Tlustice není na pěstování nijak náročná. Pokud s pěstováním sukulentů začínáte, je tlustice skvělou volbou. Tlustic existuje více než 300 druhů (crassul), u nás zdomácněla tlustice vejčitá.
O tlusici vejčité
Tlustice vejčitá (lat. Crassula ovata) je původem z horké jižní Afriky. Chladné počasí ji nesvědčí, což je důvodem, proč je to pokojová rostlina. Má tlusté zelené lístky, připomínající mince, které jsou plné vody, proto jim stačí minimální zálivka. Možná právě vzhled lístků je původcem pověry, která se tlustici vejčité váže. V domácnosti, kde se sukulent pěstuje, se brzy objeví peníze – mince – a neopustí ji. Ať už je pověst pravdivá či ne, tlustice vejčitá je rozhodně ozdobou každého interiéru.
Je tlustice sukulent nebo bonsaj?
Lístky tlustice vejčité postupem času dřevnatí, není potřeba je nějakým způsobem upravovat, ale pokud se rozhodnete lístky zaštipovat, můžete po čase dosáhnout vzhledu bonsaje. Spolu s načervenalými stonky vypadá tlustice ve tvaru bonsaje exoticky.
Pěstování tlustice
Ke správnému růstu postačí tlustici dostatek světla, teplo a nepřelévání. Velké množství vody může rostlinu zahubit, ovšem nižší teploty a stín způsobí pouze to, že se nedočkáte květů.
Mějte tlustici v prostředí, kde je kolem 20 °C, v zimě může teplota klesnout k 10 °C. Nižší už není pro tlustici vejčitou dobrá. Tlustice se umí skvěle regenerovat, pokud jí začnou opadávat lístky, nezoufejte. Rostlina tak upozorňuje na nedostatek vláhy. Lístky po zimě dorostou nové. Pokud se vám přece jen povede rostlinu přelít, nechte ji v teplém místě vyschnout. Rostlinu zalévejte v letních měsících večer, vždy odstátou vodou.
Tlustice v ložnici
Tlustice má své dýchací průduchy na lístcích zcela uzavřené, drží tím v nich vodu. Otevírá je v noci kdy začne absorbovat oxid uhličitý, aby mohlo dojít k fotosyntéze. To je důvodem, proč je tlustice vejčitá vhodná do ložnice.
Tipy na další pokojové rostliny