Mšice jsou noční můrou zahrádkářů. Jak se jich efektivně zbavit?

Zbavení nežádoucího hmyzu z rostlin, a především mšic, je tou nejméně příjemnou částí práce na zahradě. Existuje mnoho způsobů, jak se mšic zbavit i bez použití chemických přípravků. Mšic existuje mnoho druhů (jen v Evropě jich žije kolem 3000), většina z nich má jedno společné – živí se sáním šťávy z rostlin, což z nich dělá nežádoucího parazita.

Zdroj foto: VH-studio / Shutterstock.com

Stejně jako jiní živočichové, i mšice mají několik přirozených nepřátel. Nepatří mezi rychlý hmyz, proto je celkem snadné, i když někdy zdlouhavé, odstranit je manuálně. Obrňte se trpělivostí a vytrvalostí, mšice za jednu sezónu plodí až 16 generací, někdy se to může zdát jako nekonečný boj, ale výsledky se po čase jistě dostaví.

Zbavte se mšic manuálně

 • S použitím vody – Postříkejte rostliny zahradní hadici. Nebojte se použít velký tlak, pokud to napadená rostlina ustojí. Tato metoda funguje zejména na začátku sezóny, když ještě nejsou mšice pevně přichycené k rostlině.
 • S použitím vlastních rukou – Shazujte mšice z rostlin ručně, použijte zahradní rukavice. Spadlé mšice házejte do kbelíku s mýdlovou vodou. Hodně napadené větve odřízněte a dejte do kbelíku.

Vyrobte si účinný sprej na mšice

Ačkoli existují chemické prostředky na zbavení mšic, použijte je až jako poslední alternativu.

 • Mýdlová voda – V lahvi s rozprašovačem promíchejte několik lžic tekutého mýdla, vyhněte se mýdlům s parfemací, odmašťovadly a zvlhčovači. Protřepejte a postříkejte všechna místa, kde mšice vidíte. Nevynechejte spodní strany listů, mšice do nich s oblibou kladou vajíčka. Mýdlová voda neškodí ostatnímu hmyzu ani ptákům.
 • Olej z neemu – Neemový olej smíchejte smíchejte s vodou a nastříkejte pouze oblast, kde se mšice vyskytují. Jelikož působí jako repelent, je tu riziko, že odeženete i hmyz užitečný pro vaši zahradu.
 • Éterické oleje – Máta peprná, tymián, hřebíček a rozmarýn jsou bylinky, které vás zbaví mšic. Éterický olej, jehož jsou součástí, smíchejte s vodou a nastříkejte na napadené rostliny.

Podporujte na zahradě přirozené predátory mšic

Mezi nejznámější požírače mšic patří bezesporu berušky, navzdory tomu je mnoho zahrádkářů zklamáno, když po vypuštění berušek, mšice nemizí. Důvod je prostý – nejsou to dospělé berušky, které se živí larvami, nýbrž jejich larvy. Je nutné vydržet do chvíle, kdy berušky snesou vajíčka a vyvinou se larvy.

Zdroj foto: mehmetkrc / Shutterstock.com

Malé stromky a keře jsou útočištěm pro ptáky. Pokud jich máte na zahradě dostatek, uhnízdí se u vás a velmi rádi si pochutnají na mšicích.

Zasaďte vhodné rostliny

Nejoblíbenější rostlinou mšic jsou růže. Během krátké chvíle je dovedou doslova obalit a je nesnadné se jich zbavit. Pokud nechcete mšice lákat, pečlivě své růže kontrolujte a zasaďte rostliny odpuzující mšice nebo lákající užitečný hmyz.

 • Rostliny lákající užitečný hmyz – máta, jetel, hřebíček, kopr, fenykl.
 • Rostliny odpuzující mšice – česnek, pažitka, cibule.
 • Rostliny působící jako pasti na mšice – jiřiny, astry, cínie.
9 komentáře
 1. bobule říká

  -Shazujte mšice z rostlin ručně, použijte zahradní rukavice. Spadlé mšice házejte do kbelíku s mýdlovou vodou. – Tak to musí mít mšice jako krávy, když je dokáže srážet rukama z rostlin a ještě je potom sbírat ze země 😀 😀 😀

  1. Pavel říká

   To by chtělo spíš sud než kbelík.:-)

  2. Helena Krásná říká

   Taky jsem se pobavila, to jsou rady k nezaplacení…..já mám letos takové množství mšic, že kdyby se ty mrchy mezi sebou domluvily, tak mi i s růžemi odejdou klidně do neznáma…..já tentokrát koupila přípravek na mšice Natura rock effect za 179,- a druhý den jsem fakt měla růže čisté …..takže s klidným srdcem doporučuji. Může se použít i na rybíž nebo angrešt ……hezkou neděli !!!!

 2. Lea říká

  A muzete mi rict, jake je mydlo bez zvlahcovacu a odmastovadla. Fakt to z toho mydla neumim vycist😯

  1. standa říká

   nastrouhat obyčejného jelena -mýdlo -1 kus na 10 l vody a stačí.

 3. Zina říká

  Zlikviduju li mšice, vyhladovým i slunéčka sedmitečná která jsou jejich pradátorem a opustí mi zahradu. Další mšice se budou nekontrolovaně množit bez přirozeného nepřítele a končí to začarovaným kruhem likvidace mšic. Slunéčka pak do hladové zahrady nedostanu. Proto tam vždy nějakou neškodnou kolonií nechávám na přilákání a zabydlení dalších slunéček tam, kde mi to nevadí, například vysazení bezu černého nebo keřové višně, tam si mohou řádit i s mravenci jako urvaní.

 4. Miroslav říká

  Nejlepší byl Pirimor,ale ten pánové Bruselu zakázali.Tak hold svilušky a mšice stop,který není tak učinný.

 5. Lojza říká

  “nejsou to dospělé berušky, které se živí larvami, nýbrž jejich larvy” Co to je za blábol?

 6. Jindřiška říká

  Přinesla jsem si mšice z olomoucké výstavy na Pupečníku asijském – v létě. Do minulého týdne jsem je mořila postřikem – česnek, voda, mléko. Vždy zmizely ale za pár dní…. Tento týden jsem to už vzdala, bylinku jsem zbavila zeminy rozdělila na 3kytky a namočila do vody na 3 dny, vodu jsem měnila 2x za den. Zasadila jsem do zeminy do tří květináčů a teď čekám jestli se po drastickém léčení vzpamatují….

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely SouhlasímVíce informací