Vídeň – město, ve kterém se lidem žije nejlépe na světě

Vídeňská káva, vídeňský řízek, vídeňský valčík, vánoční trhy, Mozartovy koule anebo typický vídeňský bramborový knedlík – svrchu oslizlý, uvnitř kyprý a vláčný nok …..

Není snad člověka, pro něhož by tyto pojmy byly cizí. Vídeň je hlavní město Rakouska, našich jižních sousedů. Podle britských expertů hodnotící každoročně města podle životní úrovně, jde o nejlepší místo pro život. Tuto výsadu si Vídeň drží již desátým rokem.

Vídeň je od Prahy vzdálená 350 kilometrů. Cestujete-li z Brna, pak vás dělí pouhých 140 km. Jako nejideálnější způsob dopravy se jeví osobní automobil. Cestu Praha – Brno – Vídeň ujedete zhruba za 4 hodinyNejrychleji to bude po D1. Pokud si nejste na dálnici jistí nebo se chcete vyhnout kolonám, vezměte to z Prahy na České Budějovice a odtud přímo na Vídeň. Finanční náklady se odvíjí od ceny pohonných hmot, spotřeby auta a dalších faktorů, ale orientačně byste se měli dostat někde na cenu 1800 Kč na cenu tam i zpět.

Cestujeme do Vídně

Nezapomeňte, že Rakousko nemá všechny trasy průjezdné zdarma, proto se před cestou raději ujistěte, zda nebudete potřebovat dálniční známku a při té příležitosti si ověřte, jestli vaše auto splňuje povinné vybavení.

O městě Vídeň

Samotná Vídeň leží na řece Dunaj a žije v ní téměř 1,8 milionu obyvatel. Jde o čisté a bezpečné město. V každém městě bývají zóny, kam se nedoporučuje chodit zejména v noci. Ve Vídni ale nic takového není, lidé se nebojí po městě pohybovat. Jediné, co Češi na Rakušanech postrádají, je smysl pro humor a upřímnost.

Ve srovnání s naší republikou se zde platí trošku vyšší daně, na druhé straně tento vyšší „výdaj“ dostanete vrácen v celkovém zabezpečení města a života lidí v něm. Ve městě je čisto, odpadkové koše se nachází téměř na každém kroku a Rakušané jsou zvyklí je využívat v maximálně možné míře, stejně tak je zabezpečeno uklízení města. Na Nový rok odpoledne bývá Vídeň stejně čistá, jako kterýkoliv jiný den, jemuž nepředchází bujaré Silvestrovské oslavy.

Zdroj foto: Cornelia Pithart / Shutterstock.com

Doprava po Vídni

Vzhledem k tomu, že ve Vídni se lze pohybovat na kolech, jsou po městě rozesety půjčovny městských kol, jež si lze na hodinu půjčit zdarma a pak zase vrátit. Vídeň je také známá ohleduplnými řidiči hlavně vůči cyklistům. Křik, hádky, troubení klaksonů či poťukávání po čele lze zde slyšet pouze sporadicky.  A pokud nechcete jet do centra na kole, můžete využít autobus, tramvaj, metro nebo příměstský vlak.  Doprava městem je tu zabezpečená opravdu špičkově. Metro dokonce jezdí až do rána.

Kam ve Vídni?

Vyžití ať již odpočinkového či aktivního lze ve městě taky plně využít. Najdete tu spoustu parků a zelených ploch. Velmi oblíbeným parkem mladých je Donauinsel, což je metrem přístupný ostrov uprostřed Vídně, dlouhý zhruba 20 km. Ideální místo pro cyklisty a inline bruslaře. Pro letní vodní radovánky je zde rovněž vhodné prostředí, řeka je čistá a u břehu je vybudovaná pláž. Okolí vodní plochy je i vyhledávaným cílem milovníků fauny a flory, protože kromě nepřeberného množství rostlin a stromů lze zde spatřit i srny, zajíce a vzácné druhy ptáků a ryb. Z tohoto ostrova lze projet zábavním parkem Prater po bruslařském oblouku dlouhém zhruba 5 kilometrů a stanete přímo v historickém jádru města.

