Jak se zbavit kuny? Účinné a jednoduché tipy

Máte problém s kunou na půdě nebo v autě? Pokud vám již nadělali dost problémů a přemýšlíte, jak se jednoduše a účinně zbavit kuny, poradíme vám, jaké máte možnosti.

Zvíře kuna

Kuny vypadají na první pohled jako roztomilá zvířátka, jenže jakmile se usadí v našem obydlí, už nám tolik roztomilá nepřijdou. Milují totiž lidská obydlí, kde se mohou ukrýt a udělat si svůj pelíšek.

Také vyhledávají poblíž domů potravu i pro mladé kuny, té je v popelnicích dostatek, a tak se nevyskytují jen na vesnicích, ale i ve městech. Kuna se může dostat na zahradu, kde ohrožuje zejména kurníky se slepicemi, líbí se jí ale i na půdách nebo u motorů aut. Jak si s nimi poradit a vyhnat je?

Jaké druhy kuny známe?

 • Kuna lesní, neboli kuna obecná (lat. Martes martes)
 • Kuna skalní, neboli kuna domáca (lat. Martes foina) – právě tento druh kuny se stěhuje k domům a můžete jej najít i ve vašem autě.

Vzhled kuny

Jak vypadá kuna? Je zbarvená do hněda a na krku je vidět velkou bílou skvrnu. Obvykle má kuna délku kolem 50 cm a může vážit až 2,5 kg. Kunu si můžete splést s lasicí nebo kočkou, zvláště pokud už je venku šero.

Stopy kuny

Stopy kuny ve sněhu je dobře vidět. Jak vypadají stopy si můžete prohlédnout na obrázku.

Stopy kuny skalní ve sněhu
Zdroj foto: Oleksandr Kliuiko / Shutterstock.com

Proč spí kuna v motoru auta?

Kuny považujeme za zvířata, která se vyskytují v lesích, takže by se měly pohybovat logicky jen v okrajových částech měst nebo na vesnicích, ale není tomu tak. Když kuna zjistí, že i v centru města má dostatek potravy a může si z popelnice vytáhnout takřka bez práce něco dobrého k snědku, bude se na místo často vracet.

 • Právě ve městech se pak stává, že si kuny najdou teplé útočiště na noc v motorech aut. Je tam teplo a bezpečno.
 • Že nám kuna spí v autě, můžeme poznat lehce. Buď za sebou zanechá výkaly, nebo prostě ráno nenastartujeme.
 • Kuny totiž mohou poškodit dráty a jiné součástky a nás pak čeká jen drahá oprava auta.
 • Z motoru auta se kuna dá odehnat například postřikem, existují speciální spreje, které mají kuny odhánět, takže na motor můžete aplikovat tento sprej a čekat, zda to zabere.
 • Dobrou metodou jsou i akustické plašiče na kuny, které se k motoru nastraží. Tyto plašiče vydávají pro kuny a jiné hlodavce nepříjemný zvuk, který je odradí. Plašiče ale nemusí zabrat vždycky.

Kuna na půdě

Kuny si velmi rády dělají pelíšky na půdách, je tam totiž teplo a také bezpečno. Jenže svou návštěvou mohou nenávratně poničit zateplení domu a střechy. Kuny jsou mrštné, mají úzké tělo, takže se dokážou protáhnout i tou nejmenší skulinkou a také zdatně šplhají. Prevencí je úplně zatěsnění každého kousku domu, ale často je problém najít skulinku, kterou se kuna do domu dostala. Ony to totiž vážně umí a jsou velmi chytré.

Že je kuna u vás doma poznáte lehce, jelikož docela výrazně zapáchají. Také za sebou kuny zanechávají trus, a pokud je kuna na půdě, je možné, že během noci uslyšíte její dupání. Jednat ale musíte ihned, jakmile se totiž i ostatní kuny z okolí dozví, že je u vás dobře, budete mít problém o to větší. Jednu kunu ještě vyženete, ale pokud jich bude víc, bude to náročný boj. Jde totiž o inteligentní zvířátka.

Jak se zbavit kuny?

Dostala se k vám kuna? Jak se zbavit kuny na zahradě, na povalě, v autě, ve střeše či u slepic? Poradíme vám.

Past na kuny

Pasti jsou dobrým řešením, když přemýšlíte jak se zbavit kuny na půdě, ale pouze v případě, že doma máte jen jednu zatoulanou kunu. Pokud je jich více, nepodaří se vám je tímto způsobem všechny pochytat. Jakmile kuny vidí, že se jedna do pasti chytila, další už vám na lep neskočí.

Tyto pasti na kuny vypadají jako klícky, říká se jim sklopky a fungují na jednoduchém principu. Nikdy ale nesmíte na past chytat holýma rukama, jakmile kuna ucítí lidský pach, do této pasti prostě nevleze.

