Cyklostezky: Poznejte 5 nejoblíbenějších v České republice

Cyklostezky v ČR najdete na každém kroku, jelikož patříme k vášnivým cyklistům. Víte, jaké cyklostezky patří k těm nejoblíbenějším u nás? Určitě si z nich vyberete i vy!

Nezáleží na tom, zda máte rádi náročnější terén nebo chcete jet jen po rovinkách a vzít s sebou děti, u nás si každý najde to své.

cyklostezky
Sportovec na cyklostezce. Zdroj foto: Tinny Photo / Shutterstock.com

Výlet nebo dovolená na dvou kolech

Na kole se můžete vydat jen na jednodenní výlet, mnozí tak ale tráví celou svou dovolenou. Na kolo se vám s dobrou výbavou vejde totiž všechno potřebné – a klidně pak můžete projet i více koutů naší krásné republiky. Pro cyklisty je totiž opravdu k dispozici řada cyklostezek, vybrat si můžete podle obtížnosti i podle toho, co byste po cestě chtěli vidět a zažít. Máte rádi aktivní dovolenou? Pak se nechejte inspirovat.

Moravské cyklostezky pro nenáročné cyklisty a děti

Jezdíte s dětmi, které ještě nezvládnou náročnější terén, nebo si chcete užít jízdu na kole, ale nechce se vám šlapat do nekonečně dlouhých kopců? Pak určitě zavítejte na Moravu. Najdete zde řadu nenáročných cyklostezek a můžete se po cestě kochat nádhernou přírodou i vinicemi.

Lednicko-valtický areál

Za návštěvu určitě stojí Lednicko-valtický areál, zde si můžete zajít i na zdejší zámek nebo zkuste vystoupat na Minaret.

 • Tento areál je obrovský, najdete zde řadu kouzelných zákoutí, rybníky a různé atrakce pro děti. Projet se můžete i lodí.
 • Cyklistické stezky v areálu vedou po rovině, vzít s sebou můžete skutečně i ty nejmenší děti.

TIP: Cykloturistika – Jaké vybavení potřebujete na dovolenou na kole?

Národní park Podyjí

Pokud si troufáte na náročnější terén, určitě na kole vyražte i do Národního parku Podyjí. Zde si trošku máknete, trasa je dlouhá až 40 kilometrů, i když si ji lze samozřejmě zkrátit, počítat ale musíte i s nějakými těmi kopci. K vidění je tu všechno od vinic, vřesovišť až po zvířata.

Za zmínku pak jistě stojí i cyklostezka Baťův kanál. Ta je dlouhá až 80 kilometrů a dále na ni navazují i zdejší vinařské stezky. Zvolit si ale můžete okruh podle svých možností. Převážně se pak jede po samotných březích Baťova kanálu.

TIP: Pálava – ráj mezi cykloturisty – dovolená mezi vinohrady

Cyklostezky na Třeboňsku

Jižní Čechy jsou nádherné – Třeboň a přilehlé rybníky by měl vidět každý. Zdejší cyklistická trasa vede okolo Třeboně a jede se podél rybníků včetně rybníka Svět. Jde o trasu rovinatou – a tudíž nenáročnou. Vedou tudy asfaltové rovné cesty, převážně se jede lesem, a právě okolo zdejších rybníků. Na tento výlet si určitě vyhraďte celý den a ručíme vám za to, že nebudete litovat.

Zajet si sem klidně můžete i v případě, že na kole sedíte jen párkrát do roka. I když je trasa delší, je skutečně odpočinková – a místní příroda vás dobije energií. Starší děti trasu zvládnou také.

Cyklostezky v Babiččině údolí

Chráněné území Babiččino údolí se nachází v Královéhradeckém kraji – a zdejší krajina vám doslova vezme dech. Už jen to, že zdejší kraj je považován za kraj jedné z našich nejlepších spisovatelek Boženy Němcové.

Určitě navštivte Ratibořice, kde právě Božena Němcová žila a své vzpomínky následně zachytila do své knihy Babička. Zdejší stezky jsou rovinaté, lemují je skály a úchvatná příroda. Pokud pojedete z České Skalice až do Babiččina údolí, čeká na vás trasa dlouhá asi 15 kilometrů. Navštívit tu můžete Staré Bělidlo nebo Viktorčin splav.

Cyklostezka. Zdroj foto: Branislav Cerven / Shutterstock.com

Cyklistická Šumava pro každého

Na Šumavě si každý cyklista najde to své. Je zde řada cyklostezek a vybrat si můžete podle náročnosti.

 • Jsou zde cyklostezky krátké a nenáročné určené pro začátečníky a rodiny s malými dětmi, najdete tu ale i opravdu náročné stezky vedoucí do hodně strmých kopců, takže si dáte do těla.
 • Šumava láká především na přírodu, která je zde jiná než kdekoliv jinde v České republice.
 • Cyklostezka tu vede například kolem vodní nádrže Lipno, kde se můžete zastavit i na nejstarší Stezce korunami stromů u nás.
 • Stezka kolem Lipna má dvě úrovně, jedna je kratší, ta je určená pro rodiny s dětmi a ta druhá má přes 40 kilometrů, ta je o něco náročnější.
 • Pro zdatné cyklisty je na Šumavě připravena i výzva v podobě výšlapu na Velký Javor.

U nás si každý cyklista přijde na své!

Které cyklostezky v naší zemi máte projety a které patří mezi vaše nejoblíbenější?

Zdroj: visitczechrepublic.com


Další tipy na výlety

Mohlo by se Vám také líbit
2 komentáře
 1. Tomáš říká

  Nejkrásnější cyklostezky jsou kolem řek. Např. kolem Tiché Orlice nebo kolem Vsetínské nebo Rožnovské Bečvy.
  Hlavně si neplést cyklostezku s cyklotrasou.

 2. Petr Procházka říká

  Co tak přidat GPX soubory?

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.