Zajímavosti a památky Vídně

Historické části města se také nazývá Altstadt (Staré město). Hlavní orientačním bodem jeho centra je věž katedrály Stephansdom (Katedrály sv. Štěpána). Základní stavební kámen tohoto objektu byl položen v roce 1359 a svolení k tomu dal sám Rudolf IV. Habsburský, zeť našeho Karla IV. Samotná věž je vysoká 137 metrů a trošku familiárně se jí říká „Štěpánek“. Další „českou“ zajímavostí je to, že krytina střechy této věhlasné katedrály pochází z cihelny a keramičky v Poštorné u Břeclavi. Jde o glazované tašky bobrovky, kterých se na zastřešení této pamětihodnosti spotřebovalo celých 40 vagónů.

Hofburg neboli Vídeňský hradní komplex

Dalším objektem volajícím po zhlédnutí je Vídeňský hrad, jenž se nerozkládá na nedobytné skále ani v hlubokých lesích, ale přímo v centru města. Byl vystaven roku 1279 a až do roku 1918 zde opravdu žili králové a císařové z rodu Habsburků. Dnes v tomto objektu bydlí rakouský prezident, kterým je bývalý vysokoškolský pedagog Alexander Van der Bellen.

Zdroj foto: Sina Ettmer Photography / Shutterstock.com

Belveder neboli palácový komplex ve Vídni

Kdo by neznal nejkrásnější palác celé Vídně, jehož architektem je slavný Johann Lucas von Hildebrandt? Tento skvost je složen ze dvou částí – Horním a Dolním zámkem, dále oranžérie a palácových stájí. Nazývá se Belveder. Dnes je tento palác plný vzácných uměleckých děl světových mistrů. Vstupenka do obou přístupných částí stojí kolem 17 €.

Zdroj foto: Triff / Shutterstock.com

Pohádkový domeček zvaný Hundertwasserhaus

Umělci občas bývají podivíni a v případě architekta Hundertwassera, autora pohádkového domečku, to platilo dvojnásobně.  Přesto za sebou nechal významnou uměleckou stopu. I u něho najdeme české kořeny, neboť dědeček tohoto umělce pocházel z Moravy. Tento svérázný umělec žil v souladu s přírodou a na základě tohoto svého přesvědčení vyprojektoval i vídeňský Hundertwasserhaus, jenž byl původně bydlením pro chudé.

Dnes jsou v něm jedny z nejprestižnějších a také nejdražších bytů ve Vídni. Nájemníci si však museli zvyknout, že žádná zeď není rovná, dokonce ani podlahy ne. Každé okno je jiné a venkovní fasáda je složená z tolika barev, že tuto stavbu opravdu není možné přehlédnout. Na terasách, balkonech i mezírkách rostou stromy a keře. Celkem jich tu napočítáte přes 200. Dům není zevnitř přístupný, ale pokud vás zajímá, jak to vevnitř vypadá, zajděte si do kavárny „Kunst und Café“, jež se nachází v přízemí Hunderwasserhausu. Zde vám bude promítnut film, v něm vás sám výstřední architekt po domě provede.

Zdroj foto: Mistervlad / Shutterstock.com

Prátr – zábavní park s vídeňskou ikonou

Přijedete-li do Vídně v době od března do října, určitě si vyhraďte čas na návštěvu tohoto mnohdy až nostalgického místa. V každém případě se ocitněte v centru zeleně a před vámi se objeví další ze symbolů Vídně – obří ruské kolo. V tomto zábavném parku naleznete atrakcí plno, ale toto ruské kolo, ač nejde o žádný velký adrenalin, je nejoblíbenější. Za cenu 250 Kč vás vyveze do neuvěřitelné výšky 65 metrů, kde budete mít překrásný výhled po okolí. Ač toto kolo vozí své návštěvníky celoročně již 123. sezónu, zájem o něj neutuchá. Je proto výhodné si zajistit vstupenky online. Pokud vás zajímá, jak rychle se toto kolo točí, tak je to „pouhých“ 2,7 km/hod.  Netrpíte-li závratěmi, určitě si jízdu do výšky vychutnejte.

