Lobelka: kdy ji vysadit a jak se o ni starat?

Lobelka patří mezi oblíbené trvalky, které můžete pěstovat jak na zahrádce, tak doma v truhlíku či v květináči. Pokud se o ni správně staráte, dokáže vyrůst až do výšky 1,5 metru. Samozřejmě konečná výška záleží na konkrétním druhu lobelky.

Sázení a pěstování lobelky

Na jaře si připravte sazenice lobelky, které koupíte v každém zahrádkářství. Její sázení tak bude hračka, jednoduše ji nasadíte do truhlíku nebo záhonku. Pokud ji chcete sázet ze semínek, je nutné s výsevem začít již v lednu, maximálně v březnu. Je vhodné ji vysazovat společně s dalšími rostlinkami, jako jsou surfinie, muškáty, petunie a další.

lobelka
Zdroj foto: Honki Kumanyan / Shutterstock.com

V tomto zimním období ji ale samozřejmě vysaďte doma do truhlíku, venkovní mrazy by lobelka nepřežila. Až na jaro ji přesaďte na záhon. Dopřejte jí dostatek slunečního světla a chraňte před větrem. Jakmile vám lobelka odkvete, je nutno ji seříznout. Po celou dobu jí dodávejte hnojivo pro balkonovky. Preventivně ji postříkejte kontaktním fungicidem, jelikož je hodně náchylná na choroby.

lobelka rostlina
Zdroj foto: Kastaprav / Shutterstock.com

Zdravotní přínosy lobelky

Nejenom, že je tato bylinka skvělou okrasou zahrad a balkonů, má také mnoho zdraví prospěšných účinků. Má skvělé léčivé účinky na horní cesty dýchací a bez problémů si dokáže poradit také s kašlem a nachlazením, bronchitidou, astmatem i pneumonií. Kombinuje se ve formě čajů, tinktur či výtažků. Stimuluje správný tok krve, čímž urychluji distribuci živin a zbavuje se odpadních látek z těla.

Obsahuje v sobě látku podobnou nikotinu, proto je často používána také při odvykání kouření, protože tlumí abstinenční příznaky. Z toho samého důvody by ji ale neměly konzumovat těhotné a kojicí ženy. Také byste si měli dát pozor na předávkování, protože byste se s ní mohli při nadměrné konzumaci i otrávit.

Pěstujete si doma lobelku?


Tipy na další oblíbené rostliny

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.