Stévie jako přírodní sladidlo: Poradíme vám, jak si ji vypěstovat doma

Všichni, kdo se starají o svou váhu a zdravé stravování znají stévii. Je to přírodní alternativa cukru – a hlavně zdravá alternativa cukru. Sladit jí můžete úplně všechno – kávu, čaj, jogurt, kaše a spoustu dalších. Navíc ji klidně můžete pěstovat i v paneláku. Jak na to?

Zdroj foto: NIKCOA / Shutterstock.com

Kde a jak stévii pěstovat?

Nejvhodnější místo na pěstování stévie doma je parapet, nebo místo v květináči u okna. I přesto, že je náročná na pěstování, nepotřebujete skleník, ani slunné místo na zahrádce. Nicméně pokud máte k dispozici venkovní prostory, v létě mějte stévii venku, ale na zimu si je berte domů.

 1. Semena je potřeba zasít již koncem února či na začátku března buď tedy do skleníku, nebo do nádobky na předpěstování.
 2. Volte nádobky s průhledným víčkem.
 3. Nádobku vystelte zahradnickým substrátem s vyšším obsahem humusu.
 4. Semena vložte na substrát zhruba 3 cm od sebe, a nikdy je nezasypávejte.
 5. Zvlhčete a překryjte igelitovým sáčkem, aby si stévie tuto vlhkost udržela.
 6. Nádobku umístěte na stanoviště, kde teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia.
 7. Ven můžete stévii umístit ke konci května.
 8. Pravidelně hnojte biologickým hnojivem.

Sklízení lístků

Lístky jsou to hlavní, kvůli čemu stévii pěstujeme. Je v nich obsaženo totiž velké množství stéviosidu. Lístky můžete ostříhávat či otrhávat kdykoli je potřeba. Nicméně třikrát do roka byste měli zbavit lístků stévii celkově, začne se vám poté pěkně rozvětvovat. Lístky můžete nechat louhovat v čaji, bude poté krásně sladký.

Zdroj foto: govindji / Shutterstock.com

Lísky ale také můžete nasušit a rozdrtit na sladký prášek, který můžete používat do jakéhokoli jídla, které chcete mít zdravě sladké.

Účinky stévie

Účinky této rostlinky jsou známy již po staletí od jihoafrických indiánů. Ti ji začali nazývat sladkou bylinou, jelikož je až 45× sladší než klasický cukr. Nicméně jako sladidlo byla uznána Evropskou unií až v roce 2011.

Má nejenom nulový obsah tuku, takže žádnou kalorickou hodnotu, ale také je skvělým bojovníkem proti civilizačním chorobám.

Její účinky jsou skvělé při:

 • léčbě obezity,
 • rozšiřování cév,
 • zbavování se lupů,
 • stimulaci srdce,
 • zvyšování produkci inzulinu,
 • léčbě vysokého krevního tlaku,
 • stabilizaci cukru v krvi a další.

Používáte také stévii jako sladidlo?

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
 1. fowa říká

  Stévie mi nechutná, vadí mi její hořkost. Mám raději lipii, je 3x sladší než stevie a voní jako máta a nemá tu nepříjemnou pachuť.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.