Octomilky dokáží pěkně potrápit. Vyzrajte na ně s kvalitní pastí

Octomilky jsou malí nežádoucí spolubydlící, kteří se často objeví odnikud, a je velmi těžké se jich zbavit. Odkud se v domácnosti berou a jaké jsou efektivní způsoby, jak se jich opravdu zbavit? Důležité je zakročit rychle.

Jedná se o malé mušky, jež umí být pekelně otravné. Mezi obecné názvy patří také octomilka octová, vinná nebo také takzvaná ovocná muška.

Octomilka obecná

Mohlo by se zdát, že se tento hmyz objevuje spíše v domácnostech, kde se tolik nelpí na hygieně – to však vůbec nemusí být pravda. Octomilky mohou postihnout každou domácnost. Nejraději mají tyto mušky cokoliv kvasícího, ovoce či víno a mnoho dalších potravin.

Záludnou otázkou může být, jak se v domácnosti vždy z ničeho nic objeví, a ještě v takovém množství. Vše však spočívá v tom, že se octomilky dokážou velmi rychle množit. Stačí tedy, aby jich pár přiletělo například oknem, ty nakladou vajíčka a během několika dní máte doma celý zástup tohoto otravného hmyzu. Ačkoliv se nejedná o druh, který by nám byl přímo nebezpečný, mohou přenášet plíseň mezi potravinami, a ty tak rychleji podléhají zkáze.

Zdroj foto: somyot pattana / Shutterstock.com

Důležitá je prevence

Vzhledem k tomu, jak je obtížné se ovocných mušek zbavit, pak je o mnoho lepší dbát raději na prevenci.

K omezení výskytu octomilek mohou pomoci tyto zásady:

 1. Často uklízejte kuchyň. To je totiž místnost, která je pro ně přímo rájem. Stačí jen malé lákadlo, co je přivolá, a pak se jich jen stěží zbavíte. Proto myslete na opravdu časté uklízení, díky tomu můžete také snížit počet případných nakladených vajíček.
 2. Šťávu, víno, ocet a další sladké tekutiny uchovávejte v dobře těsnících nádobách, nenechávejte je stát ve skleničkách, ideálně také ihned umývejte skleničky od sladkých nápojů. To se týká také potravin – nenechávejte je zbytečně povalovat na lince.
 3. Obecně není dobré na lince nechávat cokoliv, potraviny totiž dobře skladujte, špinavé nádobí neprodleně umývejte a udržujte kuchyň v naprosté čistotě.
 4. Zkontrolujte odpadkový koš. Některé potraviny mohou mít sklon k rychlejšímu uhnívání, což opět může být lákadlem. Navíc se v koši octomilky mohou usadit, a pak se jich bude ještě těžší zbavit. Proto zkažené potraviny noste raději rovnou do popelnice, případně je vhoďte nejprve do pytlíku. Dalším řešením je pravidelně a často vynášet odpadkový koš.
 5. Ovoce je lepší skladovat v lednici, kam by se žádný škůdce neměl dostat. V jiném případě alespoň pravidelně ovoce kontrolujte, zda nezačíná hnít a nemůže se tak stát středem pozornosti pro dotěrný hmyz.
 6. Důležité je také správné zalévání pokojových rostlin. Jestliže je budete pravidelně zbytečně přelívat, voda se začne v květináčích udržovat, kazit se a může tak být vhodným prostředím pro nakladení vajíček. Jestliže máte podezření, že mohou být vajíčka již nakladena, zalijte květiny velmi slabým roztokem hypermanganu. Nadále dávejte pozor, abyste rostliny nepřelívali, nechte je raději na pár dní vyschnout.
 7. Lákadlem může být také odpad, ve kterém mohou zůstávat zbytky jídla. Jestliže vás tedy trápí octomilky, pravidelně čistěte odpad, postačí i horká voda a saponát, zvolit však můžete i speciální gely či granuláty.
Zdroj foto: Sylvie Bouchard / Shutterstock.com

Pasti, co koupíte v obchodě

Otázka, jak na mušky octomilky, přináší mnoho různých odpovědí, jedním z řešení může totiž být například pořízení speciální pasti v obchodě, která by vás octomilek měla zbavit. Nabízí se několik možností:

 • Okenní mucholapka: Jedná se o mucholapku, jež umístíte do okna, kromě octomilek se na ni budou chytat například také mouchy. Doba jejího působení je několik měsíců, pořizovací cena za 4 kusy je zhruba 40 Kč.
 • Elektrický lapač: Jedná se o lapač, co ke své funkci potřebuje připojení do zásuvky. Mušky jsou přitahovány UV světlem, následně jsou zlikvidovány vysokým napětím. Působit dokáže v okruhu 20 m2, pořizovací cena je kolem 220 Kč.
 • Lapač octomilek: Obyčejný lapač lze pořídit v několika variantách, princip funguje na lákadle, kvůli kterému mušky vletí dovnitř, ovšem díky důmyslnosti produktu se již nedostanou ven a utopí se v roztoku. Dle druhu výrobku se cena liší, může jít o desítky až stovky korun.
 • Fly Stick: Tento lapač funguje také na principu lákadla, je však v kombinaci s lepivým povrchem, na nějž se hmyz přichytí.
 • Sprej proti létajícímu hmyzu: Tato chemikálie vám může pomoci v boji s octomilkami, je však nutné dávat pozor, abyste s ním nepotřísnili potraviny. Navíc další nevýhodou je, že tento přípravek nezlikviduje již nakladená vajíčka, ale pouze vyvinuté jedince.
Zdroj foto: Michael Ayling / Shutterstock.com

Domácí nástrahy

Proti těmto záškodníkům lze bojovat i podomácku vyrobenými pastmi, co vám pomohou s likvidací octomilek. Nejedná se o nic složitého, vyzkoušejte některý z těchto tipů:

 • Do skleničky, případně plastové lahve s uříznutým hrdlem nalijte víno, ocet nebo nějakou jinou sladkou tekutinu. Z důvodu, abyste na tuto návnadu nepřilákali ještě jiný hmyz, je důležité nádobu překrýt potravinářskou folií. Do té pak stačí udělat několik malých dírek. Těmi se octomilky dostanou dovnitř na návnadu, ovšem ven už nevyletí. Poté stačí obsah jen vylít do odpadu.
 • Na principu předchozí pasti můžete použít také pevnou návnadu, nějaké ovoce či zeleninu jako je například banán, rajče nebo citron. Nádobu pak stačí opět překrýt folií a udělat dírky.
 • Další podobný lapač můžete také udělat ze sklenice či jiné nádoby, dovnitř pak smíchejte ocet, pár kapek saponátu a cukr. Vše zamíchejte, postavte nádobu na dobře přístupné místo, aby to bylo silným lákadlem octomilkám, a můžete čekat. Mušky se totiž nalákají na sladké, a kvůli saponátu se pak z nádoby již nedostanou.
 • Rychlým způsobem, jak se zbavit malých mušek, je sáhnout po vysavači. Jestliže znáte místo, odkud se octomilky rojí, pak jich můžete jednoduše velké množství vysát. Jedná se o snadný a efektivní způsob.
 • Nejedná se sice o zrovna rychlý způsob, jak se octomilek nutně zbavit, jedná se však o zajímavé řešení. Jestliže vaši kuchyni dlouhodobě obývají octomilky, pořiďte si masožravé rostliny. Hodí se například rosnatka kapská či mucholapka podivná. Ty se pak o otravný hmyz postarají. Kromě masožravých rostlin můžete také do místa výskytu zkusit umístit rýmovník, který by měl malé mušky odpuzovat.
 • Ovocné mušky nesnáší, podobně jako ostatní hmyz, vůni koření. Můžete proto po bytě rozmístit aromatické koření. Vyzkoušejte proto v malých mističkách rozmístit po místnosti hřebíček či jiné aromatické koření, řešením může být také zapíchat stroužky česneku do květináčů. Tento způsob však není zrovna příznivý, protože zanechá v bytě silné aroma.
Zdroj foto: RebeccaJaneCall / Shutterstock.com

Octomilky v lednici

Někdy může dojít k tomu, že se vám octomilky dostanou až do lednice. To je pro ně samozřejmě učiněný ráj a bude se jim tam skvěle dařit, proto je důležité se jich okamžitě zbavit. Ptáte se, jak na to?

 1. Základem je do lednice umístit některou z pastí, ideálně tu s potravinářskou folií, využít však můžete jakoukoliv.
 2. Poté, co se většina mušek chytne do pasti, zlikvidujte ji.
 3. Dalším krokem je vyndat všechny potraviny z lednice a hadříkem vyčistit celou lednici důkladně pomocí desinfekčního prostředku, jež zaručí i odstranění vajíček, z nichž by se mohly později vylíhnout další mušky a opět obtěžovat.

S podzimem často přicházejí otravné octomilky, objevit se však mohou v průběhu celého roku. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí jsou schopné se množit, je opravdu důležité zasáhnout co nejdříve, ať už pastí, co si vyrobíte doma, nebo koupíte prostředek v obchodě.

Základem je udržovat špičkovou čistotu v kuchyni. Vše ihned po sobě uklízejte, pravidelně vynášejte koš a čistěte prostory pomocí desinfekčních prostředků. To vše by mělo být základem pro to, aby se u vás těmto malým muškám nelíbilo. Čistotu totiž opravdu nemají rády.

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací