Barcelona – Průvodce městem Španělska

Barcelona je jedním z nejnavštěvovanějších měst Španělska. Přinášíme vám užitečného průvodce Kde se ubytovat, jak zde cestovat, co ochutnat a které památky neminout?

Nejen její historie, ale i novodobý šat z ní dělají jednu z nejhezčích světových metropolí. Na tom má bezpochyby největší podíl její nejznámější osobnost, architekt Antonio Gaudí. Jeho dechberoucí stavby Barcelonu proslavily a neustále přitahují davy turistů. Pokud máte do tohoto fascinujícího města namířeno, tady je pár typů, které byste do svého itineráře měli rozhodně zařadit. Prvním předpokladem vaší úspěšné katalánské mise bude doprava.

Jak a kdy do Barcelony

Je několik možností, jak se do Barcelony dopravit. My ze všech dostupných ovšem jednoznačně doporučujeme zvolit leteckou dopravu, protože jakýkoli jiný způsob je v poměru cena/čas nerentabilní. Letadlem jste tam zhruba za dvě a půl hodiny a letenky pořídíte přibližně za 3500,- Kč.

Zde je ovšem zásadní termín rezervace – jako u všech podobných akcí platí, čím dříve, tím levněji. V zimních měsících ceny letenek poměrně výrazně zlevní, není výjimkou pořídit je už za 1500,- Kč. Určitě nemá smysl cestu prodlužovat nesmyslným přestupem, takže hledejte přímé lety. Ty na barcelonské letiště El Prat operují z Prahy tři společnosti:

 • ČSA,
 • Vueling,
 • Ryanair.

Počasí Barcelona

Co se týče počasí, dá se říct, že Barcelona je přívětivá celoročně. Díky středomořskému klimatu jsou tady teploty přijatelné i v zimních měsících, proto pokud nejste zrovna teplomil a netoužíte po koupání se v moři, zvolte některý z chladnějších měsíců. Tento výběr bude mít i další pozitivní efekt – výrazně levnější ceny za ubytování a letenky. Naopak, některé památky nemusí být dostupné nebo je jejich provozní doba kratší. Než si stanovíte konkrétní datum prověřte si tyto informace na webových stránkách jednotlivých pamětihodností a atrakcí.

Barcelona památky

Tady by byl výčet dlouhý aspoň na dva týdny. Většina návštěvníků sem však míří nejčastěji na prodloužený víkend, tudíž i naše doporučení budou držet tento časový rámec. Tipy vyladíme tak, aby si na své přišel každý – od milovníků historie a architektury, slunečních pláží, až po noční lovce.

 • La Sagrada Familia – aneb Chrám smíření Svaté rodiny. Proslulé architektonické dílo slavného Gaudího, které začal stavět v roce 1882 a dodnes není dokončeno. Gaudí na něm strávil 40 let svého života a vytvořil unikátní stavbu, která by měla být dokončena údajně za několik let. Vstupné je 15 euro.
 • Casa Battló – další překrásný projekt Antonia Gaudího se zvlněnou fasádou a balkony ve tvaru lebek, na kterém jsou okna oddělená holenými kostmi. Stavba přímo září díky třpytu kamínkové mozaiky, kterou je pokryta. Za vstup do této rozporuplné stavby, kterou buď milujete, nebo nesnášíte, zaplatíte 24,5 euro.
 • Casa Milá – do třetice další dílo Gaudího, kterému se neřekne jinak než „La Pedrera“, tedy kamenolom. Nenajdete na něm jedinou ostrou linii. Pro veřejnost jsou přístupné 2 byty zařízené původním nábytkem. Nachází se zde i menší autorovo muzeum. Pokud se vydáte na terasu, naskytne se vám impozantní výhled na město. Vstupné je 16,5 euro.
Ubytování Barcelona
Zdroj foto: Kanuman / Shutterstock.com

Kam dál se v Barceloně vydat?

 • Montjuic – kopec, jenž ve výčtu „must see“ cílů nesmí chybět. Nachází se zde stadion, který v roce 1992 hostil letní olympijské hry, ale i množství nádherných parků, botanických zahrad. Největším skvostem je „zpívající fontána“ Font Mágica, která večer za zvuků hudby a hry světel vytváří neuvěřitelně krásnou podívanou.
 • La Rambla – zpátky do víru velkoměsta vás přenese nejznámější ulice „Barcy“, La Rambla. Ulice, na které život nikdy nekončí je plná zvuků, hudby, tance, pouličních umělců. Dvanáct set metrů jedinečné atmosféry začíná u přístavu Port Vell a končí na náměstí Placa de Catalunya.
 • Mercat de la Bogueira – je úžasným tržištěm, kde se potkávají vůně a chutě všeho druhu. Jednoznačně doporučujeme navštívit. Vzít to sem můžete přímo z La Rambla, ovšem pozor, v neděli je tady zavřeno.
 • Barri Gotik – jedna z nejimpozantnějších čtvrtí Barcelony, která si zachovala původní středověký půdorys, skrývá v úzkých uličkách malebné malé krámky, romantická zákoutí a spousty památek.

