Seznamte se s anturií – exotickou kráskou z deštných pralesů

Daruje-li vám někdo květinu, známou pod názvem Anturie, je to jako by vám řekl: „Jsi naprosto dokonalá!“. Přesně toto totiž říká anturie řečí květin, tedy květomluvou.

Symbolika této nádherné rostliny je pak více než jasná. Jedná se o velmi elegantní záležitost, smyslnou a neotřelou, jež z kytice udělá doslova luxusní klenot. Hodí se pro slavnostní příležitosti a je vyhledávaná především milovníky dobrého vkusu.

Zrozena na kmenech amazonských stromů

Tato dáma je původem Jihoameričanka, neboť její domovinou je Kolumbie, Brazílie a Peru. Pochází z hodně rozvětvené rodiny. Rod Anthurium čítá v současné době takřka 1000 příbuzných, a to už je opravdu velmi slušný počet.  Prvotní barvou bývala červená, ale dnes jsou dostupné i krémové či růžové varianty. Asi 3/4 jejich příbuzných jsou typické epifytní rostliny, což znamená, že rostou na jiných rostlinách, ale neparazitují na nich. Další část této rozvětvené rodiny jsou skalkové či skalní květiny a jen malý podíl anturií dokáže růst na zemi, tedy i v našich bytových podmínkách. Z nich nejznámějším a nejčastěji pěstovaným druhem je Anthurium scherzerianum, k řezu se pak nejlépe hodí Anthurium andreanum. Všichni členové tohoto rodu vynikají dlouhověkostí a navíc jejich podivné květenství, o němž si ještě povíme podrobněji, trvá, při vhodných podmínkách, od jara až do podzimu.

Zdroj foto: cristian ghisla / Shutterstock.com

Pozor! Je krásná, ale jedovatá

Jakkoliv je tato dáma nádherná a svým vzezřením opravdu dokáže oslnit snad každého, tak je i jedovatá, jak už to někdy bývá. Všechny její části obsahují šťavelan vápenatý a další látky, které jsou toxické jak pro lidi, tak i pro zvířata a dokáží způsobit nemalé zdravotní problémy, které v extrémních případech mohou skončit až fatálně. V běžných podmínkách, kdy je rostlina mimo dosah dětí a není vystavena okusování domácími zvířaty, ji lze pěstovat zcela bez obav. Je ale dobré o této vlastnosti vědět a dát na to pozor. Dnes je velmi moderní zdobit živými květy například dorty, což v případě anturie by byl velký problém.

Zdroj foto: Gulsina / Shutterstock.com

Nenáročné pěstování

Krásky ale mívají tu „výhodu“, že se jim leccos promine a nejinak je tomu i u květin. Anturie jsou oblíbené nejen pro svůj vzhled, ale i pro nenáročnost pěstování. Ke štěstí jim stačí polostín nebo místo s rozptýleným světlem, celoročně stabilní teplota kolem 20 až 25 °C a přiměřená zálivka nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. Substrát je dobré udržovat stále mírně vlhký, ale nepřemokřený. Rozhodně by neměla stát ve vodě. Nemá ráda suchý vzduch a tak ocení rosení. Voda by neměla přijít přímo na květy.

Zdroj foto: Andre Boukreev / Shutterstock.com

Květ, co není květ

A teď se dostáváme k tomu, co to ten květ vlastně je. Mnoho lidí logicky usuzuje, že květ tvoří červený kalich, z něhož vyrůstá něco jako pestík. Jenže to je právě omyl. Ten červený kalich je ve skutečnosti barevně přeměněný list, který pouze podepírá žluté či zelené květenství v podobě jakéhosi hrotu ve tvaru podlouhlého toulce, jenž se odborně nazývá „spadix“, a teprve ten je krytý spoustou malých tečiček, jež jsou pravými květy této rostliny. Od tohoto je odvozeno i její české pojmenování – toulitka. 

Přesazování, hnojení, množení a nemoci anturií

Toulitka dosahuje výšky okolo 40 až 50 cm a její listy se podobně jako květy slunečnice otáčejí za sluncem, ale pobyt přímo na sluníčku, stejně jako letnění, nevyhledává. Přesazovat by se měla jednou za 2 až 3 roky do lehčí, dobře propustné zeminy, ideálně namíchané z obyčejného substrátu a rašeliny v poměru 2 : 1. Na dno květináče nezapomeňte dát drenáž, aby přebytečná voda odtékala ven. Přes vegetační sezonu, teda od března do října, přivítá anturie hnojení tekutým hnojivem a to i 2x měsíčně. Pokud nejste na hnojení květin příliš pečliví, stačí, když do zeminy zapíchnete hnojivovou tyčinku zakoupenou v běžném obchodě. Objeví-li se na listech hnědé špičky, je to známka, že něco není v pořádku. Nejčastěji je to důsledek příliš suchého vzduchu nebo nedostatku vody. Hnědé skvrny se žlutým okrajem jsou pro změnu známkou napadení listů houbami. Zde je nejúčinnějším prostředkem včasný zásah chemií, jinak hrozí uhynutí celé rostliny.

Zdroj foto: Sergio33 / Shutterstock.com

Při správné péči nejenže anturie vytrvale kvete a má svěží lesklé listy, ale taky se postupně v květináči rozrůstá. Toho se dá po určitém čase využít k rozmnožení této květiny. Trs se opatrně vyjme z květináče, rozdělí na dvě nebo více částí a každá se zasadí zvlášť.

Hitem už od osmdesátek

Kdo pamatuje 80. léta, tak si určitě vzpomene, že květy anturií bývaly žádaným druhem nejslavnostnějších příležitostí, jako například svateb, ale také často zdobily interiéry luxusních hotelů či různé prestižní akce a na květinových výstavách zaujímaly přední pozice. Taky byly pekelně drahé. Dnes se dají hezké rostliny koupit v mnoha prodejnách a tak doslova za pár korun si můžete doma vypěstovat „hodně muziky“.

Tak ať vám anturie krásně kvetou!

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací