Životní stylZvířata

Jak se zbavit kuny? Účinné a jednoduché tipy

Jak se zbavit kuny? Účinné a jednoduché tipy

Máte problém s kunou na půdě nebo v autě? Pokud vám již nadělali dost problémů a přemýšlíte, jak se jednoduše a účinně zbavit kuny, poradíme vám, jaké máte možnosti.

Zvíře kuna

Kuny vypadají na první pohled jako roztomilá zvířátka, jenže jakmile se usadí v našem obydlí, už nám tolik roztomilá nepřijdou. Milují totiž lidská obydlí, kde se mohou ukrýt a udělat si svůj pelíšek.

Také vyhledávají poblíž domů potravu i pro mladé kuny, té je v popelnicích dostatek, a tak se nevyskytují jen na vesnicích, ale i ve městech. Kuna se může dostat na zahradu, kde ohrožuje zejména kurníky se slepicemi, líbí se jí ale i na půdách nebo u motorů aut. Jak si s nimi poradit a vyhnat je?

Jaké druhy kuny známe?

  • Kuna lesní, neboli kuna obecná (lat. Martes martes)
  • Kuna skalní, neboli kuna domáca (lat. Martes foina) – právě tento druh kuny se stěhuje k domům a můžete jej najít i ve vašem autě.

Vzhled kuny

Jak vypadá kuna? Je zbarvená do hněda a na krku je vidět velkou bílou skvrnu. Obvykle má kuna délku kolem 50 cm a může vážit až 2,5 kg. Kunu si můžete splést s lasicí nebo kočkou, zvláště pokud už je venku šero.

Stopy kuny

Stopy kuny ve sněhu je dobře vidět. Jak vypadají stopy si můžete prohlédnout na obrázku.

Stopy kuny skalní ve sněhu
Zdroj foto: Oleksandr Kliuiko / Shutterstock.com

Proč spí kuna v motoru auta?

Kuny považujeme za zvířata, která se vyskytují v lesích, takže by se měly pohybovat logicky jen v okrajových částech měst nebo na vesnicích, ale není tomu tak. Když kuna zjistí, že i v centru města má dostatek potravy a může si z popelnice vytáhnout takřka bez práce něco dobrého k snědku, bude se na místo často vracet.

  • Právě ve městech se pak stává, že si kuny najdou teplé útočiště na noc v motorech aut. Je tam teplo a bezpečno.
  • Že nám kuna spí v autě, můžeme poznat lehce. Buď za sebou zanechá výkaly, nebo prostě ráno nenastartujeme.
  • Kuny totiž mohou poškodit dráty a jiné součástky a nás pak čeká jen drahá oprava auta.
  • Z motoru auta se kuna dá odehnat například postřikem, existují speciální spreje, které mají kuny odhánět, takže na motor můžete aplikovat tento sprej a čekat, zda to zabere.
  • Dobrou metodou jsou i akustické plašiče na kuny, které se k motoru nastraží. Tyto plašiče vydávají pro kuny a jiné hlodavce nepříjemný zvuk, který je odradí. Plašiče ale nemusí zabrat vždycky.

Kuna na půdě

Kuny si velmi rády dělají pelíšky na půdách, je tam totiž teplo a také bezpečno. Jenže svou návštěvou mohou nenávratně poničit zateplení domu a střechy. Kuny jsou mrštné, mají úzké tělo, takže se dokážou protáhnout i tou nejmenší skulinkou a také zdatně šplhají. Prevencí je úplně zatěsnění každého kousku domu, ale často je problém najít skulinku, kterou se kuna do domu dostala. Ony to totiž vážně umí a jsou velmi chytré.

Kuna na půdě
Zdroj foto: Rudmer Zwerver / Shutterstock.com

Že je kuna u vás doma poznáte lehce, jelikož docela výrazně zapáchají. Také za sebou kuny zanechávají trus, a pokud je kuna na půdě, je možné, že během noci uslyšíte její dupání. Jednat ale musíte ihned, jakmile se totiž i ostatní kuny z okolí dozví, že je u vás dobře, budete mít problém o to větší. Jednu kunu ještě vyženete, ale pokud jich bude víc, bude to náročný boj. Jde totiž o inteligentní zvířátka.

Jak se zbavit kuny?

Dostala se k vám kuna? Jak se zbavit kuny na zahradě, na povalě, v autě, ve střeše či u slepic? Poradíme vám.

Past na kuny

Pasti jsou dobrým řešením, když přemýšlíte jak se zbavit kuny na půdě, ale pouze v případě, že doma máte jen jednu zatoulanou kunu. Pokud je jich více, nepodaří se vám je tímto způsobem všechny pochytat. Jakmile kuny vidí, že se jedna do pasti chytila, další už vám na lep neskočí.

Tyto pasti na kuny vypadají jako klícky, říká se jim sklopky a fungují na jednoduchém principu. Nikdy ale nesmíte na past chytat holýma rukama, jakmile kuna ucítí lidský pach, do této pasti prostě nevleze.

K manipulaci se obvykle využívají kleště. Do pasti se kuna chytí, ale nezabije ji to. Vaším úkolem je pak kunu odvézt pryč, ale dejte si záležet na tom, aby to bylo dostatečně daleko. Minimálně by to mělo být deset kilometrů od domu, jinak je dost možné, že se váš nezvaný host zase vrátí do svého pelíšku na půdě.

Plašička na kuny

O akustických plašičích už byla řeč, u aut to zabírá, ale v domě, kde se kuna zabydlela, to nemusí být úplně účinná metoda. Na nepříjemný zvuk si totiž kuna dokáže po nějaké době zvyknout. Prodávají se ale i modernější elektronické plašiče, které zvuky mění, což je mnohem účinnější. Některé plašiče mají i čidla, když se kuna pohne, rozsvítí se světýlko, jehož se zvíře lekne a raději uteče.

Poslední možností je jed na kuny

Pokud nikde chvíli nepůjdete autem, vyzkoušejte nasypat pod kapotu jed na kuny, který koupíte v obchodech pro zvířata nebo na internetu. Mělo by to pomoct zbavit se kuny v motoru

Babské rady na vyhnání kuny

Nakonec můžete zkusit babské rady. Kunám páchne voda po holení, tu můžete aplikovat do dírek na půdě za pomocí stříkačky. Účinnou variantou by měly být i klasické vonné stromečky do auta s citronovou vůní. Nakupte jich co nejvíce a vyvěste je na půdě. Nakonec už mohou pomoci jen lidské vlasy. Můžete se ostříhat nebo poprosit kadeřnici, aby vám poskytla pramen ustřižených vlasů. Pak vlasy dejte na půdu.

Mnohdy je nutné vyzkoušet více metod, než objevíte tu pravou, která zafunguje.

Zdroj: yourgardentips.com, garden-landscape.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)