Molusky – Co to je a jak je poznat u dětí?

Molusky nejsou nebezpečné, ale dokážou nepříjemně potrápit jak dítě, tak dospělého. Patří mezi vysoce infekční onemocnění, které se projevuje v podobě někdy až tisíců malých puchýřků – a jejich léčba bývá často pro nemocného velmi problematická. Přesto se boj s nimi dá vyhrát, jen to chce trochu trpělivosti.

molusky u dítětě
Zdroj foto: Zay Nyi Nyi / Shutterstock.com

Co jsou molusky?

Moluska je vysoce infekční kožní onemocnění, které nejčastěji postihuje malé děti. Ty si ho často přinášejí z plavání, ze školek či veřejných heren. Může však postihnout i dospělé, u kterých se za nejčastější přenos považuje sexuální styk. Toto onemocnění není nebezpečné, ale dokáže velmi znepříjemnit život každému jedinci. Je důležité s tímto problémem zajít k lékaři co nejdříve a nečekat, že zmizí samo od sebe, protože se bude jen zhoršovat.

Jak moluska vypadá?

Molusky vypadají jako malé bradavičky, nebo puchýřky. Mají velikost do 5 mm, přičemž uprostřed jsou propadlé. Nicméně u dětí se může vyskytnout větší forma molusek, takzvané moluskum, které může dosahovat velikost až 1 centimetr. Barvou se mohou jemně lišit – zbarvení mohou mít:

 • bílé,
 • perleťové,
 • načervenalé,
 • žluté.

Kde se objevují molusky?

Molusky nejčastěji najdeme:

 • na krku,
 • na končetinách,
 • v podpaží,
 • v obličeji.

Molusky se musí léčit co nejdříve

Moluska sice není nebezpečné onemocnění, ale přesto i zde se můžou vyskytnout komplikace, zvlášť u malých dětí. Průzkum ukázal, že až 10 % nakažených následně může trpět ekzémem, který se objeví v okolí puchýřků. Proto s návštěvou lékaře neotálejte. Dalším nebezpečným rizikem je vstup samotného viru do krve. Je to sice velmi ojedinělá záležitost, bohužel však spouští větší imunitní reakci a nemocnému způsobí komplikace.

Jak léčit molusky?

V první řadě nemocného jedince musí vidět kožní lékař, který tuto nemoc potvrdí. Často v takovém případě doporučí, aby byly molusky odstraněny mechanicky. To je velmi nepříjemné a bolestivé. Zvlášť malé děti to mohou snášet špatně, ale existují znecitlivující masti, které alespoň částečně pomůžou od bolesti, i když ne úplně. Aby měl krém dobrou účinnost, měl by se nanášet alespoň hodinu před tím, než se molusky začnou odstraňovat.

Odstraňování molusek laserem

Mechanické odstranění není jediná léčba a kožní lékař může doporučit i jiné metody. Jednou z možností je například kryoterapie. Jedná se odstraňování molusek pomocí tekutého dusíku. Tento postup je sice méně bolestivý, ale také je bohužel méně účinný.

Odstranění molusek dusíkem

Další možností je použití laseru. Ani tato metoda není zcela bezbolestná, a hlavně je poměrně drahá. Její cena se pohybuje od pětiset korun nahoru, a i zde je výsledek léčby nejistý. Přestože mechanické odstranění je velmi nepříjemný zákrok, jedná se o nejúčinnější metodu, která nemocnému pomůže.


Další články na tému zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
26 komentáře
 1. Evelína říká

  Takový kecy, netrapte své děti….vyzkoušeno a funguje hlíva ústřičná….stačí vytrvat….dusík si strčte do….

  1. Marie Holoubková říká

   Myslíte tím např.nějaký potravinový doplněk s hlívou? Poraďte, prosím.

   1. Martina říká

    Jack hlivak pro deti, za 2 mesice bylo po moluskach

  2. Sysi říká

   Pred 8 lety to syn chytil v bazene v Praze. Jeste bradavicky se mu zacaly delat. Na doporuceni lidi, kteri to zazili jsme odjeli do Cerne Hory na plaz Ulcijn, kde maji “lecivy pisek” jezdi tam i detske ozdravne pobyty. Kazdy den jsme ho zahrabali do pisku. Valel se v nem. Mel ho vsude. Asi treti den zacala moluska tmanovnout a odpadat. Odjizdeli jsme po 14 dnech bez bradavic i molusek a dodnes nema zadne ;).

 2. Martin Kolisek říká

  Zdravim, to co nevyresil doktor u nas vyresila obycejna kuchynska sul, kazdy den do vanicky na 30 min a za par tydnu bezbolestne pryc.

  1. monika říká

   muzu potvrdit, u nas to taky zafungovaly solné koupe

 3. Lenka říká

  Nám pomohla homeopatika z lékárny. Paní lékárnice poradila.

  1. Marie Holoubková říká

   Opravdu stačilo užívat homeopatika? Poraďte, prosím. Děkuji.

   1. Mariana říká

    koukněte na web. svethomeopatie .cz – děti – moluska

   2. Renata říká

    Nám krásně molusky zmizely po pití bylinných čajů od pana Zdeňka Jonáše. Organismus se musí léčit zevnitř a tohle přesně ty bylinky umí. Je potřeba osobně zavolat a pan Jonáš vám namíchá bylinky na míru, bude vás chvilku zpovídat. Dcera musela pít 4x denně čaj, který lze osladit medem a byl velmi dobrý. Molusky zmizely během tří týdnů a už se nikdy neobjevily, je tomu už pět let. S panem Jonášem řešíme i jiné neduhy celá rodina, vážně dokáže pomoci. Pro zájemce uvádím telefon: 605 456 682 od 8 do 18 hodin ve všední den. Je možné volat i v sobotu dopoledne od 9 do 11 hodin. Jen pro upřesnění, nejedná se o Josefa Jonáše, ale o Zdeňka – občas dochází k záměně.

 4. Giz říká

  U nás zabral okamžitě Molusan do 14 dnů neměla ani jednu molusku

 5. Petra říká

  Také jsem odmítla, aby kožařka dětem barbarsky dloubala molusky, vážne středověk. Hlavně to neřeší PŘÍČINU.
  U nás dokonale zafungoval na míru naordinovaný mix vitamínů a minerálů a obě tělíčka si s tím poradila dokonale a hlavně trvale.

  1. Beata říká

   A kdo vam to naordinoval?

 6. Iveta říká

  Já zase mohu doporučit Dračí krev – nakapat dle návodu do vody a vypít. Ano, vypít… Nemusí se mazat. A hlavně toto vydržet cca 2-3 týdny. Dcera měla molusky úplně všude a po této proceduře má už několik let klid. A kdyby se to náhodou vrátilo, vím po čem sáhnout. Lahvička je sice drahá, ale stojí za to! Syna jsem jednou potrápila vypálením bradavice, která se stejně po několika měsících vrátila a pak jsem naštěstí dostala tip na dračí krev.

 7. Tereza říká

  My teď úspěšně molusky u syna (2 roky) léčíme jablečným octem v kombinaci s měsíčkovou vazelínou… U staršího jsme to řešili Moluskem, ale bylo to bolestivé. Mladší by to nedal a proto jsme zvolili tuto méně drastickou metodu…

 8. Michaela říká

  já jsem byla na odstarnění molusek u dcery v Motole…je to nepříjemná a bolestivá metoda jakoby odříznutí nebo jak to říct..já sama jelikož omdlévám při pohledu na krev jsem u toho nemohla být, když se po dceři začala valit krev z odříznutých místeček…nehezký zážitek..

 9. Barbora říká

  Tak synovi nepomohla ani homeopatika ani jiné věci. Musela jsem ho vždy večer po koupeli vzít a bohužel jehlou propíchnout 3-5 molusek vymáčknout tekutinu a potřít dračí krví. Během pár dní bylo po a už se nikdy nevrátily.

 10. Petra říká

  Dobrý den, nám pomohl infectodel. Prodejný by již měl být i u nás. My pro něj jezdili do Rakouska.

 11. Sabina říká

  nám nepomohlo nic, homeopatika, moře, mastičky, prostě nic. Každý den jsem jednu po druhé molusku vyštípla, natřela suchým pudrem a bylo po nich. Naštěstí jsme jich měly tak 15, malá řvala, ale jinak to nešlo. Musí se vyštípnout ta kulička uvnitř. Už se nikdy potvory nevrátily.

 12. Milan říká

  U nás velmi dobře zafungoval (i na klasické bradavice) propolis. Stačí kousek surového propolisu vzít, promnout v prstech, až změkne na takovou modelínu. To se připleskne na bradavičku nebo molusku a zalepí náplastí. Zezačátku nic, ale tak za 2-3 dny bradavička vysychá a ustupuje, moluska úplně odpadne. Jen je potřeba vytrvat a mít to tam přilepené stále (jen na koupání na chvíli sundat, potom hned přilepit znova). Pozor u osob alergických, může to dost svědit. Použitelné i na HPV bradavice na intimních místech.
  Tinktura nebo mast je na případné doléčení, na ty větší obludy je potřeba propolis nejlépe přímo od včelaře (stačí fakt malý kousek)

 13. Renáta říká

  u nás měli molusky obě děti při nástupu do školky, nic moc nepomáhalo, zabralo jen úplné odstranění všech do poslední! Vždy po koupeli otřít místečko dezinfekcí betadine, odstranit molusky, znova otřít dezinfekcí a zalepit. Po koupání to bylo pro děti bezbolestné.

 14. Ivet říká

  Nám zabral tekutý Betaglukan, opravdu vřele doporučuji, natírání fialovou vodičkou jako v porodnici a každý den zvýšenou dávku Betaglukanu, běžně je dostupný v lékárně a za měsíc bylo po všem. Jen blázen, by nechal své dítě naprosto zbytečně takhle mučit a stejně se to šíří dál, když se to stále jen odstraňuje mechanicky a je to vážně něco hrozného. Syn měl puchýře, jak maké růžičky květáku a i tak Betaglukan zabral.

 15. Gabra říká

  Nám se to po odstranění kožařkou rozšířilo z jedné molusky (kterou měl měsíce), na takových sto po celém těle. Nám nakonec pomohlo na noc mazat česnekovou mastí Molusan od Hádka, vřele doporučuji. Stačilo opravdu jen jednou denně, mírně mazat tyčinkou do uší lehkou vrstvičku na každou potvoru. Tyčinkou proto, že ten smrad nejde snadno umýt 😀 U zmíněné doktorky, která jde na vše hned skalpelem, namísto nějakého konzervativního řešení, mne s dítětem už nikdo neuvidí.

 16. Lucie říká

  Nám před lety pomohl takový šarlatánský postup – několikrát na noc potřít menstruační krví. Vím, že to zní šíleně, ale zafungovalo to dokonale. Poradila nám to paní učitelka v mateřské školce. Moje první reakce byla samozřejmě: blbost a nikdy, ale když dětská lékařka začala mluvit o návštěvě chirurgie a vyškrábnutí chirurgickou lžičkou, prostě jsem to ze zoufalství zkusila. O pár let později aplikováno u druhého dítěte, opět s úspěchem.

 17. Lenka B. říká

  Když se objevily molusky u prvního synka, šla jsem s ním na kožní a tam mu je odstraňovali vydloubáváním a k tomu mu dali antibiotika – syn plakal bolestí a já snad trpěla ještě víc. Proto jsem s druhým malým synkem k doktorům nešla a stavila jsem se v “zelené lékárně”, kterou si otevřela jedna mladá lékárnice – ta mi poradila molusky natírat oranžovou šťávou z utrženého vlaštovičníku několik dní a k tomu mi dala bylinky na čaj. Tak se syn zbavil molusek a zcela bezbolestně.

 18. mirka říká

  molusky u vnučky jsme vyléčili homeopatiky, do cca pul roka byli pryč a bez bolesti …..

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.