Mandevilla: Královna balkonových rostlin a její pěstování
Někdo rád proměňuje svůj balkon v malou rozkvetlou zahrádku, kde přitahují zrak nejrůznější rostliny s barevnými květy. Jiný dává přednost tomu, že si raději vypěstuje malá rajčátka.
Dnes se podíváme na rostlinu, která bývá právem označována jako královna balkonovek – mandevilla. Jak byste o ni měli pečovat?
Novinka mezi balkonovkami si získává srdce českých pěstitelů
Mandevilla – nebo také dipladenia patří mezi liány a její domovinou je Střední a Jižní Amerika – od Mexika až po Argentinu. Její rod čítá asi na 120 druhů, z nichž největší počet roste v horách východní Brazílie a v Andách. I v tropech je pěstována jako okrasná rostlina a dostala se pochopitelně i na evropský kontinent a také do České republiky, kde jako novinka začíná nabývat na oblibě. Je to dáno zejména výraznými květy, jež jsou její okrasou. Svou barevností přitáhnou zrak a hned zlepší náladu.

Pozor na jedovatost
Máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, měli byste je hlídat, aby s mandevillou nepřišli do styku. Tato krásná rostlina je totiž celá jedovatá. Zkuste ulomit kousek lodyhy a hned uvidíte, že z ní vytéká latex. Ten může silně dráždit pokožku. Takže je vhodné si při práci s ní navléknout ochranné rukavice.
Může dělat radost po mnoho let
Mandevilla je popínavý keř, nikoliv letnička. Při péči s dobrými podmínkami pro život vám vydrží i několik let. Důležité je hlavně myslet na to, že tato rostlina nemá ráda mráz, tudíž je třeba ji před zimou uschovat na světlém místě, kde nemrzne.
Rostlinu si koupíte nejspíš v zahradnictví nebo i v hobby marketech, kde se prodávají výpěstky, které pocházejí ze zahraničí – nejčastěji z Nizozemí. V nabídce bývají obvykle:
- Mandevilla splendens,
- Mandevilla sanderi,
- Mandevilla amoena.
Jedná se o rostliny s velkými trubkovitými květy v růžové, červené nebo i žluté a bílé barvě. Ozdobou balkonu mohou být po celou sezonu od léta až po podzim.

Jak pěstovat mandevillu?
Když rostlině dopřejete dostatek živin, tak jako liána dokáže vyrůst i do třímetrové výšky.
- Bude proto potřebovat i vhodný prostor pro své bujné kořeny, volíme proto raději větší nádobu.
- Do ní nasypeme drenáž, na ni pak propustnou výživnou zeminu určenou pro balkonové rostliny.
- Může to být i směs jednoho dílu půdy z pařeniště a tři díly rašeliny.
- Dařit se jí bude na teplém místě, které je chráněné. Mělo by mít dostatek slunce, ale nikoliv přímý úpal. Ostré sluneční paprsky by mohly poškodit a deformovat listy.
Rostlinu bychom měli pravidelně hnojit, a podpořit tak růst jejích kořenů, stejně jako nadzemní části. Nejlepší volbou bude tekuté hnojivo pro balkonové rostliny s vyšším obsahem fosforu. Jestliže jste si všimli, že pravidelně hnojíte, a přesto mandevilla zastavila svůj růst, říká si tímto o větší nádobu a přesazení.
Pozor bychom si měli dávat na vítr. Ten by mohl vytáhlou liánu poškodit, ulámat květy nebo i stonky. Proto je nutné mandevillu před větrem chránit.

Sucho, vysoké teploty a zálivka
Normální teplota pro pěstování mandevilly se pohybuje okolo 20 °C. Snese ale i vyšší teploty a vydrží také chvíli sucho. Přesto má raději pravidelnou zálivku, která podpoří její růst a květenství. Pro mandevillu byste si možná měli zakoupit samozavlažovací květináč, díky jemuž vám odpadne starost s pravidelnou zálivkou této balkonovky.
Přezimování mandevilly
Základní pravidlem pro správné přezimování mandevilly je omezit včas zálivku a sestřihnout ji. Udělat byste to měli tehdy, kdy venkovní teploty klesnou pod 10 °C. To je totiž nejvyšší čas rostlinu přemístit domů – třeba na chodbu, ideální je ovšem skleník. Když začnou opadat listy, nemusíte se obávat, že by na jaře rostlina znovu neobrazila.
Zaujala vás nová balkonovka? S mandevillou získáte výraznou rostlinu, jež bude ozdobou vašeho balkonu.
Mandevilu jsem zkoušel 2x a pokaždé mi nepřezimovala. První i druhou zimu jsem ji měl na panelákové chodbě a pokaždé chcípla. Napoprvé shodila listy a já myslel, že je po ní, tak jsem ji nezaléval. Druhou zimu jsem byl moudřejší, zaléval jsem ji i přes shození listů a stejně nakonec uschla, asi na ni někdo otevřel okno a chytla průvan nebo co.
Dobrý den, já ji mám třetí rok,v zimě ji mírně zalívám. Ani jsem první dva roky nevěděla, že ji mám sestřihnout
Ale v loňském roce na jaře vypadala, že již nebude. tak jsem ji sestřihla asi na 15 cm.. Přežila to, je vysoká asi 110 cm. Celou zimu byla v obýváku, takže ani chladná místnost. Jen bych řekla, že kvetla méně než roky před tím.
V Německu nebo Holandsku ji mnohdy mají před obchody vysoké nejméně 1,5 m a kvetou neskutečně.
Tak držím pěsti, ať se daří
Letos jsem ji měla poprvé a celou dobu jsem bojovala s různými přípravky se mšicí! Poradíte mi pro další sezónu, jak tomuto zamezit?
Já přezimování žádných rostli už ani nezkouším. I když přežijí, trvá dlouho, než se na jaře vzpamatují. To si raději koupím nové, stejně je vždycky plno nových kultivarů, které chce člověk mít.