Tradiční velikonoční recepty – 10 tipů na velikonoční jídla

Přinášíme vám tradiční recepty na období Velikonoc, které vám budou chutnat. Máme pro vás připravených 10 receptů na velikonoční jídla, které pro vás máme na inspiraci a můžete si je uvařit nebo upéct u vás doma, nejen během Velikonoc, ale i kdykoli během roku . Zdokonalujte se v kuchyni, zkoušejte nová jídla! Stačí když si připravíte potřebné suroviny a vyzkoušíte tyto ověřené tipy na jídla během Velikonoc.

Nejlepší recepty na Velikonoce z ověřených kuchařek. Pokud stále přemýšlíte co uvařit během tohoto slavnostního období roku, vyberte si z této nabídky.

Zelená jídla na Zelený čtvrtek

Zelená polévka na talíři znamená vítání jara. Připravovat zelenou polévku nebo jiné zelené jídlo na Zelený čtvrtek je ve více českých rodinách velkým zvykem. Zelená polévka je symbolem jara a probouzející se přírody. Zelená barva k jaru prostě patří.

nejlepší recepty na velikonoce
Zdroj foto: Elena Shashkina / Shutterstock.com

V minulosti naše babičky připravovaly tuto polévku z prvních jarních bylin, dnes se v domácnostech často setkáváme právě se špenátovou nebo brokolicovou polévkou, které mají krásnou zelenou barvu a tak rozjasní slavnostní stůl. Dobrou volbou je také krémová hrášková polévka, zvolit můžete mražený i konzervovaný hrášek, případně jemnější porková polévka či polévka z medvědího česneku.

Postní Velký pátek a slavnostní Bílá sobota

Na Velký pátek se zvykne jíst střídměji a připravují se většinou bezmasé recepty, protože se připravuje na hostinu během následujících dní. Křesťané dodržují přísný půst. V tento den maso nahraďte za zdravé ryby a připravte si vaše oblíbené bezmasé jídlo.

Na Bílou sobotu se připravují různá slavnostní jídla, aby byl velikonoční stůl plný dobrot. Zvykne se péct jehněčí či kozí maso, připravovat uzené maso, klobásy. Nesmí chybět ani tradiční velikonoční nádivka.

Na Velikonoce zvykne mít každá rodina své zažité menu, které představuje jejich vlastní velikonoční tradice. Přinášíme vám několik inspirací na typické velikonoční recepty, připravované v naší zemi.

krůtí roláda

Krůtí roláda

Vynikající recept na sváteční stůl

velikonoční nádivka

Nadýchaná velikonoční nádivka

Tradiční velikonoční recept s uzeným masem

kuřecí roláda z prsních řízků

Kuřecí roláda

Roláda z prsních řízků plněná sušenými rajčaty

vaječná tlačenka recept

Vaječná tlačenka

Ideální jako pohoštění pro návštěvu

Kynutý velikonoční mazanec

Neodmyslitelně patří na velikonoční stůl

velikonoční beránek

Velikonoční beránek

Tradiční velikonoční recept na Velikonoce

Jidáše

Velikonoční jidáše

Neodmyslitelně patří na velikonoční stůl

sloní žrádlo recept

Sloní žrádlo

Skvělý základ na chlebíčky či k pečivu

sýrová roláda

Sýrová roláda

Slavnostní delikatesa z plátkového sýra

Vajíčková pomazánka

Vajíčková pomazánka

Vhodná pro návštěvy a hoštění rodiny

Tradiční velikonoční recepty vás překvapí svou chutí. Vychutnávejte si vaše jídlo každý den!

Slavnostní pohoštění pro návštěvu a šibače

Na Velikonoční pondělí je zvykem připravit bohaté pohoštění pro kupače a šibače, kteří vás přijdou navštívit. Pohoštění pro návštěvu zvykne sestávat z klasických chlebíčků, které jsou pěkně ozdobené, sladkých koláčů, obložených mís, uzeného masa či klobásek. Na jednohubky můžete připravit různé pomazánky, které budou nejen chutné, ale potěší každé oko. Klasikou je vajíčková pomazánka, kromě ní však můžete zkusit i něco nového, například krabí pomazánku či pomazánku z medvědího česneku.

Tip: Nejlepší pomazánky na jednohubky: 10 tipů pro návštěvy i oslavy

Tradiční velikonoční recepty jistě zahrnují i přípravu vajíček na všechny způsoby. Uvařená vajíčka natvrdo podélně rozřízněte, ze žloutek připravte žloutkovou pěnu, naplňte bílku a dozdobte zeleninou. Vajíčka také můžete naplnit oblíbenou nádivkou a podávat s křupavou bagetkou.

Velikonoční pečení

Sladké pečení patří k Velikonocům stejně jako k Vánocům. Podle tradic se zvyknou připravit typické sladké pokrmy jako boží milosti, beránek, mazanec či vánočka. V mnoha rodinách si místo našly i velikonoční perníčky, které si vykrajované na typicky jarní tvary – zajíčky, vajíčka, kvítky. Méně tradičním, ale zdravým a zajímavým receptem je mrkvový dort, který se dá rovněž dozdobit ve velikonočních motivech. Jaké tradiční koláče zvyknete na Velikonoce připravovat u vás doma?

Stačí už jen slavnostně prostřít velikonoční stůl, svolat celou rodinu a pochutnat si na připravených velikonočních dobrotách. Dobrou chuť!


Zaujímá vás také

14 tipů na tradiční masupustní jídla

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.