Mandevilla (dipladenia) – Jak na pěstování, péče a druhy

Mandevilla, neboli dipladenia je krásná rostlina s barevnými květy. Bývá právem označována jako královna balkonovek. Jak byste o ni měli pečovat?

O rostlině mandevilla

Mandevila (lat. Mandevilla )- nebo také dipladenia patří mezi liány a její domovinou je Střední a Jižní Amerika – od Mexika až po Argentinu. Její rod čítá asi na 120 druhů, z nichž největší počet roste v horách východní Brazílie a v Andách. I v tropech je pěstována jako okrasná rostlina a dostala se pochopitelně i na evropský kontinent a také do České republiky, kde jako novinka začíná nabývat na oblibě. Je to dáno zejména výraznými květy, jež jsou její okrasou. Svou barevností přitáhnou zrak a hned zlepší náladu.

Mandevilla je popínavý keř, nikoliv letnička. Při péči s dobrými podmínkami pro život vám vydrží i několik let. Je důležité, abyste mysleli hlavně na to, že tato rostlina nemá ráda mráz, tudíž musíte ji před zimou uschovat na světlém místě, kde nemrzne.

Doporčujeme: Olivovník

Mandevilla
Zdroj foto: Boryana Manzurova / Shutterstock.com

Druhy mandevilly

Prodej mandevilly probíha nejspíš v zahradnictví nebo i v hobby marketech, kde se prodávají výpěstky, které pocházejí ze zahraničí – nejčastěji z Nizozemí. V nabídce bývají obvykle nasledující druhy dipladenie:

 • Mandevilla splendens (Dipladenia splendens)
 • Mandevilla sanderi (Dipladenia sanderi)
 • Mandevilla amoena (Dipladenia amoena)

Jedná se o rostliny s velkými trubkovitými květy v růžové, červené nebo i žluté a bílé barvě. Ozdobou balkonu mohou být po celou sezonu od léta až po podzim.

Lidé také čtou: Floxy

 1. Je mandevilla jedovatá?

  Tato krásná rostlina je celá jedovatá. Máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, měli byste je hlídat, aby s mandevillou nepřišli do styku. Zkuste ulomit kousek lodyhy a hned uvidíte, že z ní vytéká latex. Ten může silně dráždit pokožku. Takže je vhodné, když si při práci s ní navlečete ochranné rukavice.

Jak pěstovat mandevillu?

Když rostlině dopřejete dostatek živin, tak jako liána dokáže vyrůst i do třímetrové výšky.

 1. Bude proto potřebovat i vhodný prostor pro své bujné kořeny, zvolte proto raději větší nádobu.
 2. Do ní nasypeme drenáž, na ni pak propustnou výživnou zeminu určenou pro balkonové rostliny.
 3. Může to být i směs jednoho dílu půdy z pařeniště a tři díly rašeliny.
 4. Dařit se jí bude na teplém místě, které je chráněné. Mělo by mít dostatek slunce, ale nikoliv přímý úpal. Ostré sluneční paprsky by mohly poškodit a deformovat listy.

Rostlinu bychom měli pravidelně hnojit, a podpořit tak růst jejích kořenů, stejně jako nadzemní části. Nejlepší volbou bude tekuté hnojivo pro balkonové rostliny s vyšším obsahem fosforu. Jestliže jste si všimli, že pravidelně hnojíte, a přesto mandevilla zastavila svůj růst, říká si tímto o větší nádobu a přesazení.

Pozor bychom si měli dávat na vítr. Ten by mohl vytáhlou liánu poškodit, ulámat květy nebo i stonky. Proto je nutné, abyste mandevillu chránili před větrem.

TIP: Vypěstujte si také celosie. Krásné barevné květiny, které rozzáří vaši zahradu.

Dipladenia
Zdroj foto: EvaHeaven2018 / Shutterstock.com

Zálivka

Normální teplota pro pěstování mandevilly se pohybuje okolo 20 °C. Snese ale i vyšší teploty a vydrží také chvíli sucho. Přesto má raději pravidelnou zálivku, která podpoří její růst a květenství. Pro mandevillu byste si možná měli zakoupit samozavlažovací květináč, díky jemuž vám odpadne starost s pravidelnou zálivkou této balkonovky.

Doporčujeme: Netýkavka

Přezimování dipladenie

Základní pravidlem pro správné pěstování mandevilly v zimě je omezit včas zálivku a sestřihnout ji. Udělat byste to měli tehdy, kdy venkovní teploty klesnou pod 10 °C. To je totiž nejvyšší čas rostlinu přemístit domů – třeba na chodbu, ideální je ovšem skleník. Při zazimování mandevilly se nemusíte bát když začnou opadat listy, že by na jaře rostlina znovu neobrazila.

Zaujala vás nová balkonovka? S mandevillou získáte výraznou rostlinu, jež bude ozdobou vašeho balkonu.

TIP: Zajímavě vám může mandevilla ladit s vejířovkou. Přečtěte si o ní více!


Můžou vás zajímat také další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
4 komentáře
 1. Martin říká

  Mandevilu jsem zkoušel 2x a pokaždé mi nepřezimovala. První i druhou zimu jsem ji měl na panelákové chodbě a pokaždé chcípla. Napoprvé shodila listy a já myslel, že je po ní, tak jsem ji nezaléval. Druhou zimu jsem byl moudřejší, zaléval jsem ji i přes shození listů a stejně nakonec uschla, asi na ni někdo otevřel okno a chytla průvan nebo co.

 2. jana říká

  Dobrý den, já ji mám třetí rok,v zimě ji mírně zalívám. Ani jsem první dva roky nevěděla, že ji mám sestřihnout
  Ale v loňském roce na jaře vypadala, že již nebude. tak jsem ji sestřihla asi na 15 cm.. Přežila to, je vysoká asi 110 cm. Celou zimu byla v obýváku, takže ani chladná místnost. Jen bych řekla, že kvetla méně než roky před tím.

  V Německu nebo Holandsku ji mnohdy mají před obchody vysoké nejméně 1,5 m a kvetou neskutečně.
  Tak držím pěsti, ať se daří

 3. Petra říká

  Letos jsem ji měla poprvé a celou dobu jsem bojovala s různými přípravky se mšicí! Poradíte mi pro další sezónu, jak tomuto zamezit?

 4. Viki Vikina říká

  Já přezimování žádných rostli už ani nezkouším. I když přežijí, trvá dlouho, než se na jaře vzpamatují. To si raději koupím nové, stejně je vždycky plno nových kultivarů, které chce člověk mít.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.