Jak zpevnit lámavé nehty – tipy pro kvalitní a krásné nehty

Lámavé nehty trápí nejednu ženu, která chce mít upravené ruce a nehty. Jak zpevnit nehty a jaké vitamíny zařadit do svého jídelníčku? Poradíme vám, jak na křehké nehty.

co pomáhá na lámavé nehty
Zdroj foto: Studio.c / Shutterstock.com

Příčiny lámavých nehtů

Hlavní a důležitou složkou každého nehtu je keratin v mnoha vrstvách, který patří do kategorie proteinů. A právě v keratinu je odpověď na všechny vaše otázky. Aby byl nehet pevný a silný, je třeba, aby byla i míra a pevnost keratinu co nejvyšší. Pokud jsou živé buňky v lůžku nehtu dobře živené vitamíny a minerály, pak je velká pravděpodobnost, že budou vaše ruce vypadat upraveně a zdravě po celou dobu.

Proč se třepí nehty?

Nehty se lámou a třepí tehdy, když našemu tělu chybí vitamíny, které je třeba doplnit ze stravy. Důvodem však mohou být také nekvalitní laky na nehty či odlakovače. Pracujete-li často se silnými čistícími prostředky bez rukavic, i to může být jedním z důvodů, proč máte zničené nehty.

Jaké živiny nehty potřebují?

Správný jídelníček má obrovský vliv na vaše zdraví i krásu, a tak i u nehtů je nutné doplnit do těla dostatek vitamínů a minerálů. Jestliže si chcete pořídit komplexní doplněk stravy pro zdravé nehty, v takovém doplňku nesmí chybět vitamín B (zejména vitamín B7), vitamín C a E a bezpochyby také zinek a hořčík z řady minerálů.

Jednou z nejdůležitějších složek, která je velkým zdrojem potřebného keratinu, je bílkovina. Pokud vás trápí třepivé a lámavé nehty, zvyšte přísun bílkoviny ve vašem jídelníčku, rázem se problémů zbavíte. V denním příjmu kalorií se bílkovina může pohybovat až ve výši 35 procent.

Jaké potraviny jíst při lámavosti nehtů?

U lámavých nehtů jsou nejdůležitější bílkoviny, které naleznete například v kuřecím, vepřovém a hovězím mase, tvarohu, droždí, ořechách (mandle, arašídy), vejcích, tuňáku či v ovesných vločkách.

Která bílkovina je ta nejúčinnější?

Nejspíš už víte, kam otázka směřuje. Ano, kolagen zkrátka velí v oblasti krásy i zdraví. Kolagen totiž patří k těm nejúčinnějším bílkovinám, který se nachází v obrovské míře v naší kůži, odkud se snadno dostane i k nehtům. V dnešní době se velmi často užívá v doplňcích stravy, oblíbená forma je prášek rozpustný ve skleničce s vodou.

Kolagen ale můžete doplnit také z potravin. Tento druh bílkoviny pomůže nejen k pevným a krásným nehtům, ale také zdravě vypadající a pevné pleti nebo kvalitním vlasům.

Tip: Co signalizují bílé tečky na nehtech?

Pozor na kvalitu laků a odlakovačů

Než se pustíte do léčení kvality nehtů, zaměřte se na produkty, které na nehty používáte. Je totiž možné, že za lámavost může nekvalitní a drastický odlakovač na nehty. Ten může nehet vysušovat a ničit. Podobně mohou ublížit také laky na nehty, zejména ty velmi levné a nekvalitní. Snažte se používat pouze ověřené a šetrné produkty.

Pokud jste přišli na to, že jste doposud používali skutečně špatné produkty, je čas na regeneraci. Tu si můžete připravit ve formě zábalů z mírně zahřátého olivového oleje. Ten totiž dostatečně vyživí vysušené a popraskané nehty, dodá jim zdravý vzhled a pomůže je nastartovat na novou léčivou etapu. Zábal nehtů opakujte několik dní po sobě, můžete si jej připravit třeba při chvíli pohody ve vaně.

Péče o nehty v zimě

V zimním období je popraskaná, vysušená a bez života nejen kůže, ale také nehty. Proto je třeba se na nehty zaměřit a dodat jim znovu sílu a kvalitu. Používejte denně kvalitní krém na ruce, který zvláční kůži na rukou i samotná lůžka a kůžičky kolem nehtů. Nejlepší variantou jsou dostatečně mastné krémy, které kůži zvláční a hydratují.

Při péči o ruce se nezapomeňte zaměřit také na samotné nehty. Těm můžete pomoci k pevnosti díky speciálním olejům na nehty. Nanáší se především na lůžko a jemně se vmasíruje do nehtu i jeho okolí. Masáž krémem na ruce i olejem na nehty může být součástí vaší denní rutiny, stejně jako například odličování make-upu.

Zdravý jídelníček pro zdravé nehty

Zdá se, že na zdravé a krásné nehty existuje mnoho produktů, mastí, olejů a krémů či laků. Hlavním přínosem pro kvalitní nehty však vždy bude správná životospráva. Hlavním přínosem pro pevné nehty je dostatek vitamínů a minerálů, odborníci doporučují ryby, čerstvou zeleninu a ovoce.

Zkuste vsadit na doplněk stravy, v němž najdete všechny již zmíněné proteiny, vitamíny a minerály. V doplňku by měl být ideálně zinek, selen, vápník. Pozitivní účinek mají tyto doplňky stravy nejen pro vaše nehty, ale také vlasy a celkové zdraví.

Doporučujeme: Pedikúra: Jak ji zvládnout doma

Zpevňující laky na nehty

Pokud nestačí doplňky stravy, změna jídelníčku nebo regenerace ve formě masáže rukou, můžete vyzkoušet i formu některých moderních produktů. Bezbarvé zpevňující laky na nehty seženete v každé drogerii, jejich síla je však všestranná. Vedle samotného zpevnění takové laky umí současně vyživit a regenerovat nehet, to především díky obsahu keratinu, vápníku a dalších.

Nebojte se, nemusíte v době léčení používat pouze bezbarvý lak. Ten totiž ochrání váš nehet a po zaschnutí můžete v klidu použít jakýkoliv další lak oblíbené barvy.

Tak co, už víte, jak na lámavé nehty? Používáte nějaký tajný trik, aby byly vaše nehty silné a zářivé?

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com


Další tipy na články

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.