Co je stévie? Přírodní sladidlo, které můžete pěstovat i doma

Všichni, kdo se starají o svou váhu a zdravé stravování znají stévii. Klidně ji můžete pěstovat i v paneláku. Jak pěstovat tohle přírodní sladidlo?

Co je stévie?

Stévie sladká (lat. Stevia rebaudiana), neboli stévie cukrová je přírodní alternativa cukru, hlavně zdravá. Jde o zelenou tropickou rostlinu, která může připomínat mátu. Sladit jí můžete úplně všechno – kávu, čaj, jogurt, kaše a spoustu dalších.

stévie
Zdroj foto: NIKCOA / Shutterstock.com

Účinky stévie na zdraví

Účinky této rostlinky jsou známy již po staletí od jihoafrických indiánů. Ti ji začali nazývat sladkou bylinou, jelikož je až 45× sladší než klasický cukr. Nicméně jako sladidlo stévie byla uznána Evropskou unií až v roce 2011.

Má nejenom nulový obsah tuku, takže žádnou kalorickou hodnotu, ale také je skvělým bojovníkem proti civilizačním chorobám.

Její účinky jsou skvělé při:

 • léčbě obezity,
 • rozšiřování cév,
 • zbavování se lupů,
 • stimulaci srdce,
 • zvyšování produkci inzulinu,
 • léčbě vysokého krevního tlaku,
 • stabilizaci cukru v krvi a další.

Doporučujeme: Mateřídouška

Pěstování stévie

Kde stévii pěstovat? Nejvhodnější místo na pěstování stévie doma je parapet, nebo místo v květináči u okna. I přesto, že je náročná na pěstování, nepotřebujete skleník, ani slunné místo na zahrádce. Nicméně pokud máte k dispozici venkovní prostory, v létě ji mějte venku, ale na zimu si je berte domů.

Jak pěstovat stévie?

 1. Semena je potřeba zasít již koncem února či na začátku března buď tedy do skleníku, nebo do nádobky na předpěstování.
 2. Volte nádobky s průhledným víčkem.
 3. Nádobku vystelte zahradnickým substrátem s vyšším obsahem humusu.
 4. Semena vložte na substrát zhruba 3 cm od sebe, a nikdy je nezasypávejte.
 5. Zvlhčete a překryjte igelitovým sáčkem, aby si stévie tuto vlhkost udržela.
 6. Nádobku umístěte na stanoviště, kde teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia.
 7. Ven můžete stévii umístit ke konci května.
 8. Pravidelně hnojte biologickým hnojivem.

Sklízení lístků stévie

Lístky jsou to hlavní, kvůli čemu stévii pěstujeme. Je v nich obsaženo totiž velké množství stéviosidu. Lístky můžete ostříhávat či otrhávat kdykoli je potřeba. Nicméně třikrát do roka byste měli zbavit lístků stévii celkově, začne se vám poté pěkně rozvětvovat. Lístky můžete nechat louhovat v čaji, bude poté krásně sladký.

Lidé také čtou: Lipie citronová – bylinka i sladidlo

Lísky ale také můžete nasušit a rozdrtit na sladký prášek, který můžete používat do jakéhokoli jídla, které chcete mít zdravě sladké.

Používáte také stévii jako sladidlo?


Tipy na další články

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
 1. fowa říká

  Stévie mi nechutná, vadí mi její hořkost. Mám raději lipii, je 3x sladší než stevie a voní jako máta a nemá tu nepříjemnou pachuť.

 2. Jara říká

  Možná, když už mluvíte o těch Indiánech, určitě víte, že stewii používali jako silnou antikoncepci. Proč to v článku neuvadite? Působí hlavně na pohyblivost spermií.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.