Jak vybrat účes podle typu obličeje: Co sluší vám?

Poradíme vám, jak vybrat účes podle typu obličeje a jak poznat, zda by vám slušely krátké vlasy. Zjistíte, jak může nos, brada nebo čelo ovlivňovat výběr vašeho účesu.

Dnes to bude čtení především pro ženy, hlavním tématem budou totiž VLASY. Přiznejme si, že téměř každá z nás se alespoň jednou v životě zhlédla v dokonalém střihu vlasů modelky nebo známé celebrity, usmívající se na nás z časopisu, a zatoužila pořídit si úplně stejný účes jako ona. S novinovým výstřižkem v ruce a s očekáváním zbrusu nové image, jsme vstupovaly do našeho oblíbeného kadeřnictví. Výsledek ale většinou předčil naše očekávání. Ovšem spíše v tom negativním slova smyslu. Zkrátka vypadaly jsme úplně jinak, než bychom si přály, i když šikovnost se naší kadeřnici nedala upřít.

Krásný dlouhý účes
Krásné dlouhé vlasy. Zdroj foto: lithian / Shutterstock.com

Proč je tomu tak? Z jednoho prostého důvodu – správně padnoucí a slušivý účes musíme volit podle typu a tvaru obličeje. Pouze ten pak dokáže podtrhnout naše přednosti a dodat vzhledu šmrnc. Střih, který sluší jednomu, nemusí slušet i druhému, neboť každá jsme jiná a vlastníme jiný tvar obličeje.

Fakty o vlasech

Ještě než se podíváme, jak to s těmi vhodnými účesy je, uvedeme si pár méně známých faktů:

 • Na lidské hlavě se nachází v průměru 100 000 folikulů, ze kterých jsou schopny vyrůstat vlasy.
 • Nejvíce jich mívají světlovlasí lidé, u nich může být na hlavě až 140 000 vlasů, naopak nejméně vlasů, zhruba kolem 80 000, mívají rusovlasí jedinci.
 • Hustota vlasů na cm² je od 180 do 320.
 • Růst vlasů závisí na rychlosti dělení buněk, což se mění i věkem. Nejrychleji nám vlasy rostou mezi 16-24 lety. V průměru se lidský vlas ročně prodlouží o 15 cm.
 • Životaschopnost jednoho vlasu je něco mezi 1 až 6 lety, poté vypadne a je nahrazen vlasem novým.
 • Denně člověk přirozeně ztratí 30-50 vlasů, ale je-li tento počet dlouhodobě vyšší než 100, je na čase zpozornět. Ztráta vlasů může být zapříčiněna i psychickými nebo zdravotními důvody.
 • Vlasy rostou stejně rychle na celé hlavě. Zdání, že ofina roste rychleji, je jen iluzí.
 • Velmi překvapujícím údajem je pevnost lidských vlasů. Jeden zdravý vlas dokáže udržet až 100 gramové závaží.
 • Vlasy jsou nejen pevné, ale i pružné. Mokrý vlas lze natáhnout až o 30% své délky bez jakéhokoliv poškození.

Příprava vlasů na stříhání

Než se pustíme do samotného stříhání vlasů, je nutné provést několik přípravných kroků:

 1. Stříhané vlasy by měly být čisté a zbavené všech stylingových přípravků.

K tomu použijeme šampon vhodný pro daný typ vlasů. Na vlasy se sklonem k zacuchávání, použijte kondicionér nebo sprej, jenž vám je pomůže rozčesat bez zbytečného tahání.

 1. Stříhání za mokra

Budou-li vaše vlasy stříhány nůžkami či břitvou a jsou-li rovné, je dobré je předem navlhčit. Navlhčené vlasy nepoletují a lépe se stříhají.

