovec? Nejvhodnějším obdobím pro tyto zásahy je vždy jaro. Lopatkovce nevyžadují žádný speciální substrát (na rozdíl od orchidejí a jiných náročných květin). Sáhněte tedy po běžném substrátu pro pokojové rostliny.

Rozmnožování lopatkovců také není žádná věda. Jak rozmnožit lopatkovec? Na jaře ho vyjměte z květináče a jemně oddělte postranní trsy i s kořeny. Ty nasázejte do nových malých květináčů. Nezapomeňte zalévat!

Přesazování lopatkovce

S přesazováním si také nemusíte vůbec lámat hlavu, rostlina potřebuje přesadit pouze v případě, že už je příliš velká a její dosavadní květináč by mohl začít být těsný. Že je čas rostlinu přesadit poznáte podle toho, že bude více potřebovat vody nebo se objeví zažloutlé listy.

TIP: Zajímavou pokojovou rostlinou je také zelenec. Jak ji pěstovat?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.