Rostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Mandevilla (dipladenia) – Jak na pěstování, péče a druhy

Mandevilla, neboli dipladenia je krásná rostlina s barevnými květy. Bývá právem označována jako královna balkonovek. Jak byste o ni měli pečovat?

O rostlině mandevilla

Mandevila (lat. Mandevilla )- nebo také dipladenia patří mezi liány a její domovinou je Střední a Jižní Amerika – od Mexika až po Argentinu. Její rod čítá asi na 120 druhů, z nichž největší počet roste v horách východní Brazílie a v Andách. I v tropech je pěstována jako okrasná rostlina a dostala se pochopitelně i na evropský kontinent a také do České republiky, kde jako novinka začíná nabývat na oblibě. Je to dáno zejména výraznými květy, jež jsou její okrasou. Svou barevností přitáhnou zrak a hned zlepší náladu.

Mandevilla je popínavý keř, nikoliv letnička. Při péči s dobrými podmínkami pro život vám vydrží i několik let. Je důležité, abyste mysleli hlavně na to, že tato rostlina nemá ráda mráz, tudíž musíte ji před zimou uschovat na světlém místě, kde nemrzne.

Doporčujeme: Olivovník

Mandevilla
Zdroj foto: Boryana Manzurova / Shutterstock.com

Druhy mandevilly

Prodej mandevilly probíha nejspíš v zahradnictví nebo i v hobby marketech, kde se prodávají výpěstky, které pocházejí ze zahraničí – nejčastěji z Nizozemí. V nabídce bývají obvykle nasledující druhy dipladenie:

  • Mandevilla splendens (Dipladenia splendens)
  • Mandevilla sanderi (Dipladenia sanderi)
  • Mandevilla amoena (Dipladenia amoena)

Jedná se o rostliny s velkými trubkovitými květy v růžové, červené nebo i žluté a bílé barvě. Ozdobou balkonu mohou být po celou sezonu od léta až po podzim.

Lidé také čtou: Floxy

  1. Je mandevilla jedovatá?

    Tato krásná rostlina je celá jedovatá. Máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, měli byste je hlídat, aby s mandevillou nepřišli do styku. Zkuste ulomit kousek lodyhy a hned uvidíte, že z ní vytéká latex. Ten může silně dráždit pokožku. Takže je vhodné, když si při práci s ní navlečete ochranné rukavice.

Mandevilla
Zdroj foto: SusaZoom / Shutterstock.com

Jak pěstovat mandevillu?

Když rostlině dopřejete dostatek živin, tak jako liána dokáže vyrůst i do třímetrové výšky.

  1. Bude proto potřebovat i vhodný prostor pro své bujné kořeny, zvolte proto raději větší nádobu.
  2. Do ní nasypeme drenáž, na ni pak propustnou výživnou zeminu určenou pro balkonové rostliny.
  3. Může to být i směs jednoho dílu půdy z pařeniště a tři díly rašeliny.
  4. Dařit se jí bude na teplém místě, které je chráněné. Mělo by mít dostatek slunce, ale nikoliv přímý úpal. Ostré sluneční paprsky by mohly poškodit a deformovat listy.

Rostlinu bychom měli pravidelně hnojit, a podpořit tak růst jejích kořenů, stejně jako nadzemní části. Nejlepší volbou bude tekuté hnojivo pro balkonové rostliny s vyšším obsahem fosforu. Jestliže jste si všimli, že pravidelně hnojíte, a přesto mandevilla zastavila svůj růst, říká si tímto o větší nádobu a přesazení.

Pozor bychom si měli dávat na vítr. Ten by mohl vytáhlou liánu poškodit, ulámat květy nebo i stonky. Proto je nutné, abyste mandevillu chránili před větrem.

TIP: Vypěstujte si také celosie. Krásné barevné květiny, které rozzáří vaši zahradu.

Dipladenia
Zdroj foto: EvaHeaven2018 / Shutterstock.com

Zálivka

Normální teplota pro pěstování mandevilly se pohybuje okolo 20 °C. Snese ale i vyšší teploty a vydrží také chvíli sucho. Přesto má raději pravidelnou zálivku, která podpoří její růst a květenství. Pro mandevillu byste si možná měli zakoupit samozavlažovací květináč, díky jemuž vám odpadne starost s pravidelnou zálivkou této balkonovky.

Doporčujeme: Netýkavka

Přezimování dipladenie

Základní pravidlem pro správné pěstování mandevilly v zimě je omezit včas zálivku a sestřihnout ji. Udělat byste to měli tehdy, kdy venkovní teploty klesnou pod 10 °C. To je totiž nejvyšší čas rostlinu přemístit domů – třeba na chodbu, ideální je ovšem skleník. Při zazimování mandevilly se nemusíte bát když začnou opadat listy, že by na jaře rostlina znovu neobrazila.

Zaujala vás nová balkonovka? S mandevillou získáte výraznou rostlinu, jež bude ozdobou vašeho balkonu.

TIP: Zajímavě vám může mandevilla ladit s vejířovkou. Přečtěte si o ní více!


Můžou vás zajímat také další rostliny

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)