Rostlina clematis (Plamének) – Vše co o ní třeba vědět

Clematis, známá též pod názvem plamének, je oblíbenou ozdobou mnoha českých zahrad. Jaké má druhy, jak na její pěstování a jak pečovat o tuto popínavou rostlinu? 

Ta může zpříjemnit prostředí pergol, teras, sloupů, různých besídek a také plotů. Jak byste měli rostlinu clematis pěstovat, aby se vám odvděčila bohatým květenstvím?

clematis
Zdroj foto: alexmak7 / Shutterstock.com

Co je clematis?

Clematis (lat. Clematis) neboli plamének patří po právu mezi nejkrásnější popínavé dřeviny. Květy dosahují v průměru až 15 cm, přičemž se může pnout až do výšky 10 metrů. Není problém ho využít k zakrytí nevzhledné zdi nebo jiného místa na zahradě. Obvykle je opadavý, ale najdou se i stálezelené druhy.

K zachycení využívá řapíky, které jsou ovíjivé. Proto potřebuje být u nějaké konstrukce z pletiva, drátů nebo dřeva, po níž se může plazit. Na rozdíl od břečťanu však působí vzdušným a lehkým dojmem, téměř až křehkým.

Druhy plaménku

Na celém světě najdete přes 20 odrůd, které se od sebe dělí svým vzrůstem, barvou květů nebo velikostí listů. V současnosti mohou květy této rostliny dosahovat délky až 25 centimetrů. Plaménky jsou ve většině případů viděny na českých zahradách a balkonech v bílé či lehce narůžovělé barvě, výjimkou nejsou ani fialové odstíny.

Mezi plaménky najdete velké množství druhu. Nejoblíbenější je asi velkokvětý. Ale i mezi ostatními se najdou krásné rostliny, které vám na zahradě budou dělat radost.

  • Plamének plotní (lat. Clematis vitalba)
  • Plamének alpský (lat. Clematis alpina)
  • Rubens Plamének horský (lat. Clematis montana) – popínavý plamének
  • Madame le Coultre – dorůstá do výšky až 4 mety. Kvete bíle, přičemž květy mají v průměru až 15 cm.
  • Huldine – kvete až do října. Květy možná nejsou tak velké, ale sama rostlina dokáže vyrůst až do výšky 5 metrů.
  • Hagley Hybrid – má temně růžové květy. Vyžaduje výživnou půdu, zato se odvděčí bohatstvím květů.
  • Ruppel – se vyznačuje výrazně růžovými květy se zvlněným okrajem. Je to jeden z nejvyšších druhů plaménku.
  • Ruby Glos – má rubínově zbarvené květy a výhodou je, že ji můžete pěstovat také v květináči.
  • Prince Henrik – je modře zbarvený plamének, co kvete až do konce září. Hodí se do menších zahrad, dorůstá totiž maximálně 2,5 metru.
  • The President – není příliš náročný na pěstování, kvete až do října a dosahuje do výšky asi 3 metrů.

Pěstování clematis

Jestliže se rozhodnete vysadit si některý z clematisu u zdi, orientujte je na jihovýchod nebo jihozápad. Její nadzemní část totiž vyžaduje dostatek slunečního svitu. Naopak spodní část kořenového krčku u zeminy musíte před sluníčkem chránit. Obvykle se toto řeší vysazením nízkých letniček nebo zakrsle rostoucích dřevin.

Kdz vysázet clematis?

Ideální dobou na výsadbu plaménku je jaro. Pokud si budete v zahradnictví vybírat vhodnou rostlinu, vybírejte si takovou, co dosahuje alespoň do výšky 60 centimetrů, není polámaná a jako oporu má hůlku. Sazenice clematis vysadíte až o 15 centimetrů hlouběji, než rostly v kontejneru.

Půda pro clematis

Na pěstování je plamének celkem náročný a hned tak s něčím se nespokojí. Zemina by měla být před tím, než do ní rostlinu zasadíte, dostatečně prokypřená hodně do hloubky. Neměly by jí chybět důležité živiny, proto je nutné ji přihnojit vyzrálým zahradním kompostem a doplnit vápníkem, co plamének potřebuje. Na těžkou, jílovitou, studenou, suchou nebo mokrou půdu raději zapomeňte, protože v ní se této nádherné dřevině dařit nebude.

Na vláhu si plamének potrpí. Zvláště v parném létě a v prvním roce po výsadbě je nutné ho pravidelně a vydatně zalévat.

Jak zazimovat plamének?

Aby tuzemskou zimu ve zdraví přežil, musíte plamének na podzim chránit – například tím, že okolo něho navrstvíte suché listy nebo chvojí. Jestliže chcete, aby vaše krásná rostlina clematis přezimovala, přemístěte ji na místo, kde nemrzne. Jedině tak rostlina přežije – a na jaře zase krásně vykvete. Po zimě, až budete rostlinu opět přesazovat do exteriéru, ji zasaďte o 10-15 centimetrů hlouběji, než v květináči.

Jak jsme se již zmínili, dřevina potřebuje živnou půdu, aby dobře prospívala. Proto druhý rok po výsadbě přidejte do zeminy, v níž plamének roste, zahradní kompost. Pak už jen stačí vždy na jaře doplnit půdu o kombinované hnojivo, které bude obsahovat základní složky, a to draslík, fosfor a dusík včetně stopových prvků.

Plamének
Zdroj foto: Andrew Pustiakin / Shutterstock.com

Řez clematis

Jakmile na jaře plamének vysadíte, měli byste zkrátit výhony na spodních pár oček. Druhým rokem se rostlina hluboce seřízne na první spodní pár oček, a tím se posílí mladé letorosty. Aby se neuchytily na nevhodném místě, včas je přivážete tam, kde je chcete mít. Pozor si dávejte hlavně na to, že zdřevěnělé výhony jsou velmi křehké a často se lámou. Lepší je proto s nimi pracovat, když jsou v zeleném bylinném stavu.

