Plamének neboli clematis je se svými velkými barevnými květy právem ozdobou zahrady

České pojmenování získal plamének díky svým výrazným barvám, jimiž září do celého svého okolí. Je ozdobou každé zahrady, a to také i proto, že se jedná o pnoucí rostlinu.

Ta může zpříjemnit prostředí pergol, teras, sloupů, různých besídek a také plotů. Jak byste měli tuto rostlinu pěstovat, aby se vám odvděčila bohatým květenstvím?

Zdroj foto: alexmak7 / Shutterstock.com

Ozdoba zahrady

Clematis neboli plamének patří po právu mezi nejkrásnější popínavé dřeviny. Květy dosahují v průměru až 15 cm, přičemž se může pnout až do výšky 10 metrů. Není problém ho využít k zakrytí nevzhledné zdi nebo jiného místa na zahradě. Obvykle je opadavý, ale najdou se i stálezelené druhy.

K zachycení využívá řapíky, které jsou ovíjivé. Proto potřebuje být u nějaké konstrukce z pletiva, drátů nebo dřeva, po níž se může plazit. Na rozdíl od břečťanu však působí vzdušným a lehkým dojmem, téměř až křehkým.

Jaké vybrat plaménkům stanoviště

Jestliže se rozhodnete vysadit si některý z kultivarů u zdi, měla by být orientovaná na jihovýchod nebo jihozápad. Její nadzemní část totiž vyžaduje dostatek slunečního svitu. Naopak spodní část kořenového krčku u zeminy je třeba před sluníčkem chránit. Obvykle se toto řeší vysazením nízkých letniček nebo zakrsle rostoucích dřevin.

Zdroj foto: ylyastik / Shutterstock.com

Výživná půda i dostatek vláhy

Na pěstování je plamének celkem náročný a hned tak s něčím se nespokojí. Zemina by měla být před tím, než do ní rostlinu zasadíte, dostatečně prokypřená hodně do hloubky. Neměly by jí chybět důležité živiny, proto je nutné ji přihnojit vyzrálým zahradním kompostem a doplnit vápníkem, co plamének potřebuje. Na těžkou, jílovitou, studenou, suchou nebo mokrou půdu raději zapomeňte, protože v ní se této nádherné dřevině dařit nebude.

Ideální dobou na výsadbu plaménku je jaro. Pokud si budete v zahradnictví vybírat vhodnou rostlinu, berte takovou, co dosahuje alespoň do výšky 60 centimetrů, není polámaná a jako oporu má hůlku. Sazenice vysadíte až o 15 centimetrů hlouběji, než rostly v kontejneru.

Na vláhu si plamének potrpí. Zvláště v parném létě a v prvním roce po výsadbě je nutné ho pravidelně a vydatně zalévat.

Ochrana mladé rostliny před zimou a hnojení

Aby tuzemskou zimu ve zdraví přežil, musíte plamének na podzim chránit – například tím, že okolo něho navrstvíte suché listy nebo chvojí.

Jak jsme se již zmínili, dřevina potřebuje živnou půdu, aby dobře prospívala. Proto druhý rok po výsadbě přidejte do zeminy, v níž plamének roste, zahradní kompost. Pak už jen stačí vždy na jaře doplnit půdu o kombinované hnojivo, které bude obsahovat základní složky, a to draslík, fosfor a dusík včetně stopových prvků.

Zdroj foto: Andrew Pustiakin / Shutterstock.com

Jak na správný řez, abyste se dočkali bohatých květů?

Jakmile na jaře plamének vysadíte, měli byste zkrátit výhony na spodních pár oček. Druhým rokem se rostlina hluboce seřízne na první spodní pár oček, a tím se posílí mladé letorosty. Aby se neuchytily na nevhodném místě, včas je přivážete tam, kde je chcete mít. Pozor si dávejte hlavně na to, že zdřevěnělé výhony jsou velmi křehké a často se lámou. Lepší je proto s nimi pracovat, když jsou v zeleném bylinném stavu.

Například u plaménku velkokvětého, jež patří na českých zahradách k nejoblíbenějším, je nutné provádět hluboký řez každým rokem. Kvete totiž na silných letorostech, jež tvoří postranní květní větvičky.

Pěstování plaménku v květináči

I tuto rostlinu lze úspěšně pěstovat v nádobách. Zde je ovšem vhodnější si vybírat nižší odrůdy, které mívají drobnější květenství. Do substrátu přidejte hrst mletého vápence. A to, co platilo pro rostliny na záhoncích, platí i pro ty v květináči.

Potřebují dostatek vláhy, kořeny ve stínu a pravidelný řez. Na zimu je ovšem nutné je chránit proti promrznutí. Dá se to udělat i tak, že pod květináč dáte polystyrénovou desku a nádobu obalíte kokosovou rohoží. Nemáte-li ji, můžete ji nahradit i bublinkovou fólií a netkanou textilií.

Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Jak rozmnožit plamének

Nejjednodušší je koupě plaménku v některém zahradnictví. Ale pokud už vám roste na vaší zahradě, můžete se pustit do jeho rozmnožení, a to správně odebranými řízky, ze semen, nebo hřížením.

Řízkování

Od června do srpna je možné rostlinu množit vrcholovými řízky, co  ihned vysazujete do směsi písku s rašelinou v poměru 1:1. Poslední z páru listů na řízku by se měl nacházet těsně pod povrchem. Asi po 6 týdnech se řízky zakoření a v následujících týdnech pak mladé rostlinky pěkně a rychle rostou.

Hřížení

Další způsob množení plaménku je hřížení. Vybíráte zdravé a nejlépe loňské výhonky, které ohnete k zemi a připevníte třeba drátkem, aby u země dobře držely. Pak je přihrnete hlínou. Asi po 5 až 8 týdnech by měly zakořenit a začít vytvářet nové výhony. V tento čas je lze od mateřské rostliny oddělit a nasadit na úplně nové místo. Můžete je také dát do květináče a nechat přes zimu ve studeném skleníku.

Zdroj foto: Artistas / Shutterstock.com

Ze semen

Výsadba plaménku ze semen je poměrně obtížná. Semena předtím, než je dáte do půdy, musíte nechat odpočívat po dobu dvou měsíců v ledničce. Přitom nesmějí zvlhnout a je nutná pravidelná kontrola, aby neplesnivěla. Jestliže použijete semena ze své vlastní rostliny, co máte na zahradě, může se stát, že nový plamének bude poněkud odlišný od původního. Lišit se bude třeba v jiné barevnosti.

Zajímavé tipy pro pěstování plaménku

  • Máte na zahradě pergolu nebo altán? Samotná konstrukce vypadá docela smutně a prázdně. Ale když k ní vysadíte plamének zároveň s popínavými růžemi, získáte velmi útulné místo pro svůj odpočinek po práci.
  • Nebo ho můžete také nechat se pnout po vysloužilém dřevěném žebříku. Získáte zajímavou zahradní dekoraci za málo korun.

Choroby, které vám mohou kazit radost z pěstování plaménků

Houbová choroba způsobuje vadnutí plaménků. Napadená rostlina celá uvadá a uschne. Ale rostlina většinou po napadení nezahyne a v průběhu léta lze vidět vyrůstat nové výhony. Nejlepší ochranou proti chorobě je napadené výhony odstřihnout a spálit. Na jejím vzniku se podílejí kolísání teplot a přemokření. Lze také použít chemickou ochranu v podobě včasného postřiku.

Další chorobou, jež může plamének napadnout, je plíseň šedá, jež se projevuje zejména na listech, výhonech a květech, a to bílým povlakem. Opět je nutné napadené části rostliny odstřihnout a zlikvidovat. Pak je také dobré okolo ní nechat volné místo, aby volně proudil vzduch. Plíseň se nejvíce šíří za teplého a vlhkého počasí. Ochranou před ní může být ranní zálivka a vhodný chemický přípravek.

Zdroj foto: Predrag Lukic / Shutterstock.com

Nejoblíbenější druhy plaménku

Mezi plaménky najdete velké množství druhu. Nejoblíbenější je asi velkokvětý. Ale i mezi ostatními se najdou krásné rostliny, které vám na zahradě budou dělat radost.

  • Madame le Coultre dorůstá do výšky až 4 mety. Kvete bíle, přičemž květy mají v průměru až 15 cm.
  • Huldine kvete až do října. Květy možná nejsou tak velké, ale sama rostlina dokáže vyrůst až do výšky 5 metrů.
  • Hagley Hybrid má temně růžové květy. Vyžaduje výživnou půdu, zato se odvděčí bohatstvím květů.
  • Ruppel se vyznačuje výrazně růžovými květy se zvlněným okrajem. Je to jeden z nejvyšších druhů plaménku.
  • Ruby Glos má rubínově zbarvené květy a výhodou je, že ji můžete pěstovat také v květináči.
  • Prince Henrik je modře zbarvený plamének, co kvete až do konce září. Hodí se do menších zahrad, dorůstá totiž maximálně 2,5 metru.
  • The President není příliš náročný na pěstování, kvete až do října a dosahuje do výšky asi 3 metrů.

Ozdobte si také svou zahradu krásným plaménkem.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.