Cesmína je dlouholetá rostlina. Jak a proč ji pěstovat?

Ačkoliv je cesmína spojována s obdobím Vánoc, zahrádky a parky dokáže ozdobit po celý rok. Zapřemýšlejte nad tím, zda si ji přidáte do své zahrádky i vy. Přinášíme vám základní informace o tom, kde ji pěstovat a jak se o ni starat. A také k čemu ji využít a jak ji použít k dekoraci vstupních dveří, stolu i vánočního stromečku.

cesmína

Je cesmína jedovatá?

Jak to tak u krásných rostlin bývá, jejich vzhled je často vykoupen tím, že jsou jedovaté. Keře mají navíc i trny. Pokud tedy máte zvídavé domácí mazlíčky nebo malé děti, umístěte keř cesmíny do takového koutu zahrady, který není lehce přístupný, popřípadě zvažte, zda s jejich pořízením nepočkáte až budou děti starší. Jedovaté jsou pouze plody cesmíny, listy jsou naopak léčivé a pomáhají podporovat funkci ledvin.

Cesmínový plot

Cesmínový keř dobře snáší prořezávání a zároveň snadno tvoří hustý neprůchodný porost, proto je ideální do živých plotů. Vyrůstá do výšky přibližně 5 metrů a je nebývale odolný a dlouhověký. Díky svým nápaditě řezaným listům se světlými okraji vypadá živý plot z cesmíny velmi elegantně a esteticky.

Jak cesmínu pěstovat

Co se požadavků na půdu týče, cesmína vyžaduje kyselou půdu. Dobře se jí daří v polostínu až stínu. Přes léto vydrží i delší dobu sucha. Přesto ale cesmíny milují vláhu a pravidelnou zálivku. Pokud chcete, aby se jim dobře dařilo, dbejte na jejich pravidelné zalévání.

Na co si u cesmíny musíte dát zvláštní pozor, je slunce: zejména v zimních měsících nesnášejí přímé sluneční paprsky. A samozřejmě jejich kořeny potřebují při příchodu zimních měsíců ochránit před případným promrznutím, k čemuž perfektně poslouží mulčovací kůra nahrnutá na kořeny a ke kmeni.

Druhy cesmíny

Existuje nespočet druhů cesmíny. Jednotlivé odrůdy se od sebe liší zbarvením listů, pichlavostí, popřípadě nepichlavostí a vroubkovanými či čistými okraji listů. Různé zabarvení mají i plody. V závislosti na odrůdě se tak můžete setkat s krvavě rudými plody, ale narazit můžete i na plody zbarvené do modročerné barvy.

Použití cesmíny nejenom v čase vánočním

Cesmína je oblíbená svým použitím při výrobě věnců. Dekorativně vypadá například na vchodových dveřích, ovšem pozor na přímé slunce, to by listy vybělilo. A to platí i při jejím sušení. Vždy ji sušte mimo dosah slunečních paprsků. Skvěle vypadá usušená cesmína naaranžovaná ve váze. A dokonce se dá použít i k výrobě vánočních dekorací na stromeček.

Doporučujeme: Japonská vrba

Cesmínový keř je ozdobný, pokud mu najdete vhodné stanoviště, bude se mu dařit a poroste jako z vody. A nemusíte se bát ani pravidelného přistřihování a upravování do požadovaných tvarů: cesmínový keř to vydrží.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.