Kanadské borůvky: Pusťte se do jejich pěstování a sbírejte bohatou úrodu

Kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum) je okrasná dřevina s přidanou hodnotou – její plody se dají konzumovat. Dokonce se dá říct, že jsou velice žádané, protože jsou dobré, zdravé a oproti borůvkám lesním mají několik výhod.

Zdroj foto: Baisa / Shutterstock.com

Na vzrostlém keři kanadské borůvky můžete sklidit kolem 7 kg ovoce, u větších klidně i 10 kilogramů. Plody vydrží až 4 týdny v lednici jako čerstvé, nemusíte je tedy zpracovávat ihned, jako ty, co si přinesete z lesa. Jistě i to jsou pro vás argumenty, proč si kanadské borůvky vypěstovat i na své zahrádce.

Místo pro kanadskou borůvku

Keře kanadské borůvky potřebují slunné místo, případně lehký polostín, na závětrné straně. Nevyhovuje jim průvan a mráz. Pokud jde o půdu, vyžadují kyselou, humózní a neustále vlhkou půdu, nejlépe hlinitopísčitou s přídavkem rašeliny. Dopřejte jim opravdu hodně humusu (pozor na čerstvý chlévský hnůj!), ocení dobře uzrálý kompost. Výživa se odrazí později na velikosti úrody. 

Na výsadbu keře si připravte jámu o stranách asi 60×60 cm a hlubokou kolem půl metru. Do ní nasypejte část substrátu smíchaného z kompostu, písku a rašeliny a do ní keř zasaďte. Tato jáma bude keři sloužit v podstatě jako květináč – do míst, kde není rašelina se nerozroste. Pokud sázíte víc keřů vedle sebe, vysaďte je na vzdálenost 1 metru.

Zdroj foto: Diana Taliun / Shutterstock.com

Péče o kanadské borůvky

Kanadská borůvka potřebuje pravidelnou zálivku tak, aby půda v níž roste, bala permanentně vlhká (nikoli přemokřená). Také výživu potřebuje vydatnou, proto ji v následujících letech před sezńou vždy řádně přihnojte, nebo přidejte tekuté hnojivo do zálivky v období od dubna do června.

Řez kanadské borůvky

V prvním roce zastřihněte výhony, aby se vytvořil dostatečný obrost. V následujících letech pak korigujte množství výhonů kvůli přístupu světla. Nejprve ostříhejte poškozené a uschlé větve, potom teprve prosvětlete zbytek. Kanadské borůvky plodí na letorostech z předchozího roku, řezem proto podporujte jejich růst. Keř má mít v dospělosti 6 – 8 silných základních větví, k tomu výchovným řezem spějeme.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.