 1. Stříhání za sucha

Jste-li majitelkou vlnitých vlasů, pak je lepší stříhat za sucha, protože mokré vlasy jsou narovnané a nebude ihned vidět výsledný efekt. Po usušení a zvlnění vlasů se účes částečně změní.  Střih za sucha rovněž volíme, pokud stříháme vlasy strojkem, zkracujeme roztřepené konečky nebo vlasy jen prostříháváme.

Výběr vhodného střihu

Dříve než svěříme své vlasy kadeřnici, zvolíme si vhodný účes. Již víme, že výběr podle obrázku v časopise není tou nejlepší volbou. Zrovna tak jak univerzální účes všech maminek – culík, je sice praktickou, ale už tak trošku okoukanou vlasovou úpravou.  Vezměte v potaz tvar vašeho obličeje, a přečtěte si dále, co by vám slušelo a naopak, čeho byste se měly vyvarovat.

TIP: Trendy účesy pro rok 2022.

Základní tvary ženského obličeje

Rozlišujeme několik základních tvarů obličeje:

 • oválný,
 • kulatý,
 • hranatý,
 • srdcovitý.

Určování typu obličeje a vhodné účesy

Jestliže si nejste jisti typem svého obličeje, pak vyzkoušejte naši praktickou pomůcku:

Vyčesejte si všechny vlasy dozadu do culíku nebo použijte čelenku. Stoupněte si před zrcadlo, vezměte si do ruky kousek mýdla a na zrcadlo obkreslete tvar vašeho obličeje.

Zdroj foto: wideonet / Shutterstock.com

Účesy pro oválný tvar obličeje

Oválný obličej je symetrický, tudíž je ideálním tvarem a sluší mu téměř všechny účesy. Jste-li majitelkou oválného obličeje, pak s klidem popusťte uzdu vaší fantazii a kreativitě a nebojte se ani experimentovat. Slušet vám budou dlouhé vlasy, ale i krátké, zejména s pixie střihem, který má neuvěřitelné množství variant. Pokud se vám podaří sladit účes a osobnost, máte úspěch zaručen.

Jediné, co tomuto tvaru obličeje škodí, je pěšinka uprostřed a rovné vlasy, jež zbytečně obličej protahují a zužují. Nedoporučuje je ani rovná ofina, ale ani přehnaně velký objem či výrazné lokny.

Představitelkami tohoto tvaru obličeje jsou Kate Hudson, Uma Thurman, Catherine Zeta-Jones anebo s krátkými vlasy Kate Moss nebo třeba i vždy elegantní, 85 letá britská herečka, Judi Dench.

Účesy pro kulatý tvar obličeje

Tento typ obličeje je méně častý a vyznačuje se zhruba stejnou délkou a šířkou. Cílem vhodného účesu je optické zúžení jeho linie. Vyvarujte se tedy vrstveným vlasům kolem obličeje, objemným účesům a symetrickým krátkým sestřihům. Ideální jsou rovné dlouhé či polodlouhé vlasy s několika pramínky v obličeji, které dokáží skvěle zužovat tvar. Preferujete-li objemné účesy, pak volte objem kolem krku a brady, ale není vhodné, aby zde délka vlasů i končila.

Tomuto typu příliš nesluší culík, protože přitahuje pozornost právě ke tvaru obličeje.

Inspiraci účesů pro tento typ obličeje najdete u hereček Mili Kunis, Gerri Halliwell či Ferdie.

Účesy pro hranatý tvar obličeje

Majitelky hranatého obličeje mívají stejně široké spánky jako čelist. Jde o velmi výrazný obličej, jenž bývá vyhledáván především u modelek. Vhodné jsou asymetrické účesy, jemné kudrlinky či vlny zasahující do obličeje a taky pěšinka na boku. Doporučuje se překrytí uší a postupně sestříhaný účes končící u ramen.

Vyhnout byste se měly rovným vlasům a symetrickým střihům s ofinou tzv. „na prdelku“, jenž hranatost vaší tváře velmi zvýrazní.

