Základní recept na muffiny rychle a jednoduše

Muffiny – jednoduchý recept, rychlá příprava a vynikající pamlsek. Sladké či slané – existuje tisíce způsobů, jak je připravit. Vyzkoušejte tento základní recept na muffiny.

Dnes si můžete upéct vynikající a rychlé muffiny v pohodlí vašeho domova a my vám poradíme, jak na to.

Co jsou muffiny?

Muffin je formálně druh pečiva menších rozměrů, a to i přes fakt, že tvarově velmi připomíná menší dortíky. Neměl by ale být tolik sladký, a na pravém muffinu bychom neměli najít ani polevu. Samozřejmě se postupem času objevila celá řada různých receptů, například na banánové muffiny. Svými rozměry se toto malé pečivo vejde do dlaně dospělého člověka a tím pádem je jeden kousek vždy určený jedné osobě.

muffiny recept
Zdroj foto: gresei / Shutterstock.com

Původ

První pochutina tohoto typu se totiž objevila už v 10. století ve Walesu. Nemyslete si ale, že v této době byl muffin nějakou delikatesou. Vznikl spíše z nouze, protože se jednoduše vyráběl z toho, co v domě zbylo. Tyto koláčky byly hodně různé a lišily se prakticky dům od domu. Z počátku vypadaly spíše jako vdolky, a byly určené převážně pro služebnictvo.

Jejich jedinečná chuť a vůně ale postupem času začaly lákat také panstvo, které je začalo přikusovat zejména k tradičnímu čaji o páté. Právě v tomto okamžiku nastal obrovský boom. V Anglii se takové jednoduché muffiny konzumovaly k čaji až do doby první světové války.

Základní recept na muffiny

Obtížnost:BeginnerČas přípravy: 20 minutČas vaření: 40 minutCelkový čas:1 hodina Porce:12 porce

Recept na muffiny byste samozřejmě našli v mnohých modifikacích, ale my se podíváme na klasickou recepturu. Následující množství surovin vám bohatě vystačí na upečení 12 krásných muffinů střední velikosti.

Postup jejich přípravy je velice jednoduchý, takže si s ním poradí také méně zkušený kuchař nebo kuchařka.

Ingredience

Postup přípravy

  1. Veškeré tekuté ingredience smícháme v jedné misce a při pokojové teplotě budeme šlehat. Nemusíme ani používat mixér, neboť bohatě postačí promíchání klasickou vidličkou.
  2. Do další mísy pak nasypeme veškeré sypké ingredience a i ty lehce promícháme.
  3. Následně obě směsi dáme dohromady a řádně spojíme za pomocí lžíce.
  4. Až bude těsto dostatečně promíchané, nalijeme ho přibližně do ¾ připravených formiček. Záleží ovšem na vás, například mrkvové muffiny vyběhnou o něco více.
  5. Muffiny pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 180° C cca 15-20 minut dle vaší trouby.

  • Pokud vám zrovna doma pochybil kypřicí prášek, muffiny lze upéct i bez něj, stačí ovládat rady, čím nahradit prášek do pečiva při pečení.
  • TIP: Dejte si záležet, aby bylo výsledné těsto co možná nejvíce spojené a pokud možno bez hrudek. Ty by se totiž negativně projevily jak v chuti, tak i v pečení.

V létě určitě stojí za to vyzkoušet tvarohové muffiny, které s přidáním čerstvého ovoce chutnají výborně.

Rady k pečení

Doporučujeme: Připravte si recept na borůvkové muffiny

Ovoce nejprve přidáme do moučné směsi, aby se nejprve obalilo moukou. Proč? Aby jednotlivé kousky ovoce neklesly až na dno košíčku. Tímto jednoduchým trikem je udržíme hezky rozložené v celém muffinu. Na ovocné muffiny je také daleko lepší použití teflonové formy, kterou bychom ještě před vylitím měli vymazat a vysypat. Samozřejmě můžete použít i papírové košíčky na muffiny.

