Paříž – objevte město na úrovni

O lásce k Paříži psali již dávno mnozí básníci, umělci, spisovatelé, novináři a mnoho dalších. Je to místo, které září svou kulturou, sofistikovaností, určitým stylem a prestiží. Stačí jediná návštěva, a toto město si zamilujete. Pojďme společně nakouknout do vnitra této „dámy mezi městy“ a objevit Lady Paříž.

Letenky do Paříže

Dopravit se do Paříže můžete prakticky jakkoliv, díky ne tak velké vzdálenosti:

  • autem,
  • autobusem,
  • vlakem,
  • letadlem.

Pokud volíte pohodlnější způsob cestování, letadlo je značka ideál. Abyste za letenky ušetřili, volte spíše nízkonákladové lety (jako je například Ryanair nebo Easyjet), kde se cena zpáteční letenky pohybuje kolem tisícikoruny. Dejte si pozor i na dny – čím více se blíží odlet do Paříže k víkendu, tím dražší je letenka.

Abyste nad vyhledáváním letenek nestrávili věčnost, doporučujeme webové vyhledávací portály Azair nebo Skyscanner, které vám najdou nejvhodnější vámi zvolenou letenku. Dalším tipem pro vás jsou letiště – využívejte ty ze sousedních zemí.

Nízkonákladové lety svůj let většinou končí na letišti Beauvais, které leží asi 85 kilometrů od Paříže. Mezi ta bližší letiště patří nejrušnější letiště v Evropě – letiště Charlese de Gaulla, které je od centra vzdáleno asi 25 kilometrů a 14 kilometrů od Paříže se nachází letiště Orly.

Doprava z letiště je jednoduchá, v případě, že přistanete na letišti Charlese de Gaulla nebo Orly, můžete využít například autobus Air France Bus nebo klasický Roissy bus. Ovšem mnohem levnější variantou je městský autobus, který vás zaveze přímo k metru a to linkami 285 nebo 183. Ze vzdálenějšího letiště Beauvais se ke stanici metru dostanete zhruba za 75 minut přímým autobusem.

Zdroj foto: kavalenkava / Shutterstock.com

Ubytování v Paříži

Paříž rozhodně není městem, kde byste nesehnali ubytování. Je však potřeba si jej dostatečně dopředu zarezervovat. Booking nebo Trivago nabízí nespočet hotelů, od těch levnějších až po ty luxusně drahé hotely. Vždy je dobré se ubytovat přímo v centru nebo někde v jeho blízkosti.

Pokud chcete za ubytování skutečně ušetřit co nejvíce, nízké ceny naleznete ve čtvrti Saint Denis. V tomto místě můžete využít služby hotelu F1 Saint Denis Stade, cena za noc vás vyjde na 1500 Kč.

Za cenu 5700 Kč se můžete ubytovat zhruba jeden kilometr od centra v hotelu Appi Hotel. Jestliže vám nevadí i vyšší cena za noc v hotelu, ubytujte se přímo v centru, například Hotel Andréa má na vyhledávacím portálu Booking.com velmi dobré recenze (noc stojí asi 15 tisíc).

Památky, které musíte v Paříži navštívit

Paříž skýtá velké množství monumentálních staveb se zajímavou minulostí, turisty oblíbená místa a mnoho dalších. Je jenom na vás, kudy se vydáte.

Eiffelova věž

Věděli jste, že dnešní ikona Paříže, Eiffelova věž byla místními obyvateli nenáviděná? A nejenom jimi, i dělníci ji začali kvůli možnému nebezpečí bojkotovat stávkami. Abyste tuto 300 metrů kovovou věž navštívili odspodu až nahoru, zaplatíte necelých 20 euro, kdy místo schodiště budete využívat výtah. Jestliže chcete ušetřit, můžete však výtahem vystoupat pouze do druhého patra za necelých 17 euro. Nevadí vám chůze? Vydejte se na průzkum Eiffelovky po schodech, cena vstupenky vás vyjde na 10,5 euro.

Versaillský palác

Pokud se chystáte na prohlídku Versaillského paláce, počítejte s tím, že vám tato prohlídka zabere celý den. Neopomeňte dům Marie Antoinetty, nechte se unášet krásou zahrad a parku. Za vstup do paláce zaplatíte 20 euro a se vstupem do zahrady si připlatíte dalších 7 euro navíc.

Vítězný oblouk

Po stopách Napoleona Bonaparte se vydejte k Vítěznému oblouku na Champs Élysées, který má vyjadřovat jeho velkou moc. Jakmile zaplatíte vstupné, které činí asi 10 euro, vydáte se po schodech (360 schodů) až do výšky 50 metrů. Na konci trasy vás bude čekat nezapomenutelný výhled na okolí. Navíc si budete připadat, jako byste stáli uprostřed hvězdy, Vítězný oblouk tvoří střed 12 širokých bulvárů.

