Libeček (lékařský): Pěstování, přínosy pro zdraví a využití

Libeček je oblíbenou součástí prakticky každé bylinkové zahrádky. Jeho využití je totiž velké, pěstování jednoduché a má také velké zdravotní benefity. Jak pěstovat libeček?

Libeček lékařský

Rostlina libeček se často rozrůstá jako plevel. Naštěstí jsou všechny části této bylinky jedlé a použitelné do různých pokrmů.

Nejčastěji se můžete setkat s druhem libeček lékařský (lat. Levisticum officinale).

Pěstování

Trvalku libeček můžete vypěstovat buď ze semínka, nebo můžete rovnou vsadit sazenici.

Jak pěstovat libeček?

Nejvíce se jí daří v polostínu nebo na slunném stanovišti. Pokud budete sadit semínka, musíte počítat s tím, že vám libeček poroste dlouho.

Nejlépe je vysadit jej na podzim na pařeniště, aby vám do jara vyrostly první rostlinky. Ty poté přesadíte na trvalé stanoviště.

Péče o libeček

Nezapomínejte na pravidelné zalévání, aby listy nebyly zvadlé, pozor ale na přelévání. Rostlinka nepotřebuje hnojit, jen pravidelně sestříhávat. Tak vám bude plodit celou sezónu od května do listopadu.

TIP: Přečtěte si také jak na sušení bylin.

Libeček lékařský
Zdroj foto: Sergey Borisov_88 / Shutterstock.com

Použití libečku

Nejčastěji se přidává jako koření libeček do polévky, ne nadarmo je nazýván jako „maggi“ ze zahrádky. Má totiž podobnou vůni jako dochucovadla. Je bohatý na sůl, takže se může přidávat třeba i do salátů.

Dokonce i jeho kořen je jedlý – na konci sezóny jej stačí vkopat a použít jako každou jinou zeleninu, například do vývaru. Jeho semínka se ale používají například i při výrobě cukrovinek či jako dochucovadla olejů a octů.

Zdraví prospěšné účinky libečku

Nejenom, že nám tato bylinka dokáže ochutit mnoho jídel, ale můžete vyzkoušet jaké má libeček účinky, které mohou přospívat zdraví, jako jsou například:

  • čistění krve a detoxikační účinky, jelikož je to přírodní diuretikum,
  • uvolnění hlenů a pročištění dýchacích cest,
  • stimulace erotogenních žláz,
  • aktivace látkové výměny,
  • úprava nepravidelného menstruačního cyklu a pomoc s prostatou.

TIP: Jak na pěstování levandule?

Pokud máte na své zahrádce místo, určitě byste si měli pořídit semínka nebo sazenice této skvělé bylinky. Není vůbec náročná na pěstování a plodí dlouho – a vy se tak můžete těšit z jejích blahodárných účinků.

Pokud si plánujete doma vyrobit vlastní bylinkový záhon, ze kterého budete využívat čerstvé bylinky během celého roku, libeček je určitě bylinkou, která v tomto záhonu nesmí chybět.

Zdroj: missouribotanicalgarden.org, gardenerspath.com


Další tipy na pěstování

Mohlo by se Vám také líbit
1 komentář
  1. dr. Ivan Babůrek říká

    Dobrý den. Trošku zmateční je jméno a pohlaví autora/autorky. Pod nadpisem je uvedeno: “od Michaela Romanova”, z čehož vyplývá, že autor se jmenuje Michael Romanov. Z odstavce na konci pak naopak vyplývá, že autorka je žena Michaela Romanova. V úvodu by mělo být spíše uvedeno “od Michaely Romanové” (pokud ohýbání příjmení není řešeno nějakou gramatickou vyjímkou).
    Možná by pomohlo změnit záhlaví článku tak, aby jméno autora/autorky mohlo být uvedeno v prvním pádu.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.