Trvalka lobelka je ozdobou zahrady. Kdy ji vysadit a jak pěstovat

Lobelka patří mezi oblíbené trvalky, které můžete pěstovat jak na zahrádce, tak doma v truhlíku či v květináči. Jak na její pěstování a kdy tuhle trvalku vysázet?

Trvalka lobelka (lat. Lobelia) dokáže vyrůst až do výšky 1,5 metru pokud se o ni správně staráte. Samozřejmě konečná výška záleží na konkrétním druhu lobelky.

Druhy lobelky

Existují různé druhy, tohle jsou nejznámější:

  • Lobelka drobná (lat. Lobelia erinus) – nazývá se také lobelka modrá
  • Lobelka převislá (lat. Lobelia erinus pendula)
  • Lobelka šarlatová (lat. Lobelia cardinalis)
lobelka
Zdroj foto: Honki Kumanyan / Shutterstock.com

Sázení lobelky

Na jaře si připravte sazenice lobelky, které koupíte v každém zahrádkářství. Její sázení tak bude hračka, jednoduše ji nasadíte do truhlíku nebo záhonku. Pokud ji chcete sázet ze semínek, je nutné semena lobelky vysévat začít již v lednu, maximálně v březnu. Je vhodné ji vysazovat společně s dalšími rostlinkami, jako jsou surfinie, muškáty, petunie a další.

Pěstování lobelky

V zimním období ji ale samozřejmě vysaďte doma do truhlíku, venkovní mrazy by lobelka nepřežila. Až na jaro ji přesaďte na záhon.

  • Dopřejte jí dostatek slunečního světla a chraňte před větrem.
  • Jakmile vám lobelka odkvete, je nutno ji seříznout.
  • Po celou dobu jí dodávejte hnojivo pro balkonovky.
  • Preventivně ji postříkejte kontaktním fungicidem, jelikož je hodně náchylná na choroby.

Doporčujeme: Podběl lékařský

Zdravotní účinky lobelky

Nejenom, že je tato bylinka skvělou okrasou zahrad a balkonů, má také mnoho zdraví prospěšných účinků. Má skvělé léčivé účinky na horní cesty dýchací a bez problémů si dokáže poradit také s kašlem a nachlazením, bronchitidou, astmatem i pneumonií. Kombinuje se ve formě čajů, tinktur či výtažků. Stimuluje správný tok krve, čímž urychluji distribuci živin a zbavuje se odpadních látek z těla.

Obsahuje v sobě látku podobnou nikotinu, proto je často používána také při odvykání kouření, protože tlumí abstinenční příznaky. Z toho samého důvody by ji ale neměly konzumovat těhotné a kojicí ženy. Také byste si měli dát pozor na předávkování, protože byste se s ní mohli při nadměrné konzumaci i otrávit.

Pěstujete si doma lobelku?

Zdroj: gardeningknowhow.com


Tipy na další oblíbené rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.