Zdroj foto: Ioan Panaite / Shutterstock.com

Louvre

Zbožňujete umění? V tom případě by vaše kroky měly zamířit do největšího muzea na světě – Louvre, jehož základy sahají až do středověku. Toto noblesní muzeum v sobě ukrývá nejvzácnější umělecká díla a sbírky (například Mona Lisa od Leonarda da Vinciho nebo Venuše Mélská). Opět doporučujeme si na tuto památku vyčlenit jeden celý den. Ceny vstupenek se odvíjí od vámi vybraných okruhů. Nezapomeňte ani na skleněnou pyramidu, která se nachází na jeho nádvoří.

Katedrála Notre Dame

Z malého ostrůvku Iie de la Cité na řece Seina se tyčí skvostná katedrála Notre Dame, která pochází ze 12. století. V dnešní době je sídlem pařížské – římskokatolické církve. Bohužel, katedrála je momentálně uzavřena, ovšem pohled na ni zvenčí vás nadchne i tak.

Zdroj foto: badahos / Shutterstock.com

Doprava v Paříži

Jelikož je Paříž opravdu velkoměsto, jeho doprava je poměrně hustá. K tomu dopomáhá výborně fungující metro, které má 14 linek. Jeho výhodou jsou krátké intervaly a taky blízkost památek k stanicím metra. Pokud si chcete město prohlídnout během přepravy, volte městský autobus, ovšem musíte počítat s častými zácpami.

Památky a všechny monumenty jsou od sebe docela daleko, takže bez městské dopravy se neobejdete. Důležité je, abyste si zakoupili tzv. základní lístek, na který můžete nasednout do metra, na RER, na autobus (kromě autobusové dopravy z letiště), tramvaje i se nechat lanovkou vyvézt na Montmartre. Speciálně pro turisty je k dispozici Paris Visite. Doporučujeme jej zakoupit pro zóny 1-5, kam spadá jak centrum, tak letiště (asi 25 euro na den). A co rozhodně nedoporučujeme, jsou taxíky – nesmírně předražené.

Stravování v Paříži

Francie je svou kuchyní vyhlášená, proto si její ochutnávku připište na seznam činností, které v Paříži musíte udělat. Kvalitní restaurace najdete téměř na každém kroku, přímo v centru jsou ceny opravdu vysoké, ale v postranních uličkách najdete stejně kvalitní restaurace, za mnohem nižší ceny.

Ochutnejte francouzské teplé bagety, delikatesní palačinky v La creperie Josselin, makronky nebo lahodnou kávu v nejstarší kavárně na světě Le Procope (kavárna byla navštěvována velikány jako je Benjamin Franklin, Victor Hugo, Balzac, Verlaine a mnoho dalších).

Zdroj foto: Marina Pylypenko / Shutterstock.com

Restaurace, které stojí za to:

  • Pur’ – Jean-François Rouquette – Luxusní francouzská restaurace, která se pyšní Michellinskou hvězdou. Kdo má libový jazýček a potrpí si na skutečně kvalitním jídle s dokonalým servisem, hurá sem. Cena za večerní menu se pohybuje kolem 5 tisíc, ale jak říkají mnozí návštěvníci „jídlo stojí za každý cent“.
  • Kei Restaurant – Opět restaurace s francouzskou kuchyní, která se nachází poblíž Louvre. Na talíři najdete bezchybně naservírované pokrmy dnešní moderní kuchyně. Menu se pohybuje od 1500 Kč do 5000 Kč.
  • L’ilot – Milovníci ústřic a jiných mořských plodů si na nich můžou smlsnout v restauraci L´ilot, která se nachází blízko Musée Picasso.
  • P’tit Gavroche 15klasické francouzské „bistro“ s nabídkou vyvěšenou po stěnách. Jídlo nestojí majlant, dobře se najíte a mimo neděli mají otevřeno denně.

Jakmile se ocitnete v Paříži, zapomeňte na všechny starosti a jednoduše si užívejte a kochejte. Projděte se po prestižní ulici Champs Elysees, kde si nezapomeňte vytvořit dokonalé fotky, které se budou vyjímat na vašem profilu, navštivte Pantheon, což je neoklasicistní budova v Latinské čtvrti, kde jsou pochováni významné osobnosti – Marie Curie, Victor Hugo, Jean-Jacques Rousseau, Louis Braille a Voltaire.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací