Rostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Chryzantémy (listopadky): Jak na pěstování a množení?

Chryzantémy jsou však nádherné květiny s barevnými květy, které mohou dělat radost i na zahradách. Jak na jejich pěstování?

S každým ročním obdobím se pojí určitá květina. Zatímco pro jaro jsou typické sněženky nebo čemeřice, pro léto kopretiny či slunečnice, na podzim kvetou chryzantémy.

Chryzantémy jsou pro nás rostliny období Dušiček a obvykle je spojujeme s ozdobou hrobů

chryzantémy
Zdroj foto: StopperOhana / Shutterstock.com

O chryzantéme

V tuzemsku má chryzantéma (lat. Chrysanthemum) i další pojmenování. Říká se jí také listopadka nebo dušička, a to právě kvůli době, kdy kvete. I pozdní podzim může být na zahradě díky ní barevný.

Často se pěstuje v květináčích, jež pak zdobí okolí domu, terasy nebo balkony a dodají jim veselý ráz. Tyto rostliny pocházejí až z daleké Číny a Japonska, kde patří mezi velmi oblíbené.

Chryzantémy jsou symbolem japonského císařského rodu. A přestože v evropských zemích symbolizuje chryzantéma smrt, tak ve Spojených státech amerických je přijímána veskrze pozitivně. Je však škoda, aby tak krásná chryzantéma byla jen jako smuteční kytice na hrobech v období Dušiček. Ať dělá radost i na zahradě, případně do bytu jsou vhodné i umělé chryzantémy, které rozzáří interiér. Pojďme se podívat na to, co byste jí měli dopřát. 

Druhy chryzantémy

Některé rané odrůdy chryzantém vykvétají již na konci srpna, většina jich všech rozkvete s příchodem pozdního podzimu. Mezi nejoblíbenější barvy patří chryzantéma bílá. V nabídce květinářství najdete chryzantémy s květy v barvě:

  • krémové,
  • žluté,
  • oranžové,
  • růžové,
  • karmínové,
  • cihlově hnědé.

Dokonce jsou k vidění i chryzantémy s modrým květem, již se podařilo vyšlechtit v Japonsku v roce 2017. V obchodech se však většinou setkáte s dobarvenou rostlinou, která s touto novou odrůdou nemá nic společného. Již s příchodem září se obchody plní květináči s barevnými chryzantémami, takže je z čeho vybírat.

listopadky
Zdroj foto: Olena Kurashova / Shutterstock.com

Pěstování chryzantémy v květináčích

Jestliže chcete pěstovat listopadky v květináčích, pak vhodnou variantou jsou drobnokvěté odrůdy tzv. multiflora, jež byly vyšlechtěné v Evropě.

  1. Kdy sázet chryzantémy?

    Chryzantémy vysazujte na jaře po posledních mrazech, ideálně koncem dubna, začátkem května.

Aby byl květináč s rostlinou stabilní, není moc ideální lehký substrát, protože často brzy vysychá a květináč se může snadno převrhnout. Jaká další pravidla je dobré dodržovat?

  • Lepší je volit směs zeminy a rašeliny.
  • Je-li vaším úmyslem mít chryzantémy na terase, volte raději odrůdy, které odolávají mrazu.
  • Pro získání bohatého květenství je nutné rostliny pravidelně hnojit, a to nejlépe vícesložkovými hnojivy, jež jim dodají všechny potřebné živiny. Mladé rostliny upřednostňují hnojivo s dusíkem a draslíkem v poměru 2:1. Starší chryzantémy, aby dobře kvetly, hnojíme hnojivem v opačném poměru.
  • Na konci léta chryzantémy vyžadují poměrně vydatnou zálivku, lépe pak nasazují květy. Zaléváme je však ke kořenům, abychom předešli vzniku houbovitých chorob. Zalévat je třeba pravidelně, rostliny jsou háklivé na sucho, které špatně zvládají.
  • Platí, že bohaté nakvétání podporuje stanoviště s dostatkem slunečního svitu.
  • Pokud odkvetlé květy listopadky budete pravidelně zastřihávat, rostliny vytvoří květy nové, a pokvetou tak déle.

Jak zazimovat chryzantémy?

Příchod prvních podzimních mrazíků by pro vás mělo být signálem, že je potřeba zazimovat chryzantémy neboli listopadky. Nejlépe tak, že je necháte přezimovat na světlém místě, kde nemrzne, s teplotou nejlépe okolo 5 až 8 °C.

chryzantéma trvalka
Zdroj foto: Serhii Brovko / Shutterstock.com

Jak zasadit chryzantému do půdy?

Listopadky si velmi často lidé kupují jako hrnkové pro okrasu podzimních dní. A pak je vyhodí, protože s příchodem prvních mrazíků už ztrácejí na své nevšední kráse. Jenže je to škoda. Můžete jim dát ještě šanci, a to tím, že je zasadíte do země – nejlépe na konci října, maximálně na začátku listopadu.

Před tím je ovšem třeba rostliny hodně zkrátit, a to až o dvě třetiny, pak narušit kořenový bal a chryzantému nasadit do půdy. Ta by měla být bohatá na živiny, aby rostlina ještě před zimou stihla dobře zakořenit a mohla zimu přežít.

Pokud trvalka chryzantéma zimní období přežije, odvděčí se vám následující rok a možná i překvapí jiným vzhledem. Je to tím, že z původně hrnkové nízké chryzantémy se vyloupne rostlina, jež dosahuje výšky i jeden metr.

Množení chryzantémy

Chryzantémy je možné vypěstovat ze semen, množit dělením trsů nebo řízkováním.

V dubnu se odeberou koncové nedřevnaté řízky, kdy se stonek šikmo nařízne a namočí do gelového nebo práškového stimulátoru. Vysazují se do směsi písku a rašeliny v poměru 1:1. Nechají se zakořenit a pak se v průběhu května vysazují do pěstebních květináčů.

Jak je patrné, pěstování chryzantém není příliš složité. Při dodržení potřebných pravidel získáme krásnou ozdobu okolí domu.


Další oblíbené rostliny

Share this post

About the author

Dobrý den. Mé jméno je Jana Fojtíková. Jsem mámou dvou dětí a velký nadšenec do psaní. Tato záliba mě drží už od doby, co jsem se v první třídě naučila vládnout perem a poznávat písmena. Kromě rodiny k mým koníčkům patří historie, procházky přírodou, kynologie, akvaristika a také četba knih, klidně i v elektronické podobě.