Tarhoňa jako příloha: k jakým pokrmům se ideálně hodí

Tarhoňa je druh vaječné těstoviny, která je velmi oblíbená na Slovensku a v Maďarsku. U nás zatím není tolik rozšířená, což je veliká škoda, neboť jsou recepty, kterým právě příloha v podobě těchto malých kuliček, dodá tu správnou chuť.

Zdroj foto: gezginphoto / Shutterstock.com

Historie a tarhoňová kaše

Původ slova tarhoňa je snadno dohledatelný, vzniklo odvozením od staroperského slova tarhana, které označovalo směs mletého obilí a jogurtu, která se používala k výrobě kaší. A právě tarhoňová kaše je jeden z možných způsobů její přípravy. Tarhoňu jednoduše podusíte na oleji, a následně zalijete mlékem nebo smetanou.

Příloha k masům i zavářka do polévky

Tarhoňa se také dá použít jako zavářka do polévek a příloha k omáčkám a masům. Toho se dá docílit tak, že:

  1. tarhoňu osmahnete na suché pánvi, dokud nezíská růžový nádech,
  2. následně přidáte olej,
  3. jakmile začne hnědnout, zalijete ji vodou. Ideální je poměr vody a tarhoni 1,5 ku 1.
  4. Výslednou směs poduste po dobu 15 až 20 minut, osolte a podávejte.
Zdroj foto: Mehmet Cetin / Shutterstock.com

Jak poznáte, že je tarhoňa hotová? Veškerá voda se vyvaří. Pokud máte rádi chuť červené papriky, poprašte jí tarhoňu při smažení na pánvi. Získáte tím trochu výraznější chuť, která se bude skvěle doplňovat například s gulášem.

Tarhoňa se zeleninou

Skvěle chutná i připravená se zeleninou, která připomíná české rizoto. Klasicky ji osmahněte na suché pánvi, a následně uvařte s vodou nebo zeleninovým vývarem. Během doby, kdy se bude tarhoňa vařit, si v druhém hrnci nachystejte zeleninu. Na oleji osmažte cibulku, mrkev, petržel a dýni dozlatova. Vše pak smíchejte dohromady, osolte, přidejte špetku pepře a podávejte s nasekanými čerstvými bylinkami samotné, nebo k masu.

Ačkoliv je tarhoňa tradiční součástí sousední kuchyně, její použití v české kuchyni stále pokulhává. Což je na škodu, neboť výborně chutná – a vašim tradičním receptům dodá nové kouzlo.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.