Jak prostřít na Velikonoce jídelní stůl aneb oslavte svátky jara

Velikonoce jsou svátky jara, patří k nim nejen malované kraslice a zajíčci, ale i barvy, čerstvé květiny a dobré jídlo. Co by na velikonočně prostřeném stole nemělo chybět?

velikonoce
Zdroj foto: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Jak prostřít na Velikonoce

Velikonoční tradice

S každým větším svátkem se v rodinách spojují jisté zažité tradice. V některých rodinách zvyknou mít na stole typické symboly Velikonoc, a to zejména:

  • vajíčka – ty symbolizují plodnost, život a nový začátek,
  • kočičky – před svátky se posvěcují v kostele knězem a většina z nás je naaranžuje do vázy,
  • jarní květiny – jsou symbolem jara, zelenající se přírody, všeho co se probouzí, proto by krásně rozkvetlé jarní květiny neměly na stole chybět (narcisy, tulipány, hyacinty),
  • velikonoční beránek – v minulosti nesměl na stole chybět, dnes se tato tradice pomalu vytrácí a pečou ho jen v některých rodinách.

Kromě těchto velikonočních dekorací tvoří hlavní podstatu svátečního stolu typická velikonoční jídla, připravená podle tradičních receptů.

TIP: Velikonoční beránek – recept na vláčné sváteční pečivo

Tradiční recepty na velikonoční stůl

Mezi nejoblíbenější recepty těchto svátků patří:

  1. Velikonoční mazanec – jednoduchý a chutný recept
  2. Velikonoční nádivka – Recept s lehkou přípravou
  3. Jidáše – tradiční pečivo podávané na Zelený čtvrtek

Jarní barvy

Své velikonoční menu byste určitě měli podávat na dokonale vyzdobeném stole. Pozor ale na to, aby se z prostírání nestal mnohobarevný kýč. Barvy na stůl ale právě o Velikonocích rozhodně patří. Pokud máte bílé talíře a čiré sklenice, určitě barvy na stůl přineste v podobě pastelového ubrusu nebo ubrousků. S barvou ubrusu nebo svátečních ubrousků pak slaďte to nejdůležitější, co by na stole nemělo chybět.

Čerstvé květiny

Chybět by určitě neměly květiny, a to nejlépe čerstvé. Pokud nemáte zahrádku, květiny si určitě kupte. K těmto svátkům patří především narcisky, hyacinty nebo tulipány, pokud budete mít možnost, zkuste si někde natrhat větvičky zlatého deště. Klidně si ale můžete naaranžovat mix oblíbených květin, barevně je však zkuste sladit právě s ubrusem, nádobím nebo ubrousky. Oživit všechno můžete ještě velikonočním osením.

Pár dní před Velikonocemi si s dětmi zasejte velikonoční osení, se kterým pak můžete dále pracovat a udělat z něj skvělou dekoraci. Vyklíčit si můžete nechat pšenici, ječmen nebo třeba i čočku, která vyklíčí velmi rychle. Do zeleného osení pak umístěte malovaná vajíčka, která nesmí chybět v žádné domácnosti, nebo malé dekorativní předměty, jako jsou kuřátka nebo zajíčci. Osení můžete rovněž postavit na stůl, krásně bude vypadat například v proutěném košíčku.

Jak prostíráte stůl na Velikonoce u vás doma? Máte i vy vlastní oblíbené dekorace, kterými hezky dozdobujete sváteční stůl?


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.