K manipulaci se obvykle využívají kleště. Do pasti se kuna chytí, ale nezabije ji to. Vaším úkolem je pak kunu odvézt pryč, ale dejte si záležet na tom, aby to bylo dostatečně daleko. Minimálně by to mělo být deset kilometrů od domu, jinak je dost možné, že se váš nezvaný host zase vrátí do svého pelíšku na půdě.

Plašička na kuny

O akustických plašičích už byla řeč, u aut to zabírá, ale v domě, kde se kuna zabydlela, to nemusí být úplně účinná metoda. Na nepříjemný zvuk si totiž kuna dokáže po nějaké době zvyknout. Prodávají se ale i modernější elektronické plašiče, které zvuky mění, což je mnohem účinnější. Některé plašiče mají i čidla, když se kuna pohne, rozsvítí se světýlko, jehož se zvíře lekne a raději uteče.

Poslední možností je jed na kuny

Pokud nikde chvíli nepůjdete autem, vyzkoušejte nasypat pod kapotu jed na kuny, který koupíte v obchodech pro zvířata nebo na internetu. Mělo by to pomoct zbavit se kuny v motoru

Babské rady na vyhnání kuny

Nakonec můžete zkusit babské rady. Kunám páchne voda po holení, tu můžete aplikovat do dírek na půdě za pomocí stříkačky. Účinnou variantou by měly být i klasické vonné stromečky do auta s citronovou vůní. Nakupte jich co nejvíce a vyvěste je na půdě. Nakonec už mohou pomoci jen lidské vlasy. Můžete se ostříhat nebo poprosit kadeřnici, aby vám poskytla pramen ustřižených vlasů. Pak vlasy dejte na půdu.

Mnohdy je nutné vyzkoušet více metod, než objevíte tu pravou, která zafunguje.

Zdroj: yourgardentips.com, garden-landscape.com

Mohlo by se Vám také líbit
36 komentáře
 1. 56 gogo říká

  nechte kuny žít!!

  1. Hugo říká

   To se ti řekne nechat je žít ,ale když to rozkouše hadice a dráty u motoru auta ,tak první co tě napadne NENI ,,nechat je žít”

  2. Tomáš říká

   Mně pomohl až elektrický ohradník ? jinak veškeré rady byly na nic.

  3. Josef říká

   A vy mi zaplatíte škody po kuně?

 2. Pepa říká

  Kunu vyženete, když postříkáte prostor Savem a to opakovaně po 14ti dnech! Mám to vyzkoušené. P

 3. Ema říká

  Ho*no od tygra. Na půdě nebo v autě asi ne, ale ve stodole, kůlně funguje dlouhodobě a na 100 %.

  1. Vladimír Dluhoš říká

   Ne, nefunguje, ani pytel vlasů z kadeřnictví – cca 20 sáčků po celé garáži a po příjezdu všechno rozkousané a poházené po celé garáži a plno hovínek kolem nebo přímo do vlasů. Vůně do záchodu, kuličky a pod. taky nic. Prý se máme skamarádit.

  2. josef kuna říká

   Nepomůžou ani smradlavé clhupy od lva. Jaké bylo ale mé překvapení když jsem přijel na STK a chlupy roztahané po celém motoru. Mechanik čuměl jak vyoraný….Pomohlo ale králičí pletivo,nastříhané oka a ohlá tak aby píchala. Pozor ale na baterku-zkrat. Na chalupu to chce ale jinou metodu. navrtat dírku a stříknout trochu benzinu, a opakovat častěji.

  3. Blikware říká

   Ano. V ZOO na vás budou sice čumět, pak ale budete mít na půdě tygří ho*no a kunu. Asi tak

 4. Alena říká

  Je to sice nepříjemné, ale mně se kuny líbí, jsou miloučké.
  Vyženou ze zahrádky zase další hr aboše

  1. hanzi říká

   Kunu máme, a hraboše taky. Nula bodů.

   1. Vladimír Dluhoš říká

    Kunu taky máme a krtků i hrabošů plno. Zkusím ještě Savo, jak tu někdo píše.

 5. Květoslava říká

  Našla si cestu do nového domu na půdu. Dva roky s ní bojuju. V noci se nevyspím, protože tam vyvádí jako parta, která se vrátila nad ránem po tahu domů. Škube izolaci, vytlačuje ji každou možnou skulinou. Sklopec nezabral… Manipulace s ním v rukavicích, nastražené slepičí vejce domácí, odebrané z kurníku v rukavicích… Kuna doma je pr*ser a dala bych cokoli, co zabere. Toužím po tom ji dostat z domu. A to se mi ještě nenastěhovala do auta. Nemám s ní ani trochu slitování.

  1. Jaroslav říká

   Na půdě mi pomohlo tranzistorové rádio, několik dní jsem ho tam nechal hrát, hlasitost na max.

