OvoceRostliny a květinyZahrada

Skvostná opuncie – Vypěstujte si krásný kvetoucí kaktus

Milujete kaktusy a jejich pěstování je vaším koníčkem? To už se ve vaší sbírce určitě nachází i opuncie. Ale kdyby náhodou ne, nabízíme vám návod na její pěstování, společně s důvody, proč si ji do sbírky kaktusů musíte určitě pořídit.

opuncie
Zdroj foto: Daria Kulkova / Shutterstock.com

O rostlině opuncie

Opuncie pochází z Mexika a pěstovala se již před 9 000 lety. Poté, co Evropané objevili Ameriku, začaly se opuncie pěstovat také ve Středozemí, kde se jim díky teplému podnebí dařilo stejně dobře, jako v jejich původní domovině. V současnosti jsou opuncie ve volné přírodě nejvíce rozšířené v Mexiku, Bolívii, Brazílii, Americe, Itálii, Africe a Indii.

Věděli jste, že plody opuncie jsou jedlé a občas se vyskytují i na pultech obchodů? Nejenom o plodech, ale i o spoustě dalších zajímavých a praktických věcí, týkajících se opuncií, se dozvíte v tomto článku. Na jakém místě opuncii pěstovat a proč se jí u nás nedaří ve volné přírodě? Vše jsme pro vás zjistili a přehledně sepsali.

Vzhled opuncie

Na rozdíl od většiny kaktusů tvoří opuncie jakési uši, neboť je tvořena z plochých částí, které jsou spojeny články.

  • Květy opuncie bývají nejčastěji žluté, ale mohou být i v odstínech červené a fialové.
  • Plody jsou různě barevné, oválné a velikostně se pohybují od pěti až do deseti centimetrů.
  • Ačkoliv jsou výborné, potrápí vás, než se do nich dostanete, neboť jejich slupka je pokryta drobnými trny.

Plody opuncií

Plody opuncií nazýváme kaktusové fíky. Narazit na ně můžete i v českých obchodech. Plody jsou zbarvené do zelena, do žluta či do červena a mají na sobě trny. Svou chutí připomínají fíky. Venkovní slupka kaktusových fíků je nejedlá a před konzumací ji musíte sloupnout podobně jako tu banánovou. Aby vám to šlo lépe, doporučuje se fíky na několik hodin položit do misky se studenou vodou. Potom půjde slupka dolů skoro sama. Barva dužiny je nejčastěji žlutá nebo červená a nachází se v ní drobná semínka, kterých se nemusíte bát, neboť jsou také jedlá.

Umístění a péče o opuncie

Ideálním stanovištěm pro opuncie je světlé a teplé místo bez průvanu.

  • Pokojová teplota je pro tyto rostliny ideální.
  • V zimě ji mějte na suchém a chladném stanovišti s teplotou okolo 8 °C. Kdyby se stalo, že by měla opuncie málo světla, uhynula by vám.
  • Vodu, podobně jako většina kaktusů, nevyžaduje ve velkém množství.
  • Během letních měsíců zalévejte opuncii málo přes zimu je důležité zálivku ještě více omezit.
  • Požadavky na půdu jsou poměrně nízké, opuncie milují písčito-hlinitou půdu nebo speciální hlínu pro kaktusy a sukulenty a daří se jim dobře i bez pravidelného hnojení.

V období od dubna do srpna se na rostlině objevují květy.

Při péči používejte rukavice

Jak je již z předešlých řádků patrné, opuncii se v České republice nedaří venku, zato je ale ideální společnicí do domácnosti. Ovšem s malou výjimkou, kvůli trnům, které na opuncii jsou, není vhodná do domácností, ve kterých se vyskytují malé děti a zvídaví domácí mazlíčci. Mohlo by totiž dojít k ošklivým zraněním. První pravidlo, které při pěstování opuncií dodržujte je následující: vždy s nimi manipulujte v rukavicích. Ať už se je chytáte přesadit nebo jakkoli upravit či řízkovat, vždy mějte na rukou ochranné rukavice. Trny opuncií jsou totiž opravdu pěkně záludné a hlavně ostré.

Pěstování opuncie

Existuje několik věcí, kterým se při pěstování opuncií raději vyvarujte. První a velmi zásadní chybou je jejich přemokření. To vede k uhnívání kořenů a následnému odumření celé rostliny. Druhou věcí, která opunciím nesvědčí a rovněž může vést k jejich úhynu, je vystavení průvanu.

kaktus opuncie
Zdroj foto: Emily frost / Shutterstock.com

Množení opuncií

Jakmile kouzlu pěstování opuncií propadnete, nebude pro vás již cesty zpět. Abyste svou sbírku opuncií mohli neustále rozšiřovat, rozmnožte si je. Jde to jednoduše pomocí listových řízků, které z rostliny snadno odlomíte. Před jejich výsadbou do nové půdy je nechte dva týdny zasychat a až poté je umisťte do květináče, jehož dno pokryjete drenáží a vysypete speciální půdou vhodnou na pěstování kaktusů a sukulentů. Opatrní buďte zejména se zaléváním, pro jistotu nové odnože zalévejte pomocí rozprašovače.

Doporučujeme: Jak správně pečovat o kaktusy a sukulenty

Domácí pěstování plodů

A přestože jsme vás nalákali na šťavnaté plody opuncií, v našich končinách se jim zkrátka nedaří. Je možné, že po letech pěstování se u vaší opuncie plody objeví, ale rozhodně nebudou jedlé. V případě, že si chcete na plodech pochutnat, budete muset navštívit supermarket.

Se správnou péčí se bude opuncii u vás doma dařit a bude vám dělat radost svými pestře zbarvenými květy. Opatrní buďte pouze při manipulací s ní, abyste se neporanili.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)