Pokud už budete v Barceloně a nechcete si nechat ujít nádherný západ slunce, či šumění moře, vyberte se na Platja de Barceloneta. Kdysi chudá čtvrt dostala díky olympijským hrám výraznou finanční injekci a infrastrukturu, která ji vyšvihla mezi nejlepší adresy Barcelony. Najdete zde výborné restaurace, bohatý noční život a skvělé kluby.

Prodloužený víkend by vám měl vystačit i na prohlídku L´Aquarium, proslulého domova FC Barcelona stadionu Camp Nou (26,5 euro vnitřní prohlídka), nebo muzea Pabla Picassa (12 euro), v kterém můžete obdivovat průřez jeho tvorby.

Pokud prahnete po troše adrenalinu a dobrodružství zavítejte do zábavního parku Tibidabo (28,5 euro)

Ubytování Barcelona

Pokud si svůj pobyt v Barceloně zabookujete včas, nebudete si muset lámat hlavu nad šíleným rozpočtem.

 • jestli chcete být v centru dění a ochutnat noční život, prozkoumejte možnosti ve čtvrti Barri Gotic nebo v okolí pláže Barceloneta,
 • klidnější noci naleznete ve čtvrti Grácia,
 • pro low cost ubytování pročesejte nabídky řetězce Sant Jordi,
 • Airbnb je taky vhodná ubytovací možnosti, s kterými se cenově dostanete pod tisícovku za noc.

Doprava po Barceloně

Z letiště vás do centra doveze autobus, který i po zavedení metra vychází časově i finančně nejvýhodněji. Linka 46 jezdí z obou terminálů letiště a cesta trvá přibližně 45 minut. Jízdenku pořídíte u řidiče za 2,20 euro. Pokud ovšem chcete autobusovou dopravu využívat celodenně, výhodnější bude pořídit celodenní za 8,60 euro.

Barcelona nabízí ještě jízdenky typu T-10, což je soubor deseti jízdenek za něco málo přes 10 euro, které koupíte v automatech. Využít můžete i vlak, který z letiště směřuje na hlavní nádraží. Ten ovšem doporučujeme jen v případě, že plánujete využít návazné spoje a vydat se mimo Barcelonu.

Speciální spoj „Aerobus“ vás taky dopraví z/na letiště, ovšem vychází přibližně o 3 eura dráž než klasická linka, příliš výhodný však není. Časově ušetříte přibližně jen 10 minut. Pokud přiletíte do Barcelony mezi 23:00 a 5:00 využijte autobusovou linku N16/N17, která v pravidelných intervalech 20 minut objíždí celé centrum Barcelony za 2,50 euro.

La Sagrada Familia Barcelona
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Speciální turistické karty

Barcelona pro turisty nabízí speciální karty, které můžete v rámci integrované dopravy využít a které vám přinesou následující výhody:

 • Barcelona Card (3 dny za 45 euro/5 dní za 60 euro) – mhd, volné vstupy do muzea a památek, zrychlené vstupy, slevy na vybrané vstupy
 • Hola Barcelona Card (počítá se na hodiny, platí 2 – 5 dní, 15,20 euro) – mhd
 • Barcelona Turistic (1-2 dny, 21 euro) – slevy na vstupy, doprava k jednotlivým památkám

Veškeré karty zakoupíte online a v poměru služby/cena asi nejlépe vychází Hola Barcelona Card.

Co v Barceloně ochutnat a kde to roztočit?

Jednoznačně si nenechte ujít tapas bary a restaurace. Ačkoliv tapas nepatří mezi typické tradiční jídla, v Barceloně je umí opravdu výborně.

Vyzkoušejte třeba Ciudad Condal Restaurant, nebo Cerveceria Catalana. Tady ovšem počítejte s tím, že mají téměř vždycky narváno, a protože nevedou rezervace, čekat můžete klidně hodinu. Ale buďte v klidu, zavírají až nad ránem.

Pokud byste rádi ochutnali místní speciality včetně paelly, zajděte do restaurace La Boqueria, která nabízí všechny lahůdky mediteránní kuchyně.

Ačkoliv Barcelona není party ostrov Ibiza, noční život tady jede na plné obrátky. Nejlepší kluby hledejte v již zmiňované čtvrti Barri Gotic, dobrou zábavu nabízí i tamní Hard Rock Café. Za Flamencem se vydejte do podniků Tablao Flamenco Cordobes nebo Tablao del Carmen.

Barcelona fotbal

Barcelona je častým cílem fotbalových fanoušků a není se čemu divit. Je domovem prestižních fotbalových klubů, z nichž největším lákadlem je FC Barcelona. Zápasy je nutné sledovat v dostatečném předstihu, protože bývají okamžitě vyprodány, a to jak Liga mistrů, tak španělská Primera División.

Navnadili jsme vás? Tak neváhejte a naplánujte svůj výlet do překrásné katalánské metropole co nejdřív. Třeba květen je naprosto ideálním měsícem, kdy zde panuje příjemné teplé počasí a ceny noclehů i letenek jsou na přijatelné úrovni.

Zdroj: britannica.com


Tipy na další zajímavá města

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.