Řasokoule zelená: Jak ji pěstovat?

Řasokoule zelená je originální rostlinná dekorace. Často ji mají lidé doma jako domácího mazlíčka a dávají jí jména. Jak řasokouli pěstovat v akváriu či sklenici?

Co je řasokoule zelená?

Řasokoule zelená, latinsky Cladophora aegagropila, též Aegagropila linnaei- Je kulatou zelenou řasou, která vzniká v chladných jezerech. Nazývá se i mechová koule, nebo také marimo koule.

Řasa se jednoduše přichytí na kamínek nebo písek a začne se obalovat a zvětšovat. Tím, jak se povaluje po dně, získá pěkný kulatý tvar. Roste ale velice pomalu, maximálně 1 centimetr za rok. V Japonsku se považuje řasokoule za domácího chulpatího mazlíčka.

Životnost

Ptáte se jak dlouho řasokoule žije? Při dobrých podmínkách se dožije i 100 let.

Řasokoule zelená ve sklenici
Zdroj foto: lalunlaa / Shutterstock.com

Jak pěstovat řasokouli?

Abyste dosáhli opravdu estetického, je vhodné řasokouli umístit do akvária nebo okrasných skleněných nádob – samozřejmě s vodou.

Jako sklenici můžete použít klasickou zavařeninovou sklenici nebo si pořídit speciální dekorační pohár.

Jakou vodu zvolit?

Řasokoule nejsou náročné a tak jim stačí i klasická voda z vodovodního kohoutku. Potěší se však také dešťové nebo minerální vodě.

Vodu v akváriu nebo ve sklenici měňte řasokoulám přibližně každé 2 týdny, aby zůstala svěží.

Jak se starat o řasokoule?

Klidně i do dětského pokoje, jelikož péče o ni je rozhodně nenáročná, takže to zvládnou i malé děti. A můžete to brát jako první trénink v péči o něco „živého“. Bude pro ně dokonce vhodná také jako mazlíček. Je totiž dobré ji čas od času vzít do dlaní a ručně jí otáčet, aby si zachovala svůj kulovitý tvar.

Občas můžete nádobu umístit také na parapet, nicméně neměli byste ji na přímém slunci nechávat dlouho. Pokud ji chcete pěstovat na parapetu, tak jedině na tom, co směřuje na severní stranu.

Doporučujeme: Co je rostlinné akvárium a co v něm pěstovat?

Množení řasokoule

Řasokoule se množí přirozeně tím, že se jednoduše rozpadne na polovinu.

Rozhodně byste ale tomuto procesu neměli napomáhat a silou se snažit rostlinku rozdělit!

Může se tak stát, že se část neuchytí a zahyne. Pokud jich tedy chcete mít více, raději si je kupte.

Řasokoule jako dekorace

Pokud k řasokouli v akváriu přidáte ještě další okrasné prvky, jako například barevné kamínky či lávové kameny, jistě neuděláte chybu.

Pokud chcete mít řasokoule ve sklenici, můžete ji umístit jako dekoraci na stůl, na poličku, vedle televize – prostě kamkoli, kde je dobře vidět.

Jména pro řasokoule

Jelikož mnozí mají doma tuto rostlinu jako domácího mazlíčka dávají jim i různá jména. Může se jednat o tradiční česká jména jako jsou:

  • Cyprián,
  • Mojmír,
  • Igor,
  • Agáta,
  • Slávka,
  • Cecílie,
  • Květuše.

Častá zahraniční jména pro řasokoule jsou Felix, Arthur, Harry, Ringo, Oskar.

Pořídili byste si tuto zajímavou dekorativní rostlinku domů?

Kde koupit řasokoule?

Na prodej řasokoulí se zaměřují zejména specializované online obchody, které snadno naleznete na internetu. V těchto obchodech naleznete veškeré příslušenství a dózy, které potřebujete k pěstování řasokoule. Můžete si je také koupit v lepších květinářstvích.

Zdroj: gardeningknowhow.com, realsimple.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.