Rýmovník: Jak na pěstování? Účinky, čaj a sirup z něj

Rýmovník se stal oblíbenou pokojovou rostlinou mnoha domácností. Jeho hlavní výhodou je velké množství pozitivních účinků. Jeho pěstování není náročné a nabízí mnoho využití.

Rýmovník
Rýmovník. Zdroj foto: isparklinglife / Shutterstock.com

Jak pěstovat rýmovník?

Rýmovník si samozřejmě můžete pořídit v zahradnictví, ovšem vypěstovat si ho doma je jednoduché. Stačí požádat někoho, kdo už má tuto rostlinu doma, zda by vám ustřihl jednu lodyhu s lístky. Z té pak snadno získáte novou rostlinu.

Oddenek vložte do vody, následně se během několika dnů objeví kořínky. Není potřeba bohaté přihnojování, ovšem dopřejte mu dobře propustnou písčitou zeminu. Jakmile lodyha zakoření, můžete ji vložit do substrátu. Pak už jen stačí věnovat rostlině dostatek péče, aby mohla prosperovat. Ovšem pěstování se nemusíte bát, nejedná se o nic složitého.

Kam umístit rýmovník

Rýmovník potřebuje dostatek světla, vyhněte se však stanovištím s přímými slunečními paprsky.

Nejvhodnější je místo s rozptýleným světlem, tedy ideálně v blízkosti okna, ovšem s možností stínu.

Nejlépe uděláte, jestliže ho umístíte na východní, severovýchodní, či severozápadní stranu. Rýmovníku dokonce nevadí ani stanoviště v blízkosti radiátoru, musíte však hlídat, aby zemina nebyla dlouho vyschlá.

Zálivka a přihnojování

Pokud občas zapomenete tuto rostlinu zalít, vlastně se téměř nic neděje. Rýmovník totiž vydrží bez zálivky poměrně dlouho, je však citlivý na přelívání. Pokud chcete podpořit růst hnojivem, je vhodné speciální hnojivo pro bylinky. Přihnojování však není nezbytné.

Množení rýmovníka

Rýmovník se rychle rozrůstá, z jedné rostliny tak během krátkého času můžete mít několik. Stačí odstřihnout oddenky a zasadit je do nového květináče. Ze staršího rýmovníku pak můžete ostříhat lístky a zpracovat je. Pokud ho však chcete zachovat, měli byste ho na jaře vždy přesadit do o něco většího květináče, aby mohl pokračovat v růstu.

Využití rýmovníka a léčivé účinky

Rýmovník (lat. Coleus amboinicus) je v domácnosti užitečný v mnoha směrech. Samozřejmě můžete využívat jeho lístky, například pro inhalaci nebo výrobu čajů a sirupů. Výrazné silice s vůní máty, meduňky a kafru vám uleví od nachlazení.

Pokud máte plný nos, stačí mít po ruce vždy alespoň jeden lístek rýmovníku. Ten pak jen rozlomte a přivoňte si, dutiny se díky tomu uvolní. Kromě toho však tato rostlina dokáže skvěle osvěžit celou domácnost a pročistit vzduch díky svým antibakteriálním účinkům, je totiž silně aromatická. Její vůně je navíc velmi protivná pro různý hmyz jako jsou mouchy a komáři.

Je rýmovník jedovatý?

Rýmovník není jedovatý, nemusíte se ho bát. Má spíše léčivé účinky. Výrazně pomáhá proti astmatu a alergické rýmě.

Čaj z rýmovníku

Příprava čaje z rýmovníku je jednoduchá. Zalijte jeden lístek rýmovníku (protože má silnou vůni i chuť) horkou vodou. Dochutit rýmovníkový čaj doporučujeme medem a citrónem.

Rýmovníkový čaj
Rýmovníkový čaj. Zdroj foto: Kerdkanno / Shutterstock.com

Rýmovník sirup

Suroviny na sirup

  • 30-50 čerstvých lístků rýmovníku,
  • 1 ks citron,
  • 1 kg cukr.

Recept na rýmovníkový sirup

  1. Lístky zasypte cukrem do hrnce a přidejte nakrájený citrón na kolečka.
  2. Zalijte vodou tak, aby bylo vše pod vodou.
  3. Druhý den dejte vařit sirup na 3 hodiny.
  4. Následně přeceďte lístky a citron a hotový sirup za tepla přelijte do skleněných lahví a uzavřete.

Doporučujeme také: Mátový sirup

S rýmovníkem se v domácnostech můžeme setkat poměrně často, jeho účinky jsou totiž skvělé. Navíc roste skoro sám, takže mu nemusíte věnovat tolik péče, přičemž se bude bohatě rozrůstat. Vždycky tak budete mít dost lístků na výrobu produktů, které uleví od rýmy, horečky, či bolestí.

TIP: Podívejte se i na další pokojové rostliny, které jsou vhodné pro pěstování ve vaší domácnosti.

Zdroj: gardenerspath.com


Další recepty na sirupy

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.