   1. Radomír říká

    …a jakou stanici?

    1. Miluse říká

     ??????

     1. 69kun říká

      Nejspíš to gayráááádio ???

  2. Jirka říká

   Jedine co pomohlo nam, bylo fyzicky kune zanezit, aby se na pudu dostala. Vypozoroval jsem, ze leze po rohu domu nahoru. Dal jsem tam draty proti holubum, obracene smerem dolu a je po problemu. Na strese pak dukladne uzavrete vsechny diry, kterymi by mohla prolezt.

  3. Jarda říká

   do auta zavěs závěstné kuličky do záchodu,půdu jsem vystříkal naředěním savem,od té doby klid.kuňe vadí chlor

   1. Hanzi říká

    Které? W5 z Lidlu ignoruje 🙁

   2. Miluse říká

    Chlor za chvili vyprcha. To delate denne?

    1. Barkley říká

     Od te doby co mam v dome psa se kuna uz neukazala 😉

 6. Věra říká

  Náš pan elektrikář přišel úplnou náhodou na to, jak se zbavit kun… nainstaloval před garáž světla, která mají čidla a rozsvítí se na pohyb, ještě tam naprogramoval kratší časový interval a bylo po kunách…

 7. Vilda říká

  Už jsem to doporučoval několikrát, zřejmě tomu ale moc lidí nevěří. Vyzkoušel jsem sklopec, psí vlasy, lidské vlasy – nic. Až mi jeden myslivec přinesl ztaženou, vykuchanou a vysušenou kunu (celou). Pověsil jsem ji na půdu a od té dob mám “svatý pokoj”. Není to žádná paráda, ale jak se říká – účel světí prostředky. A tento prostředek se fak povedl. A ještě malé upozornění – ta vysušená kuná nepáchne a mouchy a ostatní otravný hmyt si jí vůbec nevšímají. Prostě ideální prostředek. Zkuste, nebojte se.

 8. Tom říká

  Na půdě řádila jak divá. Dokonce vytáhla pexeso po dětech a hrála ho. A to dost dobře:-) Čpavková voda v otevřené sklenici pozvolna rozprostřela na půdě takové aroma, že to nevydržela ani naše gemblerka. Zmizela. Za 14 dní čpavek vyprchal a za další týden byla zpět. Asi aby dohrála rozehranou partiji. Opět sklenice s čpavkovou vodou a je dva roky klid. Zřejmě jsem dohrál hru vítězně. 🙂

 9. Vladimír říká

  Kuny nadělali…… 😀 Vrať se do školy

 10. Jiří říká

  Kuna se zviditelnila tím, že mi u chalupy z okapu pod střechou trčelo torzo slepice. Té potvůrce se nepodařilo slepici malým otvůrkem vtáhnout na půdu. Na její vypuzení nefungovaly použité vlasy a jiné vychytávky.
  Pak mi někdo poradil Savo a já k tomu ještě rozmístil po půdě chlorové tablety určené do vířivky.
  Je to cca 3 měsíce a od té doby je klídek.

  1. Miluse říká

   Jj chlorove tablety jsou lepsi nez savo. To brzo vyprcha, tablety vydrzi mnohem dele.

   1. David říká

    Mě zabralo rádio a blikače od kola a pak i přítomnost psa na zahradě.

 11. Iva říká

  Díky za radu, na kuny vyzkouším,ale neví někdo jak se zbavit i potkanů ? Jed sice žerou,ale od potoka lezou stále nový do zahady kde mám kuník,ani kočka je nevyhnala.
  Budu ráda za každou radu. Díky

  1. Miluse říká

   Jaky jed pouzivate? Ja bych vydrzela az se jedu nabasti vsichni bude pokoj i kdyz kanaly jsou pro ne to prave. Pokud je kanal majetek mesta, mel by deratizovat celou trasu.

 12. Miluse říká

  Jaky jed pouzivate? Ja bych vydrzela az se jedu nabasti vsichni bude pokoj i kdyz kanaly jsou pro ne to prave. Pokud je kanal majetek mesta, mel by deratizovat celou trasu.

 13. Stefan říká

  Ja som posypal agregát auta mletým peprom a zatiaľ mám pokoj

 14. Stefan říká

  Ja som posypal agregát auta mletým peprom a zatiaľ to funguje, nikto tam nechodí

 15. Martin říká

  Už dvakrát jsem byl v servisu s překousanými dráty. Nic z mototechny nepomáhá. Ale posledně to byla myš. Sedl jsem do auta a odjezdil po nákupech asi 5 km. Nakonec jsem přijel na zahradu, zastavil jsem. Zpod kapoty vylezla na přední sklo myš. Poznala, že už je doma. Když mě uviděla v autě, tak zase zalezla pod kapotu.

 16. Honzas říká

  Na kunu funguje jedině vzduchovka.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.