Jablečné muffiny

S množstvím ovoce bychom to neměli přehánět. Nechceme přeci, aby bylo těsto příliš mokré a vlhké. Pokud si na smíchání těsta s ovocem nevěříte, nic se neděje. Jednoduše nalijeme obyčejné těsto do formiček a ovocem je pouze posypeme. Připravte si recept na jablečné muffiny krok za krokem.

borůvkové muffiny - recept na muffiny
Zdroj foto: Elena Veselova / Shutterstock.com

Tipy, jak upéct dobré muffiny

Kvalitní mouka

Možná si budete říkat, že je úplně jedno, jakou hladkou mouku do muffinů použijete. Nejčastěji se používá hladká pšeničná mouka a hladká špaldová mouka. Dobré nadýchané muffiny ale upečete i z žitné mouky. Pokud pečeme ovocné muffiny, je dobré přidat i trochu polohrubé mouky. Těsto tak nebude tolik rozmáchané, a bude vám daleko více chutnat. V experimentování můžete využít i mouku hrubou, která vytvoří daleko zajímavější strukturu, jež bude doplněna křupavější kůrkou.

Doporučujeme: Tiramisu

Forma na muffiny

Někdo dokonce plní košíčky zcela po okraj, protože se na jednotlivých muffinech vytvoří krásná kopule. Daleko důležitější je ale konzistence těsta. Tekutější těsto by vám mohlo příliš vyběhnout, čímž by se pokazil veškerý estetický dojem z tohoto malého pečiva. V teflonové formě by se mohly dokonce spojit nebo se přichytit k formě, což samozřejmě nechceme. Proto se raději řiďte instinktem a osobními zkušenostmi.

Těsto na muffiny

Těsto na muffiny je ale velice důležité nepřešlehat. Třeba muffiny s čokoládou by pak nebyly tak nadýchané a působily by spíše jako tenisové míčky, než jako lahodné pečivo. Za každou cenu se tedy nesnažte vyšlehat dokonale hladké těsto, protože by to mohlo být kontraproduktivní. Pokud v něm ale budou obrovské hrudky, tak to výsledné kvalitě pečiva také příliš nepřidá.

TIP: Pokud se vám muffiny zdají příliš jednoduché, připravte si váš oblíbený krém, kterým je ozdobte a dostanete sladké cupcakes, které jsou ideálním dezertem na sváteční stůl.

Jako krém na muffiny můžete použít jakýkoli krém do koláčů, který máte v oblibě. Výborný je klasický citrónový krém nebo kakaově máslový krém.

Jak muffiny správně upéct

Ať už budeme péct zdravé muffiny, nebo ty obyčejné, měli bychom si dát pozor, aby nebyly příliš nedopečené. Troubu rozehřejeme na 180 °C a pečeme přibližně 15 až 20 minut. Záleží samozřejmě na konkrétní troubě, a proto i zde dbejte na osobní zkušenosti. Po upečení necháme jenom vychladnout a už nám nic nebude bránit v jejich ochutnání.

Lidé také připravují: Jablečný koláč

Teplota surovin

Pokud patříte mezi zkušenější cukráře a pekaře, tak určitě víte, že se těsto nejlépe povede v případě použití surovin se stejnou teplotou. Z ledničky si tedy s předstihem vyndejte vše potřebné, aby se například mléko stihlo ohřát na pokojovou teplotu. Stejně tak si dejme pozor na včasné rozpuštění a vychladnutí másla.

Poradíme vám jeden osvědčený trik: Pokud nestíháte, tak můžete do teplého másla vlít studené mléko. To se prohřeje a zároveň se máslo ochladí. Zabijeme tak dvě mouchy jednou ranou.

Doporučujeme: Punčové řezy

Teplota pečení

Stejně jako u ostatních druhů pečiva, tak i dýňové muffiny potřebují správnou teplotu pečení. Recepty sice udávají teplotu 180 °C, ale všem nám je asi jasné, že každá trouba bude péct trochu jinak. Zejména u starších typů je prakticky nemožné trefit správnou teplotu přesně. Každý z vás přeci pozná, zda jsou tyto koláčky upečené nebo ještě syrové.

Návodů, jak je upéct je několik, obdrželi jste chuť na vanilkové či čokoládové? Nebo dokonce na jejich méně tradiční verzi – slané muffiny? Muffinův existuje nespočet, stačí si jen vybrat, který recept vyzkoušíte nejblíže.

Přejeme vám dobrou chuť!

Zdroj: bbcgoodfood.com, tasteofhome.com


Další recepty na koláče a moučníky

5/5 - (1 hodnocení)
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.