Vhodné účesy najdete u představitelek hranatého obličeje, např. Angelina Jolie, Rihanna či Paulina Porizkova.

Doporučujeme: Balayage

Účesy pro srdcovitý tvar obličeje

Tento tvar obličeje je poměrně vzácný. Je pro něj typické široké čelo a výrazně zužující se čelist.

Velkou chybou majitelek tohoto tvaru obličeje je, že se snaží své vysoké čelo schovávat pod ofinou, jenže ofina čelo spíše zvýrazní, stejně jako příliš krátké a objemné účesy. Ideální jsou vrstvené střihy, jež dodají objem v oblasti brady. U tohoto typu je vhodná i trvalá či jinak zvlněný účes s délkou maximálně po ramena.

Zapovězené by měly být vysoké účesy a pěšinka uprostřed.

Inspiraci může být např. u Meg Ryan, Christiny Ricci nebo krásná Naomi Campbell.

Některé problematické profily a co s nimi

Nikdo není dokonalý a skoro každý má na sobě nějakou tu drobnou „vadu na kráse“, jednoduše zamaskovatelnou, pokud víte-li jak na to.

Větší nos

Jestliže vás trápí tento problém, pak si dejte ofinu ostříhat rovně do čela nebo na stranu a zbytek vlasů si sčesávejte směrem dozadu. U většího nosu působí nejlépe krátké, tupě sestříhané vlasy.

Výraznější brada

Podobně jako u dominujícího nosu, tak i zde doporučujeme ofinu a jednoduché střihy. U větší brady se osvědčují delší vlasy v délce max. po ramena. Nosíte-li rády vlnité vlasy, pak jsou vhodnější jemnější vlnky než výrazné lokny.

Střih vlasú pro vysoké čelo

U vysokého čela je vhodná ofina sestříhaná do čela a u nízkého je to přesně opačně. Ofina musí jít pryč z obličeje.

Oči blízko či daleko od sebe

Blízko posazené oči působí opticky menší než doopravdy jsou, proto je potřeba nechat vlasy padnout volně do obličeje. Naopak oči daleko od sebe vyžadují vlasy sčesané dozadu. Ale vzpomeňte na Bosanu ze Tří veteránů, té objem vlasů vyloženě slušel.

Malá či velká ústa

Malým či úzkým rtům sluší nikdy nestárnoucí účes „bob“. Dodá vlasům na temeni objem a ústa se zdají opticky větší. Naopak velké puse sluší dlouhé frizúry či různé příčesky, které nezakrývají, ale pouze lemují tvář.

Péče o vlasy
Péče o vlasy. Zdroj foto: Jacob Lund / Shutterstock.com

Trik, jak poznat, zda by nám slušely krátké vlasy

Rozhodnutí dlouhovlásek ke zkrácení vlasů, je většinou jedno z nejtěžších v životě. Jde totiž o dlouhodobě nevratný krok. Pokud si ale pohráváte s myšlenkou na radikální změnu, jen si nejste jisti, zda by vám krátké vlasy slušely, tady je malý trik, pomocí něhož se dá poznat, jestli máte do krátkého střihu jít či nikoliv. Vymyslel ho americký stylista a prý funguje na 100%.  Jediné, co k němu potřebujete, je tužka a pravítko a je-li to možné, tak i nějakého pomocníka.

Tužku si přiložte vodorovně pod bradu a pravítko od ucha svisle dolů podél tváře. Tužka a pravítko spolu musejí svírat pravý úhel.  Nyní změřte délku od ušního lalůčku po bod, ve kterém se potkala tužka a pravítko.

Je-li tato vzdálenost menší než 5,7 cm, pak by vám krátký účes slušel. Při délce překračující číslo 5,7 zůstaňte raději u delších vlasů.

TIP: Proč ženy po svatbě razantně stříhají vlasy nakrátko?

Zdroj: byrdie.com, allthingshair.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.