Zdroj foto: Era77 / Shutterstock.com

Současný život ve Vídni

Úředním jazykem Rakouska je němčina. Pokud ale německy neumíte, není to žádný problém. Snad všechny generace Rakušanů mluví plynule anglicky. Od malých dětí až po staré prababičky.

Rakousko je členem Evropské unie a tak už dávno šilinky vyměnili za Eura. Je to vysoce moderní země a tak není problém ve městě najít bankomat a vybrat si peníze. Rovněž jde platit kartou nejen v obchodech, ale i restauracích, čerpacích stanicích, hotelích i lyžařských centrech.

Potraviny jsou zde dražší než u nás, mnohdy až o 50%. Za oběd zaplatíte kolem 10-15 €, pivo točené stojí zhruba 3-4 €, malá lahev balené vody vyjde na 2-3 €, káva 2-4 € a chléb 2-3 €.

Zdroj foto: Muellek Josef / Shutterstock.com

Legendární vídeňské kavárničky

K Vídni vždy patřila, a od roku 2011 to má i písemně, vídeňská kavárenská kultura, jež je od zmíněného roku zapsána jako nehmotné kulturní dědictví na seznam UNESCO. Ve Vídni je prý přes 1000 kaváren, což je docela možné, protože v samotném centru je jedna od druhé vzdálená pouhých 7 metrů.

Café Central

Jedna z nejznámějších kaváren otevřela poprvé své dveře návštěvníkům v roce 1876. V této kavárně s překrásným interiérem dříve sedávala samá významná jména, jako Adolf Loos, Sigmund Freund, prozaik Stefan Zweig či významný revolucionář Leo Trotzki. Kromě kávových specialit, dortíků a věhlasného štrúdlu, zde můžete i poobědvat. Ceny jídel se zde pohybují od 12 do 25 € a otevřeno je denně do 22 hodin.

Demel, K. u. K. Hofzuckerbäcker

Tato kavárna fungovala již v 18. století a říká se, že úplně první Sachrův dort byl upečený právě zde. Jenže pekař se tehdy nepohodl s majitelem kavárny a odešel ke konkurenci a až teprve potom se dort proslavil. Jestli je to tak nebo ne, to se už dnes asi nedozvíme. Jistý je jen fakt, že na Originální Sachrův dort má ochrannou známku a právo ji používat pouze rodinná firma Sacher. Ovšem na sacher podávaný v této kavárně jen tak nezapomenete, stejně jako na to prostředí. Hostům se zde „oniká“ a veškeré dobroty jsou zde vyráběny za skleněnou zdí, takže můžete postup tvoření vašeho zákusku sledovat. Specialitou tohoto podniku jsou kandované fialky, jež zbožňovala už císařovna Sisi se svým chotěm Františkem Josefem I.

Jídlo ve Vídni

O typickém vídeňském stolování v historickém stylu, o úžasných delikatesách kávou počínaje, přes tence naklepaný telecí řízeček o velikosti talíře smažený na másle a podávaný s bramborovým salátem – samozřejmě také vídeňským až po víno, které má v Rakousku snad tisíciletou tradici. Jen okolo Vídně se nachází 620 hektarů vinic, na niž převládá odrůda Veltlínské zelené. Za návštěvu stojí i vinařské čtvrti se spoustou šenků, zvaných Heurigerů. Mnohé z nich tu stojí i více než 600 let.

Zdroj foto: Cyndi58 / Shutterstock.com

Proč tedy navštívit Vídeň?

Zkrátka o Vídni, její kráse, historii i skvělých lahůdkách bychom mohli povídat ještě dlouho. Neprobrali jsme spoustu věcí, jako třeba tradiční nákupní uličky i velká obchodní centra, luxusní hotely, jako je třeba Hotel Sacher. Je plný cenných starožitností, vzácných obrazů a elegantního nábytku a noc vás v něm bude stát přes 10000 Kč. Naproti tohoto hotelu se nachází vídeňská státní opera. K vidění ve Vídni je také císařská hrobka, muzeum užitého umění, španělská dvorní jízdárna s legendárními lipicány a mnoho a mnoho dalšího.

Nejlepší bude, když si uděláte do Vídně několikadenní výlet a všechno si to v klidu prohlédnete. Určitě nebudete litovat.


Tipy na další zajímavá města

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.