Například u plaménku velkokvětého, jež patří na českých zahradách k nejoblíbenějším, je nutné provádět hluboký řez plaménku každým rokem. Kvete totiž na silných letorostech, jež tvoří postranní květní větvičky.

Lidé také čtou: Slunečnice

Pěstování plaménku v květináči

I tuto rostlinu lze úspěšně pěstovat v nádobách. Zde je ovšem vhodnější si vybírat nižší odrůdy, které mívají drobnější květenství. Do substrátu přidejte hrst mletého vápence. A to, co platilo pro rostliny na záhoncích, platí i pro ty v květináči.

Potřebují dostatek vláhy, kořeny ve stínu a pravidelný řez. Na zimu je ovšem nutné je chránit proti promrznutí. Dá se to udělat i tak, že pod květináč dáte polystyrénovou desku a nádobu obalíte kokosovou rohoží. Nemáte-li ji, můžete ji nahradit i bublinkovou fólií a netkanou textilií.

TIP: Jak pěstovat celosie neboli nevadlec?

Jak rozmnožit clematis

Nejjednodušší je koupě plaménku v některém zahradnictví. Ale pokud už vám roste na vaší zahradě, můžete se pustit do rozmnožení clematis, a to správně odebranými řízky, ze semen, nebo hřížením.

Řízkování clematis

Od června do srpna můžete rostlinu množit vrcholovými řízky, co  ihned vysazujete do směsi písku s rašelinou v poměru 1:1. Poslední z páru listů na řízku by se měl nacházet těsně pod povrchem. Asi po 6 týdnech se řízky zakoření a v následujících týdnech pak mladé rostlinky pěkně a rychle rostou.

Hřížení

Další způsob množení plaménku je hřížení. Vybíráte zdravé a nejlépe loňské výhonky, které ohnete k zemi a připevníte třeba drátkem, aby u země dobře držely. Pak je přihrnete hlínou. Asi po 5 až 8 týdnech by měly zakořenit a začít vytvářet nové výhony. V tento čas je můžete od mateřské rostliny oddělit a nasadit na úplně nové místo. Můžete je také dát do květináče a nechat přes zimu ve studeném skleníku.

Doporučujeme: Vejířovka

Plamének
Zdroj foto: Artistas / Shutterstock.com

Pěstování ze semen

Výsadba plaménku ze semen je poměrně obtížná. Semena předtím, než je dáte do půdy, musíte nechat odpočívat po dobu dvou měsíců v ledničce. Přitom nesmějí zvlhnout a musíte je pravidelně kontrolovat, aby vám neplesnivěla. Jestliže použijete semena ze své vlastní rostliny, co máte na zahradě, může se stát, že nový plamének bude poněkud odlišný od původního. Lišit se bude třeba v jiné barevnosti.

Doporučujeme: Olivovník

Zajímavé tipy pro pěstování clematis

  • Máte na zahradě pergolu nebo altán? Samotná konstrukce vypadá docela smutně a prázdně. Ale když k ní vysadíte plamének zároveň s popínavými růžemi, získáte velmi útulné místo pro svůj odpočinek po práci.
  • Nebo ho můžete také nechat se pnout po vysloužilém dřevěném žebříku. Získáte zajímavou zahradní dekoraci za málo korun.

Jak se o clematis starat?

V letních horkých dnech plaménkům postačí pečlivé každodenní zalévání a pravidelné hnojení.

  • Rostlině se bude dařit nejlépe v polostínu, nesnáší přímé sluneční paprsky a žár.
  • Jestliže se rozhodnete tyto krásné květiny umístit do květináčů, jsou vhodné menší odrůdy, které se nerozrostou do velkých pnoucích rostlin.
  • Pokud se ale rozhodnete ozdobit si touto rostlinou například balkonové zábradlí nebo kamennou zeď, pořiďte klidně větší odrůdu, která se krásně rozroste do větší plochy.

Pro ten nejlepší substrát, který pomůže clematis lépe růst i kvést, budete potřebovat:

  • kvalitní substrát,
  • hrst mletého vápence,
  • hnojivo.

Choroby clematis

Houbová choroba způsobuje vadnutí plaménků. Napadená rostlina celá uvadá a uschne. Ale rostlina většinou po napadení nezahyne a v průběhu léta lze vidět vyrůstat nové výhony. Nejlepší ochranou proti chorobě je, když napadené výhony odstřihnete a spálite. Na jejím vzniku se podílejí kolísání teplot a přemokření. Lze také použít chemickou ochranu v podobě včasného postřiku.

Další chorobou, jež může plamének napadnout, je plíseň šedá, jež se projevuje zejména na listech, výhonech a květech, a to bílým povlakem. Opět je nutné, abyste napadené části rostliny odstřihli a zlikvidovali. Pak je také dobré okolo ní nechat volné místo, aby volně proudil vzduch. Plíseň se nejvíce šíří za teplého a vlhkého počasí. Ochranou před ní může být ranní zálivka a vhodný chemický přípravek.

Clematis je vytrvalá popínavá rostlina, která při správné péči vydrží i několik let. Pozor si dávejte jen v případě blízkosti dětí nebo zvířat, květy této rostliny jsou velmi dráždivé a mohou jim způsobit zánětlivé puchýře nebo poškodit jejich zdraví. Ozdobte si také svou zahradu krásným plaménkem.

TIP: Přečtěte si také o rostlině mandevilla. Jak na její pěstování či zazimování?


Můžou vás zajímat také další rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.